GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-04-2022 08:16

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın direktifiyle bu yıl fırsatçılara göz açtırılmadı!

Her sene Ramazan ayında ortaya çıkan et fırsatçılarına bu yıl izin verilmedi. Alınan tedbirlerle birlikte hali hazırdaki et fiyatları korunmaya gayret edilirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifiyle de fırsatçılığa engel olundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın direktifiyle bu yıl fırsatçılara göz açtırılmadı!

Her Ramazan büyük tartışmalara ve fırsatçılığa sebep olan et fiyatlarında bu yıl fırsatçılara engel olundu. Ramazan ayı başlamadan devreye giren tedbirlerle birlikte et fiyatlarının fahiş bir şekilde yükselmesi engellendi. Önce hayvan ve et ihracatının yasaklanması, ardından Erdoğan'ın, Tarım Bakanlığı'na "TİGEM çiftliklerindeki kesimlik hayvanları piyasaya sürelim. Türkiye'nin dört bir yanına ekiplerini gönder, elinde kesimlik hayvanı olanlardan biz bu hayvanları da alalım" direktifiyle et arzında artışa gidildi. Bu gelişmelerle birlikte fiyat artışlarının önüne geçildiğini belirten sektör temsilcileri, Ramazan ayı boyunca fiyatların sabit ilerleyeceğini, hatta ikinci haftadan sonra yüzde 5 ile 10 arasında fiyat düşüşü meydana gelebileceğini ifade ediyor.

Üretici derin nefes aldı

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Başkanı Bülent Tunç, bu Ramazan, her sene yapılan fırsatçılığın engellendiğini belirterek "Ancak bu Ramazan öncesi alınan tedbirlerle buna geçit verilmedi. Başkan Erdoğan'ın 'kesimlik hayvanı satın alın' talimatı besiciye güven verdi. Bu talimatla devletin arkasında olduğunu hisseden üretici rahatladı. Bu durum piyasayı da motive etti, fiyat artışının da önüne geçti. Et üzerinden operasyon yapmak isteyenlere de ayar verildi" dedi. Dünyada gıda fiyatlarında hızlı bir artış yaşandığına dikkat çeken Tunç, "Hububat bakliyat fiyatlarının yanı sıra et fiyatları da artıyor. Avrupa'da karkas etin alım fiyatı üreticide yüzde 50 arttı. Ülkemizde de et fiyatlarında artış yaşandı. Et fiyatı maliyetleri karşılamıyordu. Artışla olması gereken seviyeleri yakaladı. Şu anda karkas etin kilogram fiyatı piyasada 85-90 TL arasında seyrediyor. Kuşbaşı kilogram fiyatı 140, kıyma kilogram fiyatı ise 130 TL." dedi.

Günlük tüketim 4 ton

Ramazan'ın ilk haftası itibariyle et talebinin yükseliş gösterdiğini söyleyen Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan da, "Türkiye'nin yıllık 1 milyon ton et tüketimi var. Bu da günde ortalama 3 bin tona tekabül ediyor. Bu özellikle Ramazan'ın ilk 10 günü 4 bin tonlara yükseliyor. Şu anda et fiyatlarında herhangi bir artış yok. Stabilizasyon sağlandı. Hatta Ramazan'ın ikinci haftasından itibaren fiyatlar yüzde 5 ila 10 arasında gerileyebilir." şeklinde konuştu.

Yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde artış var

Pandemi sebebiyle iki senedir taleplerde düşüş yaşandığını ifade eden Yücesan sözlerine şöyle devam etti: "Pandemide restoranların kapalı olması ve turist sayısında yaşanan düşüş nedeniyle et talebi yüzde 30 düşmüş, bu da fiyatları baskılamıştı. Piyasaların yeniden açılmasıyla talep arttı ancak bu sefer süt fiyatları düşük gittiği için süt hayvanları kesildi. Bu da fiyatları baskılayan başka bir unsur olmuştu. Süt fiyatlarının artmasının ardından et fiyatları üzerindeki baskı kalktı. Fiyatlar zaten maliyetlere göre çok düşük kalmıştı. Şu anda olması gereken seviyelere geldi. Dünyada da et fiyatları arttı. Hali hazırda ithal etmeye kalksak iç piyasadan yüzde 10 daha yüksek olur. O nedenle üreticiyi desteklemek daha büyük önem kazandı. Üreticiye özellikle yem desteği artırılırsa ciddi bir rahatlama yaşanır.”

Arzla ilgili bir problem yok

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, Ramazan’ın ilk haftasında genellikle talebin arttığını sonraki haftalarda yavaş yavaş düşüş yaşandığını aktararak, "Bu her sene böyle oluyor. Ancak ikinci hafta sakinlik yaşanıyor. Et arzında hiçbir sıkıntımız yok. Fiyatlar sadece ülkemizde değil tüm dünyada arttı. Üreticinin maliyetleri düşünüldüğünde bu fiyatlar makul." açıklamalarında bulundu.