DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Özhan METE
Özhan METE
Giriş Tarihi : 11-09-2019 01:07

Kaz Dağları ve Çevre Katliamı


Yaklaşık on yıl aradan sonra tekrar Kaz Dağları'na gittim. En son kuzenimin düğünü için o Bölge’ye gittiğimde Kaz Dağlarına çıkmıştım. Ancak daha önceleri de, sonrası da arabayla gittiğim her seyahatte mutlaka Çanakkale üzerinden geçerek Kaz Dağlarının o güzel havasını teneffüs eder, sonra daha güneye inerdim.

Çevreci bir aktivist değilim, bu tip dernek yâda stk larda kaydım falanda yok. Kazdağıları ya da yakınlarındaki yerleşim bölgelerinde bir yazlık mekanada sahip değilim. Spor yada hobi olarak dağcılık, tracking, çadır kampları...vs gibi işlerle uğraşan ve doğa ile içiçe yaşayan insanları takdir edip, onlara saygı duysamda bir türlü kendimin becerip yapamadığım olaylardır. 

Buna mukabil yeşillik ve ormanların yeryüzünde yaşayan başta insanlar ve hayvanlar olmak üzere tüm canlıların oksijen, su ve besin kaynakları olarak önemini biliyorum.

Her yıl bilhassa yaz aylarında muhtelif yerlerde hektarlarca orman alanının ya dikkatsizlik yada bilinçli olarak yandığı/yakıldığı bir Ülkede Kaz Dağları'nın önemi çok daha fazla ortaya çıkmaktadır.                                                           

Tüm Dünya'daki gibi Ülkemizde'de ekonomi ve para insan/canlı hayatından çok daha önemli olamaz/olmamalıdır.

İşin bu tarafından bakarsak Kaz Dağlarının bugünkü durumu insanlık suçudur. Malesef gerek söz edilen Kanada şirketi, gerekse diğer bahsedilen çeşitli ortaklıklar kendi Ülkelerinde yapamadıkları tasarrufları bizim Ülkemizde yapabilmek özgürlüğü içindedir                                                               

Orman yangınları olsa ihmal yada kaza diyebilirsin. Ama bu iş insan eliyle göz göre göre yapılınca buna çevre katliamı demekten başka bir isim bulamıyorsun.                                                                                                      

Olayı yerinde görüp, incelemek üzere yola çıktığım Kaz Dağlarında malesef o acı tabloyu görüp, şahit oldum. Tabiki bu sözlerlede izah edilemez. Gidip bizzat görmek gerekir. Bir orman nasıl olurda yangından çıkmış bir enkaz haline getirilebilir? İşte buna şahit oldum. Birçokları göz yaşlarını tutamadı.

İzlenimlerime gelince;

Bu mevcut içler acısı görüntü bir ay, bir yılda olabilecek bir şey olamaz. Bu yıllara dayanan bir hafriyat ve düzenleme çalışmasıdır. Yüzbinlerce m3 orman toprağı yer değiştirmiştir. Yoluna çıkan tüm ağaçlar acımasızca katledilmiştir. En az iki aracın rahatlıkla yanyana geçebileceği kilometrelerce orman yolları açılmıştır. 5 ayrı yol yapıldığı söylenmektedir.                   

Elimdeki telefon bilgilerine göre orman içinde şantiyeye gidiş ve dönüş olarak toplam 13 km yol yürümüşüm. Yolun sağ ve sol yanlarında makinaların izleri ve kırılarak kurumuş çam ağaçlarının kalıntıları halen durmaktadır. Yani ormana makinalarla haince dalınıp, savaş yerine döndürüldüğü her haliyle belli oluyor. Bu işle ilgili yüksek gerilimli elektrik direkleri ile trafo ve santralların yeni yapıldığı belli oluyor.  13 km boyunca süren yürüyüşte bir tek kuş yada başka bir hayvan sesini duyamadık. Belliki hepsi kaçmış ve ormanda canlı yaşam bitirilmiş. Ömrü zaten kısa olan birkaç kelebekten başka sinek ve arı bile kalmamış.

Bu katliamın acı manzarası karşısında ne söylesek boştur. Bazı siyasiler tv lere çıkmış utanmadan olan olmuş, ne yapalım geri dönüş yok modundalar. Olanın olduğu zaten görülüyorda bu insanlık suçu hasır altımı edilecek?

İşin en başından beri bu durumu görüp, bilipte sessiz kalan, bugüne kadar bekleyen, işin bu kadar acı ve vahim durumlara gelmesine göz yuman her kimlerse işi yapanlarla ortaklaşa suçludur. Bunun partisi de, siyaseti de, siyasetçiside, propagandası da olmaz. Taraflı/tarafsız, düşünüp/konuşabilen, gözleri görüp/kulakları duyan hatta burnu koku alabilen her canlı buna itiraz eder.                                                                                                                         

Sadece yürüdüğüm yol için yaptığım M2 hesabı 65.000 dir. Buna göre orda olması gereken ağaç miktarı yaklaşık 16.250 dir. Bu sadece benim yürüdüğüm yolun m2 sine göredir. Bu yolun dışında kalan milyonlarca M2 inşaat, şantiye ve diğer alternatif orman yollarından kesilmiş ağaçları hesap edersek kamuoyuna açıklanan kesilmiş ağaç rakamların da doğru olmadığını görürüz.  

Diyanet İşleri Başkanı din konusunda Devletin en yetkili ağzıdır. Çevre korunması hususundaki son açıklamalarınıda dinledik. Buna göre çevreye ve canlılara verilen/verilecek zararların yaratan Allah katındada kabul görmeyeceği, İslam ve Müslümanlıkla da bağdaşmayacağı gibi şeyler anlatıyor.  

Esas işin püf noktası burdadır.

103 yıl önce “Çanakkale Geçilmez” ancak “tekrar geleceğiz” diyerek topraklarımızdan kaçan yabancılar malesef tekrar geldiler. Bu sefer askeri güç yerine, ekonomik ve siyasi güçle. Ne tesadüftürki hepte savaş kazandığımız, şehit kanı döktüğümüz yerleri talan etmek, tarihimizi ve Milli değerlerimizi silebilmek üzere şartlanmışlar. 

Bir TC Yuttaşı olarak MHP'nin Milliyetçi..! Sn.Bahçeli'sine soruyorum. Kaç kez Kaz Dağlarına gidip yaşanan hazin durumu gözlerinizle gördünüz ve bizzat şahit oldunuz? Yine olayı farklı yerlere çekiyorsunuz. Ordaki şirketi koruyan güvenliğin arabasının TC plakasında “ABD” harfleri var. Bu tesadüf mü?  
         
Türk Askeri ve Yurttaşlarımızın hayatları bizler için ne kadar önemliyse, topraklarımızda yetişmiş ve büyümüş ağaçlarımızın yabancılar tarafından katledilmesi de o kadar önemlidir. Bunu unutmayınız Sn.Bahçeli.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Müjde Ar, Foto Galeri
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Müjde Ar, Foto Galeri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA