GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-01-2022 11:34   Güncelleme : 12-01-2022 11:34

Yusuf Yerkel'in atamasına tepkiler sürüyor: Türk toplumunu temsil edemez

Yusuf Yerkel'in Frankfurt'a Ticari Ateşe olarak atanması uluslararası basında da yer buldu. Almanya'nın henüz akredite vermediği Yerkel'e Alman sendikaları ve partiler de tepki gösterdi.

Yusuf Yerkel'in atamasına tepkiler sürüyor: Türk toplumunu temsil edemez

301 işçinin öldüğü Soma maden kazasının yaşandığı günlerde polislerin yere yatırdığı protestocu bir madenciyi yerde tekmeleyen ve ardından 'Ayağım incindi' diyerek rapor alan dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan'ın Özel Kalem Müdür yardımcısı Yusuf Yerkel'in Frankfurt Başkonsolosluğu'na Ticari Ateşe olarak atanmasına tepkiler sürüyor.

Yusuf Yerkel'in, aylık 6 bin euro maaş ve ek haklarla birlikte Ticaret Ataşesi olarak atanması uluslararası basında da yer buldu. Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre Yerkel  Frankfurt'a gitti ve yerleşme hazırlıklarına başladı.

Alman, Hollanda, İngiltere, Fransa, Belçika, Avusturya medyası konuya ilgi gösterirken başlıklar, “Erdoğan'ın işçi tekmeleyen danışmanı Frankfurt'ta iş buldu” ya da “Tekme atan danışman Avrupa'ya tayin edildi” başlıkları kullanılıyor.

Sendikaların ve politikacıların tepkileri de haberlerde yer alıyor.

Tekmeci Yusuf Yerkel'in tayinine üç ay önce karar verildiği, Ticaret Bakanlığı'nın bu yöndeki önerisinin Dışişleri Bakanlığı tarafından uygun bulunduğu, ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayından geçtiği öğrenildi.

Bu onayın ardından, Frankfurt'ta Ticaret Ataşesi olan Tansu Günendi, Ankara'ya çekildi. Deneyimli bir ekonomist olan Günendi'nin dönüş için 2 hafta süresinin kaldığı açıklandı.

Yerkel, Frankfurt'ta yer bakarken, Almanlardan henüz akredite verilmediği, kendisinin de “vize istenmeyen pasaportla” Frankfurt'ta bulunduğu belirtiliyor. Akreditenin verilip verilmeyeceği bilinmiyor. Hizmet pasaportunun kullanılabilmesi için Türkiye'nin bunu hazırlaması, Almanya'nın da bunu onaylaması gerekiyor.

Almanya Türk Toplumu (TGD), “Böyle liyakatsız atamayı birçok sağduyu sahibi vicdanlı kurum, kuruluş ve insanlar gibi bizlerin de kabul etmesi ve sineye çekmesi mümkün değil” açıklaması yaptı.

Sosyal Demokrat Parti, “Hiç de hoş gelmedi. Atamayı hoş görmüyoruz” açıklaması yaptı.

Sol Parti'den Saadet Sönmez, “Yerde yatan savunmasız işçiyi tekmeleyen birinin Türkiye Başkonsolosluğu'nda Ticaret Ataşesi olmaması gerekir. Bu kişi, Hessen'deki Türk toplumunu temsil edemez” dedi.