TC NET HABER
HV
05 ARALIK Pazartesi 15:31

Dolarizasyonu önleme hayali Hazine ve Merkez’in riskini artırıyor: KKM'nin maliyeti 194 milyar lira

İktidarın dövizdeki artışı durdurabilmek için getirdiği kur korumalı mevduat (KKM) uygulamasının kamuya maliyeti 194 milyar lirayı buldu. Bütçenin faiz yükü yüzde 105 artarken yükün daha da büyüyeceği belirtiliyor.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-10-2022 08:25
Dolarizasyonu önleme hayali Hazine ve Merkez’in riskini artırıyor: KKM'nin maliyeti 194 milyar lira

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu’nun ekonomi raporunda KKM’nin yarattığı fatura hesaplandı. Bu yıl ocak-eylül döneminde merkezi yönetim bütçesinden, iç ve dış borçlar için 207.1 milyar lira faiz ödendiğine dikkat çekildi. KKM’ler için bütçeden ödenen ancak bütçede faiz olarak sınıflandırılmayıp cari giderlere atılan ödemelere ilişkin 84.9 milyar liralık faizle birlikte bu dönemde yapılan gerçek faiz ödemesinin ise 292 milyar liraya ulaştığı belirtildi. 

Böylece bütçeden hem kamu borçları hem de KKM’ler için ödenen toplam faiz, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 105.2 oranında arttı. Raporda, 2022 bütçesinden faiz ödemeleri için başlangıçta 240 milyar lira ayrıldığı ancak Merkez Bankası’nın (MB) faiz indirimleriyle birlikte Hazine’nin faiz yükünün giderek arttığı, ayrılan kaynağın 330 milyar liraya yükseldiği belirtildi.

"76 MİLYAR DOLARA DİKKAT"

Raporda, “KKM’lerin para kompozisyonuna göre mevduatların yüzde 51’inin döviz veya altından dönen mevduatlardan, yüzde 49’unun ise TL mevduatlardan oluştuğu biliniyor. Açıklanmamakla birlikte MB’nin de eylül sonuna kadar 90 milyar lira civarında KKM için ödeme yaptığı da tahmin ediliyor” denildi.

Raporda, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, sürekli KKM’nin dolarizasyonu kırdığını ve TL  mevduatları artırdığını ileri sürdüğüne işaret edilerek şöyle denildi:

“Ancak MB, şirketlerin kur riskini hesaplarken bu mevduatları ‘döviz varlığı’ olarak kabul ediyor. Bu açıdan KKM’nin ekonomideki dolarizasyon eğilimini kırmayıp aksine artırdığını ve riskin Hazine ve MB’nin üzerine yıkıldığını görüyoruz. TL mevduatı gibi gözüken aslında döviz kuruna endekslenen 76 milyar dolarlık bir mevduatın dövize geçme potansiyeli bulunduğu hesaplanıyor.” 

 

TC NET HABERTC NET HABER

YORUMLAR