İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı zabıta ekipleri, Üsküdar Meydanı'nın bütünlüğünü bozan kaçak yapıların yıkımı mahkeme kararına rağmen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve Üsküdar Kaymakamlığı'nca engellen kafelerin yıkımı için sabah saatlerinde kafe önüne geldi.

 

Üsküdar Belediyesi yetkisinde bulunan kafenin çatısına söküm işlemi için çıkan zabıta ekiplerine kim olduğu bilinmeyen bir kişi silah çekti.

Görüntüleri paylaşan Murat Ongun, "Kim bu silahlı kişi? Üsküdar’daki kaçak kafelerde neler oluyor?" diyerek tepki gösterdi.

Üsküdar'daki kaçak kafenin yıkımının engellenmesi tepki çekerken, İBB'ye bağlı ekipler Üsküdar Meydanı'ndaki kaçak kafeleri yıktı.

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından kaçak kafelerin yıkımına ilişkin görüntüleri paylaştı.

 

İmamoğlu, "Millet kazandı… Üsküdar Kuşkonmaz Camii yanındaki kaçak kafelerle mücadelemizde başarılı olduk. Tüm koruma çabalarına rağmen, milletin malını tekrar millete kazandırdık. Üsküdar’a hayırlı olsun" dedi.

Üsküdar'daki başka bir kaçak kafenin polis tarafından korunduğu görüntüler de gündem olmuştu.

 

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, "Mimar Sinan emaneti 5 asırlık bir camiinin yanında, hepimize, bütün İstanbullulara ve 85 milyon vatandaşımıza ait olan bir yerde yapılan kaçak yapıyı, doğayı ve şehirleri koruması gereken bakanlık yasaya aykırı olarak koruyor" diye tepki göstermişti.