DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-05-2022 17:50

Moskova-Tel Aviv gerilimi tırmanıyor: 'İsrail Ukrayna'da neonazileri destekliyor'

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un "Hitler Yahudi kanı taşıyordu" sözlerine karşılık özür beklediğini duyuran İsrail'e sert bir yanıt verildi. Moskova, Tel Aviv'i "neonazileri desteklemek" ile suçladı.

Moskova-Tel Aviv gerilimi tırmanıyor: 'İsrail Ukrayna'da neonazileri destekliyor'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un "Hitler'in Yahudi kanı taşıdığı" açıklamasıyla İsrail'le patlak veren krizde Moskova'dan gerilimi tırmandıracak açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Lavrov'un açıklamalarına tepki gösteren İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'i hedef alarak "İsrail Ukrayna'da neonazi rejimi destekliyor" şeklinde bir açıklama yayınladı.

Reuters'in aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in Lavrov'la ilgili sözlerine tepki gösterildi. Lapid'in açıklamasının "İsrail'in Kiev'de neonazi rejimi neden desteklediğini büyük ölçüde gösterdiğini" savunan bakanlık, Lavrov'un "Zelenskiy'in Yahudi olmasının Ukrayna'nın neonaziler tarafından yönetilmesini engellemediği" görüşünü de yineledi.

ÖZÜR BEKLENMİŞTİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov önceki gün İtalyan televizyon kanalına verdiği röportajda, "Zelenskiy Yahudi ise Ukrayna neden denazifike edilmiyor diye soruyorlar. Yanılıyorum olabilirim. Ama Adolf Hitler de Yahudi kanı taşıyordu" ifadelerini kullanmış, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ise bu sözlere jet yanıt vermişti.

Lapid, Lavrov'un ifadelerini "affedilemez, skandal, korkunç bir tarihi hata" olarak nitelendirerek özür beklediklerini duyurmuş, Tel Aviv'deki Rus büyükelçi de İsrail Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.

İsrail, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları karşısında Batı ülkelerinin aksine Moskova'ya yaptırımlardan kaçınmıştı. İsrail'in Rusya'ya Ukrayna'yla ilgili en sert tepkisi, Dışişleri Bakanı Lapid'in geçen ay Ukrayna'da savaş suçu işlendiğini belirtmesi olmuştu. (DIŞ HABERLER)