DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Özhan METE
Özhan METE
Giriş Tarihi : 21-09-2019 20:29

CHP Tartışma Gündemini Belirleyen bir Parti Olmalıdır.

 

Feto ile kolkola girerek şerefli komutanlara, gazetecilere, akademisyenlere, aydınlara ve yurtseverlere yıllarca her türlü zulmü yaptırıp iktidarlarını koruyanlar, Feto'nun savcılarının altına lüks ve zırhlı araç tahsis edenler, yolsuzluk suçlamasına kadar içli dışlı olup kendi Bakanları yargılamak istenince yüzlerini önce yıkayıp daha sonraki darbe girişimi ile gerçeği görüp ayılanlar,                                              
                                                            
Açılım palavrasıyla PKK'yı muhatap alıp, Oslo'da görüşmeler yapan, eli silahlı teröristlerin şehirlerde gövde gösterisi yapmalarına imkan verip, gençleri dağa çıkmaya özendirenler, bunlarlada kalmayıp yeraltı tünelleri kazılırken kendi atadıkları Vali ve Kaymakamları bunları zamanında görüp, engelleyemeyenler, KCK Başkanı Salim Müslüm ve heyetini kırmızı halılarla karşılayıp 5 yıldızlı otellerde ağırlayanlar, HDP'nin eşbaşkanlarına İmralı izni çıkararak Apo ile görüştürenler ve daha sonra 6 milyon kürt oylarına gözlerini dikerek aynı eşbaşkanları gözaltına aldırıp, haklarında fezleke düzenletenler,
                                                            
Suriye ile dostum Esad deyip, sonradan ABD'nin Ortadoğu eşbaşkanı kandırmacasına inanarak bir anda düşman olanlar, Türkiye'nin Libya'da ne işi var? diyerek hemen ertesi gün herkesten önce Libya'ya donanmayı gönderenler, ABD'nin Irak'ta askerlerimizin başına çuval geçirmesine seslerini çıkaramayanlar, Rusya'dan S-400 füzesi alıp sözde dostluk ve ortaklık görüntüsü verip, İblit'te Suriye güçlerinin konvoyumuza saldırısını Rusya'ya engelletemeyenler, Suriye Emevi Camiinde Cuma namazı kıldıracağız deyip, Süleyman Şah Türbesi'ni kaçıranlar.

 

 İç siyasete gelince işsizlik, ve enflasyonu tırmandıran, emekli, memur ve işçi ile öğrencileri ağır ekonomik yüklerin altında ezdirenler, doğuda işsizlik ve gelecek kaygısından dolayı bir kısım genç ve çocuk yaşta olanların terör örgütü tarafından beyinlerinin yıkanarak dağa çıkmalarına engel olamayanalar, kendi zamanlarında kadın cinayetleri ile çocuk istismarları artan ve çoğuna önlem alınmayan, birçoğununda da cezasız kalmasına göz yumanlar, Ülkemizin kaynaklarını ve Halkımızın vergilerini yine kendi Halkımıza gençlerimize ve Ülke geleceğimize harcamak varken, yanlış dış politikalar yüzünden Ülkemize kaçıp yerleşen 3.5 milyon olduğu iddia edilen Suriye'lilere milyarlarca dolar sarf edenler,
                                                               
Tüm Milli Gelir kaynaklarımızı, fabrikalarımız ile topraklarımızı yabancı şirketlere satan, askeri malzeme üreten örneğin tank ve palet fabrikasını Katar'lıların emrine veren, tüm bunlara karşılık biz Milli Hükümetiz diyerek Milliyetçilikten bahseden AKP ile onun dert ortağı, Cumhur İttifakının sakatlanmış kolu MHP'nin Başkanı, yöneticileri ve yandaş medyasının Halkın karşısında konuşacak durumları kalmamıştır. Hele MHP Genel Başkanı'nın geçmişte bu Ülkede muhtar bile olamaz diyerek zamanın Başbakanı hakkında her türlü eleştiri ve hakaretleri yapan, Yüce Divan'da yargılamaktan bahseden Bahçeli’nin tüm bunları unutarak ittifak yapması, AKP’nin hegemonyasına girmesi, bu da yetmez gibi her eleştiride yanlışta olsa koruma içgüdüsüne kapılması...vb. rakiplerimiz ile ilgili içler acısı süreçlerden geçtik ve geçiyoruz.
                                                
Yukardakilere ilave olarak daha birçok ciddi olumsuzluk ve tutarsızlıklar sayılabilir. Ve bugün Türkiye tüm bu olumsuzluk ve tutarsızlıkların ceremesini çekmektedir. Bu yaraların kapanması ve tedavi edilmesi çok zordur. En azından çok uzun bir süreç gerektirir. Parlamento'nun hiçbir işlevinin olmadığı, tek adamlık yani Başkanlık sistemiyle bunları çözmekte zor hatta imkansızdır.
                                                                 

En azından yıllardır dağa çıkmaları önleyemeyen bir hükümetin bunun sorumlusu olarak HDP İl Merkezi'nin kapısındaki Anaları nöbete teşvik etmesi, eleştirdikleri HDP'den medet umacak hale gelmeleri bile acizlik göstergesidir.

Tüm bunlar yaşanırken karşımızdaki siyasi rakiplerimizden ve onların yandaşlarından hiç birisinin CHP'yi suçlamaya asla hakları yoktur. Dillerine pelesenk ettikleri CHP ile HDP'nin seçimlerde ittifak yaptığı gibi eleştirilere kulak asılmamalıdır. Zira daha beterini üstelik İmralı'yı ve terör örgütlerini bizzat muhatap alarak AKP yapmıştır. Hatta en son seçimlerde Devlet TV'sine İmralı'yı muhatap alarak seçmenlere mesaj vermeye çalışan yine MHP'nin destek verdiği bu Hükümet yani Cumhur İttifakı değil midir?.
                                                         
CHP’nin kendisini savunmasına ihtiyacı yoktur. Bu güne kadarki herşey Halkın gözü önünde cereyan etmiştir. Ona görede Halk son Seçimlerde tercihini Millet İttifakına yapmıştır. CHP'li yada CHP taraftarı olarak açık oturumlara çıkanlar bu fırsatı değerlendirerek yukardaki tüm olumsuzlukları her fırsatta sert şekilde karşısındakilerin yüzüne vurmalıdır. Konuşma ve tartışma konuları sadece moderatör ve rakip tartışmacıların inisyatifine bırakılmamalıdır.                                                                                           

Sonuçta CHP'nin HDP ile resmi olmayan seçmen bazındaki ittifakından gocunacağı, çekineceği hiçbirşey yoktur. Programlara çıkan CHP'li akademisyen, eski siyasetçiler, gazeteci, yazar  yada M.Vekilleri bu bilinçte olmalı aksi halde boşuna ekranlara çıkarak "muhalefetide ekrana çıkartıyoruz" kozunu karşı tarafa vermemelidir. Bu Ülkede Kanunlar ve Adalet Mekanizması karşısında legal sayılan ve 6 milyon seçmenin oy verdiği  %10 barajını aşmış bir partiye her zaman saygı duyulmalıdır.  Herşey bir yana oy veren 6 milyon seçmenine saygı duyularak siyasi ve legal bir kurum olarak görülmelidir. Sözlerinde ise bir suç unsuru varsa bunun gereğini yapacak olan CHP ve CHP'liler değil, Ülkeyi yönetenler ile onların ittifak ortakları olduğu unutulmamalıdır. HDP'den gerçekten rahatsızlıkları olanlar varsa bunu CHP ile konuşup tartışana kadar müracaat adresi Hakim ve Savcılar olarak gösterilmelidir.
                                                               
Hele bu konuda en çok CHP'yi eleştiren MHP'liler önce kendilerine bakmalıdır. CHP'nin bu Ülkeye demokrasiyi ve çok partili rejimi getirmiş hatta kendilerini baraj altı kalmaktan bile kurtararak meclise sokmuş bir parti olduğunu unutmamalıdırlar. Bunun dışında en azından saygı duymaları gereken her seçimde kendilerinden daha fazla oy alan HDP'nin 6 milyonluk Kürt seçmeni olduğuda ayrı bir gerçekliktir.
                                                                 
Hal bunlardan ibaretken CHP'nin rakipleri tarafından olacak hiçbir eleştiri yada provokasyondan etkilenmesine hatta üzerine alınmasına gerek yoktur. HDP yada Kürt seçmenleri ile işbirliği ithamlarından çekinmeside gerekmez. Telaşta olan ve kan kaybeden karşımızdaki rakip partiler ve onların yandaşlarıdır. Kendi içlerinde oluşan muhalefetin bile hazımsızlığı ve korkusu içinde girmişlerdir. CHP dili yumuşak ama içeriği çok daha sert olacak ve hemen her konuda cevabı hazır bir muhalefet yapmalıdır. Aynen Yerel Seçimlerde olduğu gibi asla geri adım atmadan ve zafer sarhoşluğuna kapılmadan, örgütlerde kış uykusuna yatmadan "biz bu işi başaracağız" demeli ve bugünden parti içinde demokratik siyasi hareketi başlatmalı ve kimseyi dışlayıp, küstürmemeli tam tersine teşvik etmelidir.


CHP rakiplerimizin düştükleri şu an mevcut siyasi durumlardan cesaret alarak işi gevşetmemeli ve rahavete kapılmamalı, artık onların gündemlerinin dışına çıkmalıdır. Hala oy oranımızın %25-27 ler arasında gidip geldiği ise asla unutmamalıdır. Yeni siyasi üretim, söylem ve politikalar geliştirmeli, bunu başarıp, yapacakların hiçbir partiiçi siyasi tedirginlik ve komplekse kapılmadan önleri açılmalıdır. En son olarakta dün elde olanlarla bugün yıllar sonra elde edilen yeni Belediyeler'in Halkın karşısındaki icraat ve tutumları CHP'nin sonraki en önemli seçimlerdeki siyasi geleceğini belirleyecektir. Bu süreçte hata yapacak olan hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmamalıdır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Müjde Ar, Foto Galeri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Müjde Ar, Foto Galeri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA