DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Çiğdem ÇİMEN
Çiğdem ÇİMEN
Giriş Tarihi : 20-11-2019 09:04
Güncelleme : 20-11-2019 09:08

Başka Bir Zeytinli Mümkün 

 

     Kızılkeçili’den Zeytinli ‘ye giden ara yol, beni bütün güzellikleri ile karşılar. Geçmişin tanığı kutsal zeytin ağaçları, yol boyunca bana arkadaşlık eder. Kendimi doğanın bir parçası olarak görürüm. Her bir zeytin ağacının varlığı,  mutluluğumu pekiştirir Bir ağaç altına sere serpe uzanmak isterim. Dalların arasından sızan yaz güneşi ruhumu okşar. Yolun bitmesini hiç istemem. Çok uzun mesafe olmasa da yolun bana yaşattığı güzellikler nicedir.

        Ne yazık ki Zeytinli ‘ye varınca içimi bir hüzün kaplar. Biraz da kızgınlık, biraz da üzüntü. 1937 yılında hizmete açılmış olan Zeytinli İlkokulu’nun, bugünkü halini gördükçe çok üzülüyorum. Zeytinli Spor ’un maçlarını oynadığı, nice köy çocuğunun top koşturduğu alanı görünce de üzülmemek elde değil. Okulun bahçesinde bir zamanlar çocuk sesleri yankılanırken bugün neden ilgisizlik hüküm sürer ki…

       Zeytinli ’den Kazdağları’nın birçok saklı cennet köşesine ulaşırız. Edremit’e bağlı diğer köylere gideriz. Zeytinli’nin sonunda Kazdağları’na dair bilgi edindiğimiz, Milli Park’a girebilmemiz için bir alan kılavuzuna ulaşacağımız Kazdağı Milli Parkı Zeytinli Tanıtım Merkezi bulunmaktadır. Zeytinli’nin meydanı yaz kış hareketlidir. Kazdağları’nı gezmeye gelenler, samimi insani ilişkilerinin yaşandığı kahvelerde soluklanır. Kimi koruk suyu içer. Kimi bir kahve ile keyifli anlar yaşar. Zeytin, zeytinyağı, zeytinyağı sabunu almadan dönen olmaz. Kazdağları’nın kekiği, nanesi de sofralarımıza bir başka lezzet sunar. Zeytinli ‘ye geldiğinizde onları da köylü teyzelerden almayı sakın unutmayın.

      Zeytinli’yi , Kazdağları’ndan bir mucize gibi sunulan güzelliklerin merkezi olarak görmekteyim Çocukken oynadığım parklarda, minibüs beklediğim  duraklarda, geçtiğim köprülerde, sarı yeşil renkleri çok sevmişim  O renkler silinince bunu çok iyi anladım.  Köyün çıkışından çaya giderken üzerinden geçtiğimiz köprü de sarı yeşil renklerden koparıldı. Balıkesir’in büyükşehir oluşunun üzerinden asırlar geçse de bu duruma hiçbir zaman alışamayacağım. Çünkü biliyorum ki; ilimiz belli bir siyasi gücün yeniden seçimi kazanması için, şehrin geleceği düşünülmeden büyükşehir oldu. Bunu kentsel dönüşümün getirdiği sorunları, doğanın rant uğruna talan edilmesini, kıyıların biz halka aitken işgal edilişini gördükçe çok daha iyi anlıyorum.

      Belki de doğduğumdan günden beri Altınkum’da, hayatım boyunca unutamayacağım mutluluğu yaşadığım için böyle düşünüyorum. Kısacası Zeytinli Köyü’nde doğup büyümesem de en az bir Zeytinli’nin yerlisi kadar kendimi Zeytinlili olarak görüyorum. O nedenle diyorum ki, Başka Bir Zeytinli Mümkün.  Peki, mümkün demekle nasıl bir Zeytinli ‘nin olmasını istiyorum ki ben Kazdağ Çiğdemi… 

      Seksen iki yıllık bir geçmişse sahip, binlerce öğrencinin yetiştiği, onların anılarına tanık ilkokul binasında, bugün eğitim-öğretim hizmeti verilmese de, insanlığa yaralı çok başka işler yapılabilir. Bunun yapılabileceğini söylemek için öyle uzayda yaşamaya gerek yok. Komşumuz Kuzey Ege’nin başladığı Küçükkuyu’ya bağlı Adatepe Köyü’ndeki Taş Mektep’te yirmi yıldır neler olup bittiğini biliyoruz.  Taş Mektep’i sanat merkezine dönüştürenleri canı gönülden kutluyorum. İsteyen seminer ve eğitimlere katılabiliyor. Bu sürede köyde tatilini de yapmış oluyor.

   Önümüzde başarılı bir örnek varken, neden bizim Zeytinli ‘de sanata ev sahipliği yapmasın? Neden eski ilkokulun binasının kültür merkezi dönüşmesi için gereken merciler harekete geçmez? Benim geçtiğim gibi yetkili kimselerde kaderine terk edilen okulun önünden geçmiyor mu? İnsani duyguları taşıyan her yürek, hiç şüphesiz benimle aynı düşünceleri paylaşır. Bu yazım bir çağrı olsun. Okul binasının yeniden hayata merhaba diyebilmesi için girişimde bulunulsun.

    Düşünsenize eski okul binası, mimarı dokusuna yabancı kalmadan onarılıyor. Her bir odasında sanatın başka dalları söz sahibi oluyor. Kazdağları’nın eşsiz güzelliğini görmek isteyenler ilk önce, bölgeye kazandırılan bu sanat merkezine uğruyor. Kimi uğramakla da kalmıyor burada gerçekleştirilen sanat faaliyetlerine, atölye çalışmalarına, kurslara katılıyor. Zeytinlili çocuklar, okul zamanları dışında soluğu burada almak için can atıyor. Genci,yaşlısı,kadını sanat merkezi ile bütünleşiyor. Köy kadınları el emeği ürünlerini burada sergilemeye başlıyorlar. Sanat merkezi köyü birden canlandırıyor. Düşündükçe o güzelim zeytin ağaçlarının süslediği yoldan geçerken yaşadığım mutluluk gibi kendimi iyi hissediyorum. Ve biliyorum ki bu anlattıklarım imkânsız değil.

     Şunu da hemen belirtmek istiyorum ki sanki Zeytinli’de sanki sanattan hiç söz edemeyiz. Böyle demiş olursam değerli ressamımız Ülkü Acar’a çok büyük haksızlık etmiş olurum. Ülkü beyin, Zeytinli’yi sanat ile buluşturan pek değerli varlığını, çalışmalarını, köye kazandırdığı sanatsal ve kültürel zenginliği önceki yazılarımda anlatmıştım. Eski okulun sanat merkezi dönüşümü projesinde,  kendisinin engin görüş ve düşüncelerine başvurulması gerekir.

        Bugünde Zeytinli halkı, Ülkü beyin sanatçı kişiliğinden, yaşama dair düşüncelerinden yararlanabilir. Sanat Bahçesi’nin kapısı herkese açık.  Kendisinin ve arkadaşlarının Zeytinli sokaklarını güzelleştiren çalışmalarını görmezden gelmeyelim. Bu çalışmalar, cumartesi günleri kurulan pazarı daha da anlamlı kılıyor. Kazdağları’nın bereketinin sanat ile kucaklaşmasına tanık oluyoruz.  Bu çalışmalar daha da çoğaltılabilir. Zeytinli köyü gibi körfezin farklı bölgelerine de yapılabilir. Yeter ki Ülkü Bey ve onun gibi sanatçılarımızın değerini, onlar hayattayken bilebilelim.

     Eski ilkokul binasının durumu gibi Zeytinli Spor Stadyumu’nun bugünkü durumu da beni çok üzüyor. Madem artık Edremit Spor olarak devam ediliyor. Neden stadyumda, Edremit Spor ‘un çalışmalarına devam edilmiyor? Buna engel olan koşullar nedir? Nedenlerini tüm gerçekliği ile öğrenmek istiyorum. Bahsetmiş olduğum alan kime ait, Zeytinli Beldesi kapatıldıktan sonra kimlere kaldı bilmek hepimizin hakkı. Mutlaka bu konuyu bilen, konu hakkında pek çok bilgiye sahip olan kimseler vardır. Belki serzenişte bulunmak yerine yetkili kuruluş ve kişilere sorsam bende bilgi sahibi olacağım. Ama önce üzüntümü ve nelerin yapılabileceğine dair görüşlerimi siz değerleri okuyucularım ile paylaşmak istedim. Bana hak vereceğini de biliyor ve inanıyorum. Stadyum alanında hayvanların otladığını görmek yerine spor ile yetişen nesillerin hayat dolu varlıklarını görmek istiyorum.

      Diyelim ki benim hayata geçmesini istediğim gibi çalışmaların önünde dağ gibi engeller var. Bana bazıları sen yazdığın yerden ne saçmalıyorsun, kolay mı öyle bunları yapabilmek diyecek. Herkes şunu bilsin ki; istersek  Zeytinli’yi çağdaş bir sanat merkezine dönüştürebiliriz. Ülkü beyin Sanat Bahçesi’ne daha çok sahip çıkarak, bunun gibi başka sanat merkezlerinin açılmasını sağlayarak, pek çok kültürel etkinlikleri düzenleyerek, halka yaşadığı bölgenin önemini anlatarak… Bahaneler bulmayalım, ortak akıl ile çözümler üretelim.

     Eski okul binası ve stadyum alanı Zeytinli’de görünce üzüldüğüm yerlerin en başında geliyor. O nedenle düzenlemesi gereken çay kenarını, piknik alanlarını, çadır kamplarını anlatmıyorum. Bu yerler şuan çok kötü değil. Zeytinli’nin, Kazdağları’nın merkezi olarak düşünürsek, buralar çok daha bakımlı olabilir. Turizm ve kültür merkezi olması istediğimiz bölgemizde kimler hangi görevlere gelirse gelsin doğru işlere imza atılmasını diliyorum. Bölge halkı olarak bize ne görev düşerse yapmaya hazır olduğumuz gösterelim. Ancak o zaman Cumhuriyet’imizin özünün kültür olduğunu belirten Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e layık olabiliriz. Onun emanetlerine sahip çıkabildik diyebiliriz.

     Zeytinli meydanında bizleri selamlayan Kuvayi Milliye Kahramanı Kazak İsmail ve diğer ölümsüz kahramanlarımıza bin selam olsun. Onların bizlerin geleceği için gözlerini kırpmadan canı pahasına ölüme koştuklarını asla unutmayacağız.  Her birini bugün nasıl minnet ve şükranla anıyorsak yarın da anacağız. Ve hiç kimsenin şüphesi olmasın; onların dünyada eşi benzeri olmayan askeri zaferlerini,  daima kültürel zaferler ile pekiştireceğiz.

NELER SÖYLENDİ?
@
Çiğdem ÇİMEN

Çiğdem ÇİMEN

DİĞER YAZILARI Enerjimizi Neler Düşürür? 01-07-2020 17:01 Bayramiç'ten Doğan Güneş: 'İda Kitaplığı' 23-06-2020 22:28 Yazmak Kendimizle Yüzleşmeyi Sağlayan Yoldur 22-06-2020 14:41 Atatürk'ten Vaz Geçmeyen, Nutuk'u Rehber Edinen Bir CHP İstiyorum 20-06-2020 20:42 Dağları Yüreğinde Taşıyan Şair 19-06-2020 03:29 Teşekkürler Eski CHP Milletvekili Yıldıray Sapan'a... 18-06-2020 01:30 Çocuklarınızın Hayalini Destekleyin 14-06-2020 13:15 Bir Kadın, Bir Anne , Bir Yazar, Önce Bir İnsan 12-06-2020 01:50 Uluslar Arasında Sürekli Barışın Öncüsü Atatürk 05-06-2020 14:20 Biz Gerçek CHP’liler Olarak Lozan’ı Yapmış Ruhu Geri İstiyoruz 04-06-2020 00:26 Atatürk'ten Barış ve İnsanlık Dersi 02-06-2020 22:19 Sağlınız Yerindeyse Dünyanın En Zengin İnsanı Sizsiniz 30-05-2020 19:17 Yıllar Biz İnsanlar Kadar Acımasız Olamaz 27-05-2020 16:02 Radyonuzun Frekansını Mutluluk Fm'e Ayarlayın 22-05-2020 21:06 Yeni Türkiye'nin En Genç Devrimcisi Benim Atam'dır! 18-05-2020 16:38 Bir Şaman Gibi Olabilmeli İnsan 15-05-2020 23:01 Tarihi Sanatı Bugüne Ulaştıran Biz Sanat Atölyesi 14-05-2020 01:06 Ayvalık'da Arkipel İle Sanat Yaşamdır, Yaşam Sanattır 07-05-2020 07:33 Kadın Ve Edebiyat 01-05-2020 16:19 Bugünlerden Sonra Mücadeleye Hazır mısın? 26-04-2020 15:57 Ulusal Egemenlik Aşığı Değil Miydik? 22-04-2020 11:41 Gerçekleri Konuşmaktan Korkmayanlar da Var 20-04-2020 17:46 Ben Baharda Toprak Uyanırken Doğdum 18-04-2020 05:05 Nasıl Unutulur Çağın En güzel Gözlü Maarif Müfettişi ? 16-04-2020 21:40 Hayat Değerlidir, Camdan Dünyaya Hapsolamaz 15-04-2020 17:33 Öncesinde Nasıldık? Sonrasında Nasıl Olacağız? 14-04-2020 15:02 Başı Öne Eğilmedi 02-04-2020 16:39 Onurlu Geçmişimizle Direniyorum: ‘’Ya İstiklal Ya Ölüm’’. 01-04-2020 23:28 Balıkesir Sokak Hayvanlarını Düşünüyor mu? 28-03-2020 12:51 Doğa Dostu Kitap Önerileri 22-03-2020 01:30 Şeytanın Yeşerttiği Umutlar 22-03-2020 01:25 Yalnız Balıkesir'in Vefalı Ressamı 22-03-2020 01:24 İdlib Şehitlerine Ağlarken 1 Mart Tezkeresini Unutmadım 05-03-2020 02:23 Kadın Dayanışmasının En Güzel Örneği: ‘’Zeytinli Kadıneli’’ 24-02-2020 19:50 Ayev'den Ayvalık Kent Arşivine Hizmet 19-02-2020 03:16 Havran'a Karşı Suç İşleyenleri Tarih Affetmez 14-02-2020 23:39 Zeytinli'nin Kitap Kurtları 14-02-2020 02:49 Haydi Balıkesir Hep Birlikte Başka Çarşamba'ya 12-02-2020 03:20 Kazdağları Eteklerinde Bir Kütüphane 09-02-2020 01:42 İyi Ki Vardın... İyi Ki Varsın... 06-02-2020 23:53 Cumhuriyetin Yaratıcı Çocukları 02-02-2020 23:38 Yüreği Ülkesi İçin Çarpan Dev Yürek 28-01-2020 05:38 Sanatın Sihri 21-01-2020 05:23 Yırca'nın Zeytin'in Küllerinden Doğan Kadınları 10-01-2020 01:18 Zeytin Dostluğunda Hasat 07-01-2020 02:08 Köy Meydanları Şenleniverir Zeytin Hasadıyla  04-01-2020 21:01 Yeni yılda siz siz olun , tamamen siz olun    02-01-2020 23:22 Zeytin ve Kadın 29-12-2019 18:55 Zeytinli'ye "Atatürk Çocukları Kütüphanesi" çok yakışır. 28-11-2019 08:53 Başka Bir Zeytinli Mümkün  20-11-2019 09:04 Kazdağları'nın Asırlık Köy hatıraları 01-10-2019 10:30 Zeytinli'yi Sanatla Buluşturan Ressam "Ülkü Acar" 25-09-2019 11:36 Zeytinli'yi Sanatla Buluşturan Ressam 25-09-2019 11:34 Kadınların gücü, bağımsızlığın, öz güvenini temsil eder . 25-09-2019 11:29 Anıt Ağaç Gölgesinde Kızılkeçili 18-09-2019 08:03 Gökkuşağı’nın Renkleri Aydınlatır ida’yı 12-09-2019 13:06 ‘’SARIKIZ’’ İçin her şey değer 29-08-2019 12:15 Fazıl Say'ın notalarından doğan coşkun selimiz 22-08-2019 02:04 Kazdağları, İhaneti Affetmez! 07-08-2019 09:20 Bir Lezzet Denizidir, GORDO... 26-07-2019 00:32 CHP'nin Kırlı'nın kitabı ve üstlendiği tarihi misyon 15-07-2019 19:24 Yeteneğin ve karizmanın vücut bulmuş hali: Genç Osman Yavaş 06-07-2019 09:23 Kazdağları, Neden Elimizin Altında olmasın? 14-06-2019 01:15
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK2960
 • 2Trabzonspor2958
 • 3Sivasspor2953
 • 4Galatasaray2952
 • 5Beşiktaş2950
 • 6Fenerbahçe2946
 • 7Alanyaspor2945
 • 8Göztepe2938
 • 9Antalyaspor2937
 • 10Gaziantep FK2935
 • 11Kasımpaşa2935
 • 12Denizlispor2932
 • 13Gençlerbirliği2931
 • 14Çaykur Rizespor2929
 • 15Yeni Malatyaspor2928
 • 16Kayserispor2928
 • 17Konyaspor2927
 • 18MKE Ankaragücü2925
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Müjde Ar, Foto Galeri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Müjde Ar, Foto Galeri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA