Çiğdem ÇİMEN
Çiğdem ÇİMEN
Giriş Tarihi : 14-02-2020 02:49
Güncelleme : 14-02-2020 03:08

Zeytinli'nin Kitap Kurtları


     Sevgili okurlarım, bundan üç ay önce ‘’Başka Bir Zeytinli Mümkün’’ demiştik. Edremit Körfezi’nde önemli bir coğrafi konuma sahip Zeytinli ’de kültür, sanat, bilim egemen olmalıdır dedik. Çocuklarımızın bu anlayışla yetişmesini diledik. Kadının emeği, en yüce değer olarak görülsün istedik. Aynı düşünceleri paylaşan değerli dostlar ile şimdi söz zamanı değil, eylem zamanı dedik. Çok güzel gelişmeler yaşadık. 


     Nasıl bir Zeytinli istediğimi anlattığım süreçti. Yolum önce Atatürk Çocukları Kütüphaneleri’ni, dağ tepe demeden pek çok yere kazandıran Mesut Tim ile kesişti. Bu kütüphanelerden, neden Zeytinli ‘de de olmasın dedik. Bizi, Zeytinli Ortaokulu’nun Okul Aile Birliği üyelerinden Sevinç Hanım duydu. Bu duyuş aslında çoktan başlamış bir mücadelenin sesiydi. Biz çocuklarımız için çabalıyoruz siz de aramıza hoş geldiniz demekteydi. Ve benim yolum Sevinç, Sibel, Fidel ile de kesişti.


      Onların takdire şayan çabası sonucunda, Zeytinli Ortaokulu’nda bir kütüphane kurulmuş. Kendilerine destek veren okul müdürümüze ve öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Duyarlılığa sahip pek çok kişi kitap bağışında bulunmuş. Zeytinli ’ye bir kütüphane istediğimiz süreçte, okul kütüphanesinin varlığı beni çok mutlu etti. 


       Sevgili velilerimiz, kitap kurtları kitaplarınızı bekliyor çağrısında bulunuyorken kayıtsız kalamazdım. Zeytinlimizin güzel çocukları ile buluşmalıydım. Kim mutlu olmaz ki; en saf düşünceler ile ağız dolusu gülen çocukların arasında olmayı. Onların kitaplar ile kaynaştığını görmeyi. Daha fazla zaman kaybetmeden Balıkesir’den yollara düşüp Zeytinli ’ye gitmeliydim. 


      Kütüphaneye götüreceğim kitaplar anaokulu, ilkokulu ve ortaokulu düzeyinde olmalıydı. Çocuklarımıza Atatürk’ü ve O’nun kurduğu Cumhuriyet’i anlatan kitaplar götürmek istedim. Türk edebiyatına yazarlar kazandırmaya devam eden GMK Yayıncılık aracılığı ile Atatürk’ün bizzat kendisinin yazdığı Geometri kitabına ulaşacağımı biliyordum. Yayınevinin sahibi Güneş Erkul ile iletişime geçtim. Kendisine Zeytinli Ortaokulu’ndaki kütüphaneden bahsettim. Söz konusu çocuklarımız olunca Güneş bey, desteğini esirgemedi. Ebedi rehberimiz Nutuk, Ata’nın Geometri Kitabı ve vatansever tiyatrocu Utku Erişik’in çocuklara Atatürk’ü anlattığı Aferin Çocuk adlı kitabından GMK Yayıncılık sayesinde edindim. Güneş Erkul başta olmak üzere bütün GMK Yayıncılık ailesine teşekkürlerimi iletiyorum. Onların desteği ile çocuklarımıza bu anlamlı kitapları ulaştırabildim. Zeytinli Meydanı’na varınca Ata’mın ve Zeytinli’nin Kuvayi Milliye kahramanı Kazak İsmail’in yüzüne emanetinize sahip çıkıyoruz dercesine bakabildim. 

 


     

     Geçtiğimiz hafta pazartesi günü,  okullar yarıyıl tatili ardından yeniden eğitim ve öğretime başladı. Çocuklarımız ile birlikte ilk gün heyecanını yaşamak istedim. Yeni güne umutla, heyecanla Zeytinli ’de merhaba dedim. Meydandaki çay bahçelerinden birisine oturdum. Kahvemi yudumlarken bir süre sonra öğrenciler görülmeye başladı. Yerimden kalktım. Kitap kurtlarına doğru koştum.


        Zeytinli ‘de İlk ve Ortaokul binaları aynı bahçeye bakıyor. Bulundukları yer Zeytinli’nin çıkışında. Yürüme mesafesinde olduğu için uzak sayılmaz. Ortaokul öğrencisi olduğunu öğrendiğim üç kızımız ile tanıştım. Okula doğru yürüyorduk. Kütüphaneyi anlattılar. Okudukları kitaplardan bahsettiler. O an sevincim, heyecanım ve umudum kat be kat arttı. Olanca güzelliğiyle Kazdağları karşımızdaydı. Bizi selamlıyordu. Geleceğin çok daha güzel olacağını söyledi belki de.     


    Okula gelmiştik. Kızlarımız ile yeniden görüşmek üzere vedalaştık. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrenciler sınıflarına gittiler. Okul bahçesinde sevgili Sevinç ile buluştuk. Daha sonra Sibel ve Fidel geldi. Her biri o kadar samimi ki. Sohbetimiz çok kısa sürede koyulaştı. Sanki eskiden beri tanışıyorduk. Onları dinledikçe bütün inancımla bir kez daha dedim ki, Başka Bir Zeytinli Mümkün. 


       Birbirinden güzel düşünceye sahip kadınlarımız, Zeytinli ‘de bir kadın kooperatifi kurmak istiyor. Zeytinin baş tacı olduğu bu topraklarda,  doğal zeytinyağ sabunu üretiminin böyle bir kooperatif de gerçekleşmesi ne güzel olur. Bu konuda kararlılar. Sabun üretimini öğrenmişler. Sabunun yanı sıra doğal, sağlıklı, yöresel gıda ürünleri ve aklınıza gelebilecek bütün el emeği ürünlerin de kooperatifte yer almasını planlıyorlar. 


      Onlar Zeytinli’ye sonradan yerleşmişler. Bunun hiçbir önemi yok. Bölgenin değerini çoğumuzdan daha çok biliyorlar. Çocuklarına her şeyin en doğalını yedirmeye çalışıyorlar. Onların doğa ile kucaklaşmasını istiyorlar. Diğer Zeytinlili kadınlar ile kooperatifi kuracaklarına çoktan inanmışlar. Onları tanıdıkça buna bende yürekten inandım. Kütüphaneye nasıl destek olmaya çalışıyorsak kadın kooperatifine de aynı desteği gösteririz değil mi sevgili okurlarım? Sizlerin desteği ve katkısı olmadan olmaz. Aman dayanışma ruhumuzu kaybetmeyelim. 


     Zeytinli ‘de, güzel şeylerin olacağını bilmek mutluluk vericiydi. Dostane sohbetimiz devam ediyordu. Bir süre sonra kütüphaneyi görecektim. Önce Zeytinli Ortaokulu’nun Müdürü sayın Turan Yalçınkaya’yı, odasında ziyaret ettik. Müdür bey, çocuklarımıza daha iyi hizmet verebilmek için yapmak istediklerini anlattı. Müdürümüz Turan beye, gösterdiği yakın ilgiden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Öğrencilerini, kendi çocuğu görüp onları düşünen değerli bir eğitimci ile tanışmanın gururunu ve mutluluğunu yaşadım.


      Müdür beyin odasından ayrılmıştık. Bir an önce merdivenleri çıkıp kütüphaneye gitmek istiyordum. İlk ders bitmiş teneffüs başlamıştı. Öğrencilerimiz soluğu kütüphanede aldı. Burayı ne de güzel benimsemişler. Kitaplar arkadaşları olmuş. Raflar ve bilgisayar köşesi oldukça düzenliydi. Masalar tertemizdi. Kapıda kütüphane nöbet listesi asılıydı. Kitap kurtları ile sohbetimiz pek keyifliydi. Teneffüsün bitmesini hiç istemedim. Okulumuzun Türkçe Öğretmeni Tuğçe hanım yanımızdaydı. Kütüphanede okuma saatleri düzenliyormuş. Öğrencileri ile birlikte kütüphanede bulunmaktan çok mutlu. Zil çalmıştı. Ne yazık ki teneffüs bitti. Öğrenmeye meraklı kitap kurtları sınıflarına gittiler. Bizler de kütüphaneden çıktık.


     Sevinç, Sibel ve Fidel ile birlikte yeniden meydana döndük. Sohbetimize kaldığımız yerden devam ettik. Üçü de birbirinden becerikli. Çocuklarını her an düşünüyorlar. Sibel’in hazırladığı beslenme çantası, oğlunun sınıfında çok beğenilmiş. Diğer öğrencilerde evlerinden yemek getirmeye başlamış. Sevinç, drama bilgisini çocuklar ile paylaşmak istiyor. İlerleyen zamanlarda çalışmalara başlamayı düşünüyor. Fidel ve oğlunun, doğa ve hayvan dostluğu herkese örnek. Kooperatifte hayvan dostlarımız içinde güzel çalışmalar mutlaka yapılacaktır. Tanımaktan çok memnun olduğum fedakâr bu güzel kadınlarımızla da ayrılma vakti gelmişti. Sevinç ve Fidel ile vedalaştık. 


     Sibel ile konuşurken telefonum çaldı. Arayan kitap baba Mesut Tim’di. Kendisi o gün Zeytinli ‘de olacağımı biliyordu. Görüşüp konuşmak için İzmir’den Zeytinli ‘ye geldi. Onu aramızda görmekten çok mutlu olduk. Zeytinli için istediğimiz kütüphane için neler yapabileceğimizi yeniden gözden geçirdik. Bize anlattıklarından öğrendik ki her şey istemekle başlıyor. Kitapları gerçekten sevmek gerekiyor. Kütüphaneciliğin özel bir emek istediğini bilmek gerekiyor. Mesut beyin, görmek istediği dostları vardı. Onlarla görüşmek için yanımızdan ayrıldı. Kendisine bizlere de zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyoruz. Zeytinli ‘de kütüphane açılışında buluşacağımız gün, umarım yakındır.


     Çocukların öğle yemeği saatine az bir süre kalmıştı. Sibel oğlunun yanına gidecekti. Onunla da vedalaştık. Artık biliyorum ki Zeytinli ‘ye ne zaman gelirsem geleyim onların kapısı bana açık. Kadın dayanışması ile Zeytinli’de güzel işlerin yapılacağını da artık biliyorum. Zeytinli’de tek başıma kalmıştım. Hava bahar gibiydi. Tadını çıkarmak istedim. Ara sokaklarda dolaştım. Geçmişin izlerinin silinmediği eski evlerin önünden geçtim. Her gelişimde uğradığım ressam Ülkü Acar’a ait Sanat Bahçesi’ne doğru ilerliyordum. Kendisinin bir başka resim atölyesi daha var. Bir de baktım ki tam da onun önündeyim. Hiç beklemeden atölyenin kapısını araladım. İçeride beni birbirinden güzel tablolar karşıladı. Ülkü bey ve atölye dostları ile konuştuk. Çalışmaları hakkında bilgiler edindim. Sanata gönül veren güzel insanların yolu açık olsun. Atölyenin bütün Zeytinli halkı ile kucaklaşmasını diliyorum.


     Zeytinli’ye de veda vakti gelip çatmıştı. Yaşadığım güzel anları geride bırakacaktım. Gönül heybeme ne güzel insanlar dâhil oldu. Bunun için kendimi çok şanslı hissediyorum. Kitap kurtlarını şimdiden özlemeye başlamıştım. Onların atölyede neler üreteceklerini çok merak ediyorum. Kadınlarımızın kooperatifi kurduklarını hayal ettim. Zeytinli’nin,  doğal güzellikleri gibi kendisini görenleri kültürel ve sanatsal kimliği ile de hayran bırakacağına inandım. Kazdağlarında, ölümsüz zeytin ağacı altında hep birlikte sevgiyle, dostlukla, hoşgörüyle var olalım. Kazdağ Çiğdemi daha başka ne ister ki…

NELER SÖYLENDİ?
@
Çiğdem ÇİMEN

Çiğdem ÇİMEN

DİĞER YAZILARI Havran'a Karşı Suç İşleyenleri Tarih Affetmez 14-02-2020 23:39 Zeytinli'nin Kitap Kurtları 14-02-2020 02:49 Haydi Balıkesir Hep Birlikte Başka Çarşamba'ya 12-02-2020 03:20 Kazdağları Eteklerinde Bir Kütüphane 09-02-2020 01:42 İyi Ki Vardın... İyi Ki Varsın... 06-02-2020 23:53 Cumhuriyetin Yaratıcı Çocukları 02-02-2020 23:38 Yüreği Ülkesi İçin Çarpan Dev Yürek 28-01-2020 05:38 Sanatın Sihri 21-01-2020 05:23 Yırca'nın Zeytin'in Küllerinden Doğan Kadınları 10-01-2020 01:18 Zeytin Dostluğunda Hasat 07-01-2020 02:08 Köy Meydanları Şenleniverir Zeytin Hasadıyla  04-01-2020 21:01 Yeni yılda siz siz olun , tamamen siz olun    02-01-2020 23:22 Zeytin ve Kadın 29-12-2019 18:55 Zeytinli'ye "Atatürk Çocukları Kütüphanesi" çok yakışır. 28-11-2019 08:53 Başka Bir Zeytinli Mümkün  20-11-2019 09:04 Kazdağları'nın Asırlık Köy hatıraları 01-10-2019 10:30 Zeytinli'yi Sanatla Buluşturan Ressam "Ülkü Acar" 25-09-2019 11:36 Zeytinli'yi Sanatla Buluşturan Ressam 25-09-2019 11:34 Kadınların gücü, bağımsızlığın, öz güvenini temsil eder . 25-09-2019 11:29 Anıt Ağaç Gölgesinde Kızılkeçili 18-09-2019 08:03 Gökkuşağı’nın Renkleri Aydınlatır ida’yı 12-09-2019 13:06 ‘’SARIKIZ’’ İçin her şey değer 29-08-2019 12:15 Fazıl Say'ın notalarından doğan coşkun selimiz 22-08-2019 02:04 Kazdağları, İhaneti Affetmez! 07-08-2019 09:20 Bir Lezzet Denizidir, GORDO... 26-07-2019 00:32 CHP'nin Kırlı'nın kitabı ve üstlendiği tarihi misyon 15-07-2019 19:24 Yeteneğin ve karizmanın vücut bulmuş hali: Genç Osman Yavaş 06-07-2019 09:23 Kazdağları, Neden Elimizin Altında olmasın? 14-06-2019 01:15
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Müjde Ar, Foto Galeri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Müjde Ar, Foto Galeri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA