DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Varol ESEN
Varol ESEN
Giriş Tarihi : 11-05-2020 23:05

İkiz Yasalar Nedir ve Etkileri Nelerdir

 

Yani bugünkü tüm sorunların kaynağı 20 yıl önceden geliyor.

 

Turan Hareketi Partisi olarak ilk işimiz ikiz yasaları ortadan kaldırmak olacaktır.

www.turanhareketi.org 

 

Bahçeli imzaladı, Erdoğan onayladı: Nedir bu ikiz yasalar?

    

Kamuoyunda 4868 sayılı ikiz yasa olarak bilinen 'Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme'yi ANASOL-M Hükümeti imzaladı, AKP onayladı.

 

Bahçeli imzaladı, Erdoğan onayladı: Nedir bu ikiz yasalar?

 

Türkiye'nin egemenlik hakları ile üniter yapısını tehdit eden "Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme"yi 15 Ağustos 2000 tarihinde MHP lideri Devlet Bahçeli'nin iktidar ortağı olduğu ANASOL-M hükümeti imzaladı.

 

15 Ağustos 2000 tarihinde imzalanan sözkonusu sözleşme, 2003 yılında AKP tarafından Meclis'ten geçirildi.

 

4868 SAYILI İKİZ YASA NEDİR?

 

'Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme' Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 2200 A (XXI) sayılı karar uyarınca 16 Aralık 1966 tarihinde imzaya açıldı. Sözleşme, 35 ülkenin onay belgelerini, BM Genel Sekreterine tevdi etmesi üzerine 23 Mart 1976 tarihinde yürürlüğe girdi.

 

Kamuoyunda 'İkiz Yasalar' olarak da bilinen 'Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme'nin dikkat çeken tarafı ise devletlerin egemenlik haklarını zedelemesi.

 

BAHÇELİ'NİN DAHİL OLDUĞU ÜÇLÜ KOALİSYON, FEDERATİF SİSTEME TARAF OLDU

 

Birleşmiş Milletler tarafından yürürlüğe konulan sözleşme, 2000 yılına kadar, Türkiye'deki siyasal iktidarlar tarafından üniter yapıyı zedeleyeceği düşüncesiyle imzalanmamıştı.

 

Türkiye'nin egemelik haklarını ve üniter yapısını tehdit ettiği düşünülen "ikiz yasalar", MHP lideri Bahçeli'nin ortağı olduğu ANASOL-M hükümeti döneminde imzalandı.

 

Bugün Türkiye siyasetinde hükümetin yanında aktif rol oynayan ve beka sorununu gündeme getiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, içerisinde 'Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme'sinin de bulunduğu 'İkiz Yasalar' olarak da bilinen 4868 sayılı Kanunun ilk aşamasını 15 Ağustos 2000 tarihinde (ANASOL-M döneminde) imzaladı.

 

AKP, FEDERATİF SİSTEMİN İLK AŞAMASINI ONAYLADI

 

Türkiye'nin egemenliğine ve üniter yapısına büyük zarar vereceği düşünülen sözleşme, AKP iktidarı döneminde 2003 yılında Meclis'ten geçirildi.

 

Türkiye gibi tarihi geçmişi olan bir devletin bağımsızlığına ve egemenliğine zarar verecek böylesine bir sözleşmeye AKP'nin imza atması özellikle beka sorunu ve eyalet sisteminin gündeme geldiği bugünlerde yeniden sorgulanıyor.

 

AKP hükümetinin 16 Nisan 2017 Referandumunda dile getirdiği eyalet sistemine geçiş isteği esasen federatif sisteme geçiş düşüncesi olarak değerlendiriliyor.

 

4868 sayılı Kanun olarak mevzuata dahil edilen "İkiz yasalar", AKP iktidarı döneminde Meclis'ten geçmesiyle federatif sisteme geçisin alt yapısının hazırlandığı düşünülüyor.

 

Özellikle meydanlarda "Tek devlet, tek vatan, tek millet, tek bayrak" diye hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde Meclis'ten geçirilerek kanunlaştırılan 'Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmesi' Erdoğan'ın sözleriyle çelişkiye düştüğü şeklinde yorumlanıyor.

 

SÖZLEŞMENİN TÜRKİYE'Yİ TEHDİT EDEN MADDELERİ NELER?

 

AKP'nin çoğunluğuyla TBMM'den geçirilen sözkonusu sözleşmenin 50. maddesinde yer alan "Bu Sözleşme'nin hükümleri, hiçbir sınırlama ya da istisna olmaksızın Federal Devletlerin bütün kesimleri bakımından geçerli olacaktır" şeklindeki ifadeler, üniter devlet yapısına ters olması nedeniyle o günlerde eleştirilmişti.

 

Türkiye'yi tehdit ettiği düşünülen 'Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme'nin birinci maddesi şu şekilde:

 

"Bütün halklar kendi kaderlerini tayin etme hakkına sahiptirler. Bu hak gereğince halklar kendi siyasal statülerini özgürce kararlaştırırlar ve ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmelerini özgürce sağlarlar. Bütün halklar, kendi amaçlan doğrultusunda, karşılıklı yarar ilkesine dayanan uluslararası ekonomik işbirliği ve uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerine halel getirmemek kaydıyla, kendi doğal zenginlik ve kaynaklarından özgürce yararlanabilirler. Bir halk hiçbir durumda, kendi varlığını sürdürmesi için gerekli olanaklarından yoksun bırakılamaz. Özerk olmayan ve Vesayet altında bulunan ülkelerin yönetilmesinden sorumlu olan Devletler de dahil, bu Sözleşme'ye Taraf Devletler, Birleşmiş Milletler Yasası'nın hükümleri uyarınca, halkların kendi kaderlerini tayin etme hakkının gerçekleştirilmesini kolaylaştıracaklar ve bu hakka saygı göstereceklerdir."

Bölgesel bölünmelere neden olacağı düşünülen 4868 sayılı kanunun, Türkiye'nin federal sisteme geçmesiyle hayata geçirileceği düşünülüyor.

 

Sözleşmenin 47. maddesindeki şu tehlikeli ifadeler de dikkat çekiyor:

 

"Bu Sözleşme'nin hiçbir hükmü, tüm halkların doğal zenginlik ve kaynaklarından tam olarak ve özgürce yararlanma ve bunları kullanma konusunda kendiliklerinden sahip bulundukları hakları haleldar edecek şekilde yorumlanamaz."

 

ÜNİTER YAPI İLE FEDERATİF SİSTEMİN FARKI

 

AKP hükümetinin 2003'te onayladığı 4868 sayılı kanunun uygulanması aşaması ise federatif sisteme geçme hazırlığı olarak yorumlanıyor.

 

Federatif sistemin, Türkiye içinde oluşturulacak devletçiklerle merkezi otoritenin zaafa uğramasına neden olabileceği endişe uyandırıyor.

 

Federatif sistemin merkezi yönetimin yetkilerini kısıtlayarak, kendi içinde bağımsız hareket edecek devletçiklerin çıkışına zemin hazırlayacağına dair endişeler de bulunuyor.


Huawei telefonumdan gönderildi

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Müjde Ar, Foto Galeri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Müjde Ar, Foto Galeri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA