FETÖ'nün organize ettiği kumpas davaları döneminde Radikal Gazetesi'ni ve özellikle "Radikal İki" ekini neredeyse "FETÖ’nün sesi" haline getiren İsmet BerkanAli Atıf Bir'in yayınevinden "Atatürk" kitapları yayımladı...

Bir kaç ay önce yazdığı yazısında İlhan Selçuk'un "Atatürk, her niyete yenen muz mudur?" sorusunu hatırlatan Berkan kendi sorduğu soruya "Evet, öyledir!" diye

Bu bir nereden nereye haberidir: Atatürk karşıtları Atatürk kitabı yazdı... - Resim : 1

Gezi olayları döneminde ortaya atılan "Kabataş yalanını" da savunan Berkan, olmayan görüntüler hakkında "görüntüleri izledim" ifadelerini kullanmıştı.

FETÖ kumpaslarına sahip çıkan İsmet Berkan'ın kitabının yayıncısı Ali Atıf Bir hakkında da FETÖ iddiaları gündeme geldi. FETÖ’nün kapatılan Bugün gazetesinde yazan Ali Atıf Bir, 15 Haziran 2008’deki yazısına “Ben de Fethullahçı oldum!” demiş, yazısında Fetullah Gülen’e sahip çıkmış ve “Bana biri açık açık söylesin bugüne kadar Fethullah Hoca ve onu sevenlerden ne kötülük gördünüz?” ifadelerini kullanmıştı.

Bir kaç ay önce yazdığı yazısında İlhan Selçuk'un "Atatürk, her niyete yenen muz mudur?" sorusunu hatırlatan Berkan soruya "Evet, öyledir!" diye yanıt vermişti. Berkan yazısında şunları savunuyordu: "Gerçek Atatürkçü kim diye saçma sapan bir tartışmamız var. Sanki ortada ‘Gerçek Atatürkçülük’ diye bir şey varmış veya olabilirmiş gibi. Canı isteyen, Atatürk’ün hayatında yaptığı binlerce konuşma veya yazışmanın kendi işine gelen bölümünü alıyor, kendisinin bugünkü düşüncesine dayanak haline getiriyor."

Aynı yazıda Berkan, Atatürk istismarcılığının ruh halini şöyle açıklamıştı: "Atatürk kartı öyle bir şey ki, doğru zamanda doğru biçimde açıldığında karşısında hiçbir güç duramıyor."

Bu bir nereden nereye haberidir: Atatürk karşıtları Atatürk kitabı yazdı... - Resim : 4

Yıllarca Atatürk'e ve değerlerine küfürler yağdıran gazeteciliğini "Radikal demokratlık" diye pazarlayan İsmet Berkan belli ki 31 Mart seçimlerinde ortaya çıkan tabloyla birlikte "Atatürk kartı" açmak için "doğru zaman" olduğunu düşünüyor.