Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli, 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Çevre illerden de hissedilen deprem nedeniyle binaların yıkıldığı, can ve mal kaybının yaşandığı bilgileri gelirken; Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan deprem bölgesindeki halka önemli uyarlar geldi.

İletişim Başkanlığı, sosyal medya hesabından halka 5 maddelik uyarı yayımladı.

1- Evlere girmeyelim.

2- Araçlarla yola çıkmayalım.

3- Ana yolları boş bırakalım.

4- Telefonları meşgul etmeyelim.

5- Sadece resmi kaynakları takip edelim.

AFAD'DAN CEP TELEFONLARIYLA İLETİŞİM UYARISI

AFAD'dan da deprem sonrası cep telefonlarıyla iletişime dair uyarı geldi; "Haberleşmelerinizi kısa mesaj servisi SMS ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapınız. Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının" denildi.

KIZILAY’DAN KAN BAĞIŞI ÇAĞRISI

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, deprem sonrası, bölgeye ilk etap sevkiyat için ulusal kan stoklarının mevcut olduğunu ancak ilerleyen saatlerde olabilecek ilave ihtiyaçlar için, vatandaşları tüm Türkiye'de kan bağışına davet etti.

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, sosyal medya hesabından Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem sonrası kan stoklarına ilişkin açıklamada bulundu.

Kınık, açıklamasında, "Deprem bölgesine ilave kan ve kan ürünleri sevkiyatı yapıyoruz. Bölge Kan Bankalarımızda ilk etap sevkiyat için Ulusal Kan Stoklarımız mevcuttur ancak ilerleyen saatlerde olabilecek ilave ihtiyaçlar için vatandaşlarımızı gün içinde tüm Türkiye’de kan bağışına davet ediyoruz" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)