GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-02-2022 12:32

İstanbul mücadele bileşenlerinden 19 Şubat’ta Cevahir AVM önüne çağrı

İstanbul’da birlikte mücadele eden bileşenler 19 Şubat saat Şişli-Mecidiyeköy Cevahir AVM önünde saat 16.00’da kitlesel bir açıklama ile taleplerini dile getirecekler. Bileşenler emekçilere katılım çağrısı yaptı.

İstanbul mücadele bileşenlerinden 19 Şubat’ta Cevahir AVM önüne çağrı

 

İstanbul’da birlikte mücadele eden bileşenler 19 Şubat saat Şişli-Mecidiyeköy  Cevahir AVM önünde saat 16.00’da, ‘Kölece Yaşam ve Çalışma Koşullar, Hayat Pahalılığı, Sefalet Ücreti Kaderimiz Değil’ konulu  kitlesel bir açıklama ile taleplerini dile getirecekler. Bileşenler emekçilere katılım çağrısı yaptı. 

İstanbul’da çok sayıda parti, sendika, platform ve dernek tarafından oluşturulan, uzun zamandır alanlarda, fabrikalarda, sokaklarda birlikte mücadele eden bileşenler, 19 Şubat’ta taleplerin dile getirileceği kitlesel açıklama için işçiler, emekçiler, halklar, kadınlar, ve gençlere çağrıda bulundu. 

İstanbul bileşenlerini oluşturan 4. Vardiya İşçi Dayanışması, Bağımsız Devrimci Sendikal Sınıf Platformu, Birleşik İşçi Kurultayı, Birleşik İşçi Zemini, DEV-TEKSTİL, Dostluk ve Kültür Derneği, Emekçi Hareket partisi, İstanbul KHK’lılar Platformu, İşçi Hareketi Koordinasyonu, İşçinin Kendi partisi, Kaldıraç, Kırmızı Gazete, Proleter Devrimci Duruş, SODAP, TOMİS tarafından emekçilere çağrıda bulunuldu.

UMUTSUZ YAŞAMAKTAN BAŞKA BİR GELECEK DE VAR!

Bileşenler tarafından yapılan çağrıda şöyle denildi: “Kuru da olsa midelerine ekmek giriyorsa aç değiller diyeni bir tarafta, üniversiteden 45 bin lira kredi borcuyla mezun olana “İlk arabalarını ÖTV’siz satacağız” diyeni bir tarafta. “Açları da siz doyurun” diyeni bir tarafta, “hepimiz sakin olacağız, sandığı bekleyeceğiz” diyeni bir tarafta. Bize bekleyin diyenler; Hangi zammı beklettiler? Hangi katliamı beklettiler? Hangi rant projelerini beklettiler? Hangi yaraya merhem oldular? Yapılan zamlar, artan kiralar, değişmeyen maaşlar, bulunamayan işler, tutulamayan evler, geçinemeyen milyonlar olarak gelecek bir belirsizlik hâli olmaktan çıkıp yok oldu. Bugün artık ne devletten gelen açıklamaları, ne yapılan zamları, ne enflasyon hesaplamalarına dahil edilen pinpon topunu konuşmanın bir anlamı var. Bugününden kaygılı, yarınından umutsuz yaşamaktan başka bir gelecek de var”

Açıklama yok.

EYLEMİN TALEPLERİ:

Bileşenler tarafından eylemlerinin taleplerini şöyle sıraladılar:

• Mevcut bütçenin %85’i işçi ve emekçilerden alınan vergilerden oluşuyor. Bizlerden toplanan vergiler bir avuç asalağın daha fazla zenginleşmesi için yağmalanıyor. Artık buna son vermeliyiz. Temel tüketim ürünlerindeki tüm dolaylı vergiler (KDV vb.) kaldırılmalı, milyonların sırtından kasalarını dolduranlara servet vergisi koyulmalıdır.

• Doğalgaz, elektrik, su, iletişim vb. insani ihtiyaç oranında ücretsiz karşılanmalıdır.

• Sağlık, eğitim, ulaşım en temel insan hakkıdır, ücretsiz olmalıdır.

• Maaşlar alım gücü esas alınarak gerçek enflasyona göre her ay güncellenmelidir.

• Herkese nitelikli ve sağlıklı koşullarda barınma hakkı sağlanmalıdır.

• Herkese iş ve gelir güvencesi sağlanmalıdır!

• İşten atmalar yasaklanmalıdır! Günlük çalışma 6 saate, haftalık 30 saate düşürülmelidir.

Bileşenlerin emekçilere çağrısı şöyle son buldu:

“Her fabrikada- işyerinde, her mahallede, her yurtta, her okulda, birlikler, komiteler, meclisler kuralım. Haklarımız ve geleceğimiz için sokağa çıkalım, mücadeleyi büyütelim. Hayatın her alanında yarattığımız zenginliklere el koyanların karşısına örgütlü bir güç olarak çıkalım, bizim olanları alalım!”