SİYASET
Giriş Tarihi : 05-06-2022 08:57

Ankara’da üye sayısı 2 binin altına düştü, TBB süre verdi

İktidarın tüm baskısına karşın güçlükle kurulan Ankara 2 No’lu Baro’nun üye sayısı 2 binin altına düştü. Türkiye Barolar Birliği, asgari avukat sayısının sağlanması için baroya altı ay süre verdi.

Ankara’da üye sayısı 2 binin altına düştü, TBB süre verdi

Muhalefetin “yargının iktidar eliyle siyasallaşacağı” gerekçesiyle karşı çıktığı, baroların ve avukatların tepki gösterdiği “çoklu baro” yapılanmasını öngören yasa teklifi, AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile 11 Temmuz 2020’de kabul edilerek yasalaştı.

21 Ağustos 2020’de, ikinci baro için çalışmalara başlayan avukatlar Ali Aydın Akpınar, Yakup Erikel, Eyüphan Korkmaz ve Mehmet Hakan Yılmaz, sınır olan 2 bin imzaya bir yılı aşkın süre sonra ulaşarak 5 Ekim’de Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) başvurdu.

Kuruluş sürecinde “kamu avukatlarına üye olmaları için baskı yapıldığı” iddiaları ile de gündeme gelen ikinci baronun üye sayısının 2 binin altına düştüğü ortaya çıktı. 1702 üyesi olan baronun yasal sınır altına düştüğünü belirleyen TBB, asgari avukat sayısının sağlanması için altı ay süre verdi. Söz konusu sürenin bitimine yaklaşık iki ay kaldığı öğrenildi.