Ayla GÜREL
Ayla GÜREL
Giriş Tarihi : 07-10-2019 09:40

Bir Edebiyat Tutkunu Ömer Sabri Kurşun

 

25 0cak 1949 yılında Adana İli Ceyhan İlçesinde dünyaya gelen Ömer Sabri Abinin Ceyhan’da başlayan tahsil hayatı İzmir’de devam etti…İşte o dönemdir şiirle, edebiyatla tanışması. Çünkü rahmetli Yusuf NALKESEN onun müzik öğretmeniydi…
*
Şiir ve edebiyata olan ilgi ve alakasını fark ederek üzerinde çok emek harcayan hocası Yusuf Nalkesen'den okullarının ayrılmasıyla yollarını ayırmadı rahmetli Nalkesen hocanın katkılarını her daim hissederek, Şimdi şiirle ve edebiyatla olan yaşamını değerli hocamıza borçlu olduğunu her defasında gururla ifşa etmektedir..
*
Makine Mühendisi olarak iş hayatına atılan Ömer Sabri abi 30 yılı aşkın bir süre, özel bir şirketin teknik bölümünde çalıştı ve , Teknik Müdür ve Üst Düzey Teknik Danışmanlık görevlerinde bulundu.
Sivil toplum örgütlerindeki sosyal faaliyetleri çalışma hayatıyla birlikte devam etti... Bir çok derneğin yönetiminde ve sanayı odaları kurum ve kuruluşlarında aktif rol alan hatta Lions Kulübü yönetimlerinde yönetim kurulunun çeşitli kademelerinde görevler alarak iş hayatını aktif bir şekilde çalışarak, başarılarıyla birlikte 1996 yılına kadar devam ettirdi.
*
Tam emekliye ayrılacağı sırada patronunun emekliye ayrılmasını istemediği ve bu vesileyle kendisine şirketin ortaklığını teklif etmesiyle iş hayatının edebiyat hayatıyla birlikte paralel götürülmesi onu zorladı

Çünkü ;çeşitli dergi, gazete ve antoloji kitaplarında şiir ve yazıları yayınlanan, gençliğinde belki hobi olarak başladığı ama bir yaşam felsefesine dönüşen edebiyata /şiire ve yazılarına istediği gibi zaman ayıramamanın sıkıntısını yaşayan Ömer Sabri abi 2001 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrılıp , çocukluktan beri gönül verdiği Edebiyat dünyasına bir daha ara vermemek üzre tabiri caizse öyle bir dalış yaptı ki artık o şiiri değil, şiir onun yönlendiricisiydi.
*
İzmir bestekâr ve şairler derneğinin kurduğu “Geleceğin Sesi Dost şairler Grubu” Başkanlığı hali hazırda devam etmektedir…işiyle ilgili bir çok teknik makale yazıları yayınlanmıştır.
*
Deneme türünde yazdığı bazı şiirlerini iş hayatı zamanında çıkardığı eş dost arasında paylaştığı ”Kalemin Dili” şiir kitabı ve 2014 yılında piyasaya çıkan “ÇINARIN SÖZ YAŞLARI” isimli şiir kitapları mevcuttur… Ayrıca yeni şiirlerinin ve deneme yazılarının yer alacağı iki kitap çalışmasının dosyası bir yayın evine gönderilmiş editörler kurulu tarafından hâlihazırda incelenmektedir…
*
Ben Ömer Sabri abiyi sizleri tanıdığım gibi buradan tanıdım. Şiirlerinde akıcı dili ,yazılarında saygı ,sevgi ve inceliği dilinden ve kaleminden düşürmeyen Ömer abiyle tanışıklığımızın ne zaman olduğunu sorsanız,bilemem .. Bana göre ezeli ve ebedisiz gibi...

Çoğu yazar-şair olan abim ve dostlarla asla bükülmeyecek kırılmayacak bir hayali zincirle oluşturduğum bir bağımın olduğunu bilmekteyim...

Ayrıca onlar da beni bu Dünya ya eski siyah beyaz filmlerin küçük kızı Ayşecik olarak kabul edip, sevgilerini hep ve daima yüreğimde hissetmişimdir.

Oysa ben kocaman bir kız olduğum halde nedense bir aidiyet şemsiyesi altına sığınma isteğimden bir türlü kurtulamayıp kimilerinin memnun kaldığı, kimilerinin baş belası bulduğu kimilerinince de hâlâ anlaşılmayan uydurukçu bir yazar olduğumu her fırsatta dile getirsem de
Sevgilerim,samimiyetim ve sadâkatım konusun da kesinlikle kendimden eminim.
*
Ömer Sabri abinin sayfasına pek gidemesemde yoğunluğumdan ona bir kelime '' Günaydın '' derken bile ne kadar çok borcum olduğunu hatta bunun katlandığını asla unutamam!..beni,yüreğimi mutlu kılan yorumlarından aldığım keyfi asla dile getiremem.

Ondaki tevazuyla birlikte karışan duvarı kesinlikle saygı ,sevgi ve hassasiyet tuğlalarından örülmüştür.

Ben daha hiç bir dostumu yolda bırakmadım...Eminim ki bundan böyle de bırakmayacağım.. Ömer abi hiç bir yere gitme hep yüreğimde kal ,o eşsiz şiir-yazı ve makalelerinle birlikte , hayat süprizlerle doludur , bir bakmışsınız ki bir kitap fuarında çaktırmadan gelmişim , hatta sıraya girmiş olabilirim..

Yolumu hep gözetle...

Sağlık, mutluluk, esenlik diliyorum ve daha nice eşsiz, duygulu şiirlerin yer aldığı yeni kitaplar bekliyorum..

BEKLİYORUZ, HEP BİRLİKTE..

Kardeşiniz Ayla Gürel

NELER SÖYLENDİ?
@
Ömer Sabri Kurşun 3 ay önce
Bazen birine teşekkür etmenin doğru yolunu bulmak zordur. Birisine, düşüncelerini, davranışlarını veya desteğini takdir ettiğinizde o kişiyi gülümsetmek, onun size karşı zarif ve naif sözlerine karşın kalbinizden geçenleri kelimelere dökmek o kadar zordur ki.
İşte tam o noktada Arafat’ta bıraktın beni değerli canım kardeşim Ayla Mustafa Kemall;
Sahip olduğum en değerli hediye senin dostluğundur, kardeşliğindir ve ben her zaman şu sözü söylerim kardeşlik için; ‘kardeşlik aynı karında yatmak değildir’.
Dostluğun ve kardeşliğin beni sevgi, anlayış ve destekle ödüllendirdi. Söylediğim sözlerim; şahsım için sarf ettiğin bu nazik ve naif düşüncelerin ve dahi zahmetlerinden dolayı sevincimi ifade etmek için yetersiz kalıyor.
Tabi ki tüm bu şahsıma yönelttiğin övgü dolu sözlerin beni kalp gözünle görüp anlatımının ne kadarını hak ettiğim sanat ve edebiyat dünyasının takdiri. Ve ben bu takdire muhatap olduğum için önce Rabbime sonra hocama, hocalarıma ve siz kardeşlerime, dostlarıma minnettarım.
Dostlarımın beni başarılı görmeleri beni hiçbir zaman alçak gönüllü olmaktan vazgeçirmedi Rabbim de geçirmesin dilerim. Tevazu düsturumuz olmuştur yaşamımız boyunda.
Hatta şiir kitabımın ilk sayfasında şu sözlerle başlamışımdır ;
“Ben şair/yazar değilim, sadece kâğıtla kalemin arkadaşıyım… İki satırlık yolculuklarında onların sırdaşıyım…
Güvenin, samimiyetin ve eşsiz desteğin için; kalpten bir teşekkür ederim diyorum. Ve seninle sosyal medyada tanışmam hayatımın en güzel hediyesi oldu.
Benim eğer varsa bir başarım, kişisel çabamın yanı sıra senin gibi değerli kardeşlerimden ve dostlarımdan, insanlardan gelen destek ve teşvikin meyvesidir.
Sen sade bir teşekkürden daha fazlasını hak ediyorsun. Bundan önce olduğu üzere ve sonra ve sonsuza kadar kalbimde olduğunu bil kardeşim.
Gönül soframdan gönül sofrana sevgi ve muhabbetlerimi iletiyorum…
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 37 17
 • 2 İstanbul Başakşehir 33 17
 • 3 Trabzonspor 32 17
 • 4 Fenerbahçe 31 17
 • 5 Beşiktaş 30 17
 • 6 Alanyaspor 29 17
 • 7 Galatasaray 27 17
 • 8 Yeni Malatyaspor 24 17
 • 9 Gaziantep FK 24 17
 • 10 Göztepe 23 17
 • 11 Denizlispor 22 17
 • 12 Çaykur Rizespor 20 17
 • 13 Gençlerbirliği 18 17
 • 14 Konyaspor 18 18
 • 15 Kasımpaşa 15 17
 • 16 Antalyaspor 14 17
 • 17 MKE Ankaragücü 12 18
 • 18 Kayserispor 10 17
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Müjde Ar, Foto Galeri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
CHP Tuzla İlçe Başkanı olarak kimi görmek istiyorsunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Müjde Ar, Foto Galeri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA