Ekonomist Prof. Dr. Korkut Boratav, IMF'nin 2024’te Türkiye'nin büyüme yüzdesinin 3,1 olacağını aktararak son dört yılda büyüme hedefini 2025-2028 yıllarında yüzde 3,2 olacağını öngördüğünü aktardı.

Artı Gerçek'te yer alan habere göre Boratav, enflasyonun sermaye lehine çalışmaya devam edeceğini belirterek, "IMF’nin Başkan Yardımcısı Gita Gopinath’la görüşen Mehmet Şimşek'e IMF'nin 'Büyümeyi küçültteceksin' dediğini IMF’nin Başkan Yardımcısı Gopinath da “Mehmet Şimşek’le yaptığımız görüşme çok verimli geçti” diyor" sözleriyle destekledi.

Faizlerin yükseleceğini, finansal sıkılaşmanın yapılacağını ama kamu maliyesinde kemer sıkılacağını aktararak "Kamu dengesinin milli gelire oranı 2023’te yüzde 3,7 açık veriyor; 2025-28 ortalamasında bu aşağı-yukarı 0’a inmiştir; binde bir açık! Yani milli gelirin yüzde 3,8 oranında kemer sıkma var. Bu kemer sıkma 2024’ten başlarsa, yüzde 2,9 oluyor. Zaten son tasarruf önlemleriyle bunu uygulamaya başladıklarını iddia ediyorlar" ifadelerini kullandı.

Boratav, enflasyonun IMF'nin enflasyon tahmini gibi Türkiye'deki enflasyonun da tek haneli rakamlara inmeyeceğini belirterek, "IMF'nin enflasyon tahmini 2024’te yüzde 45. Sonraki dört yıldaki ortalamada ise yüzde 21,3. Sıfıra inmiyor. IMF burada şu teşhisi yapıyor: Türkiye sermayesini gözetmenin veya onları razı etmenin yolu enflasyondur. Veyahut şu teşhis var: “Türkiye’de siyasi iktidarlar enflasyonu sıfırlayamaz!” Farklı bir ifadeyle söyleyeyim, “bunlar adam olmaz” veya “bunlar bu kadar adam olur, daha fazlası değil.” Ama “zararı yok, buna rağmen destekliyoruz” diyor IMF. Fakat enflasyonun yüzde 20’ler civarında dört yıl daha devam etmesi, emeğin kayba uğramasına, sermayenin de kısmen ihyasına devam edileceği anlamına geliyor." dedi.

Cari açık hiçbir zaman yok olmayacak

Boratav sözlerine şöyle devam etti:

"Cari açık hiçbir zaman yok olmayacak. Son dört yılda da milli gelirin yüzde 1.9 oranında cari işlem açığı var. Yani eğer kemerleri sıkarak durgunlaşabilirsen, o zaman bu durgunlaşmayı devam ettirecek dış sermaye girişi de olur. Böylece cari işlem açığını yüzde 2’lere indirmiş olursun, bu da seni idare eder! Sermaye seni bu derecede destekleyebilir, sen de atıl emek oranının artmasını sineye çekeceksin!"