SİYASET
Giriş Tarihi : 10-12-2021 21:38   Güncelleme : 10-12-2021 21:38

Ekrem İmamoğlu'ndan Süleyman Soylu tepkisi: Bağımsız tıp kuruluşları bu beyefendiyi incelesin!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Süleyman Soylu’nun İBB’ye yapılan işçi alımlarıyla ilgili yaptığı iddialara yanıt verdi. İmamoğlu, “Eğer teröristlerse neden gelip almıyorlar” dedi.

Ekrem İmamoğlu'ndan Süleyman Soylu tepkisi: Bağımsız tıp kuruluşları bu beyefendiyi incelesin!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İBB ile ilgili iddialarını da yanıtlayan İmamoğlu "Bağımsız tıp kuruluşlarını göreve davet ediyorum. Bu beyefendiyi incelesinler" diyen İmamoğlu, "Ülkemize daha fazla zarar vermesin" ifadesini kullandı.

İmamoğlu açıklamalarının devamında; "20 bin 958 işe girdi. Bunun içinde de farklı farklı işe giriş modelleri var. Taşeronda çalışan elemanların, 3 bine yakın insan buradan otomatik olarak işe alındı. 45 bin nerede 20 bin nerede. Yalan konuşuyorlar. Bu sayıyı veren yalan konuşuluyor. A z önce attığı rakamlar gibi. Buna karşılık 15 bin çıkış yapıldı. Sadece tarafımızdan yapılan fesih 3 bin." açıklamasını yaptı.

"Hukuk önünde hakkımı arayacağım." diyen İmamoğlu, Soylu için "Allah milletimizi onun gibi yöneticilerden korusun." değerlendirmesini yaptı.

SÜLEYMAN SOYLU NE DEMİŞTİ?
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM'deki bütçe görüşmeleri sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan personel alımları ile ilgili iddialarda bulunmuştu. İBB'ye yaklaşık 33 bin kişi alındığını belirten Soylu, "Bu 33 bin kişiden 12 bin kişiye ancak bakıldı. 455 tanesinin PKK ve KCK kaydı var. 80'inin DHKPC, 20'sinin MLKP, 2'sinin MKP kaydı var ve diğerlerinin kayıtlarını da gönderebilirim" demişti.

İhaleler hakkında konuşan Soylu sözlerine şöyle devam etmişti:

“İstanbul’da 34 dosya vardı. Burada 34 dosyanın yapılan 3 ihale dosyasında, 16 gayrimenkul alım dosyasında, 1 sivil toplum kuruluşlarına yardım dosyasında, 1 kentsel dönüşüm projesi olmak üzere toplam 21 dosyada hukuka bir aykırılık rastlanmadığı için araştırma raporu düzenlenmiştir

İstanbul Büyükşehirle ve Ankara Büyükşehirle ilgili bir yazı geldi. Şöyle, birincisini dün Sayın Kılıçdaroğlu sormuştu: "İstanbul’daki 24-25 dosya ne oldu?" diye. Ben burada düzelteyim, İstanbul’da 34 dosya vardı. Burada 34 dosyanın yapılan 3 ihale dosyasında, 16 gayrimenkul alım dosyasında, 1 sivil toplum kuruluşlarına yardım dosyasında, 1 kentsel dönüşüm projesi olmak üzere toplam 21 dosyada hukuka bir aykırılık rastlanmadığı için araştırma raporu düzenlenmiştir. Şirketlerin denetimi Ticaret Bakanlığına ait olduğundan dolayı, şirket denetimlerine ait 7 dosya Ticaret Bakanlığımıza gönderilmiştir. Müfettişlerce 6 dosya hakkında da ön inceleme talebinde bulunulmuştur ve ben de ön inceleme taleplerini onayladım.”