GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-11-2021 22:30   Güncelleme : 10-11-2021 22:30

En Büyük Atatürk Davalık!

Ölümünün 83. Yılı ardından birçok etkinliklerle anılan ve başta kadınların çalıştığı Ardahan'da ki tekstil sektörü olan bir iş yerinde olmak üzere saat 09.05'te hayatın durduğu Atatürk'ün davalık olduğu öğrenildi.

En Büyük Atatürk Davalık!

Haber: Fakir Yılmaz

 Alınan bilgilere göre 2006 yılında Kars eski belediye başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından heykeltıraş Mehmet Aksoy’a yaptırılan İnsanlık Anıtının "ucube" denip yıkılması ardından şimdi de Artvin’de de heykel krizi yaşanıyor.

Artvin, Atatepe'de yer alan ve Dünyadaki en büyük Atatürk heykeli olan yapının bulunduğu alan için orman bakanlığının "benimdir" diyerek dava açtığı ortaya çıktı.

22 metre uzunluğunda, 50 ton ağırlığında olan ve 2011- 2012 yılları arasında Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılan yapının bulunduğu alanın Orman Bakanlığına ait olduğunu ileri süren Orman Bakanlığı Sıtkı Kahvecioğlu Vakfı tarafından yaptırılan ve 2016 yılında Artvin Belediyesine devredilen heykelin bulunduğu alanın belediyeden alınıp Orman Bakanlığına verilmesini istediği öğrenildi.

 

Açılan dava sonucunda ne çıkacağını merak eden Artvinliler "ucube" denilerek Kars’ta yaptırılan ve bu heykel kadar büyük olan insanlık anıtı gibi bu anıtında yıkılıp yıkılmayacağını merak etmekteler.

Bilindiği gibi noter olan Sıtkı Kahvecioğlu tarafından yaptırıldıktan sonra çevre düzenlemesi sosyal tesisler ve turistlik bölge ilan edilmesi için daha önce de ak partili belediye yapılan içkili restoran ruhsatı nedeniyle anıtı yaptıran vakıfla dönemin belediyesi karşı karşıya gelmişti.

Kars’ta yaptırılan ve Ermenistan’dan da görüldüğü iddia edilen yükseklikte olan ama dönemin başbakanı şimdiki cumhurbaşkanı olan Erdoğan’ın "ucube" demesi ardından Kars’taki anıtta davalık olup yıkılmıştı.