KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 10-11-2021 21:53   Güncelleme : 10-11-2021 21:53

‘Ekim Geçidi’ Disiplinler Arası Resim ve Heykel Sergisi 15-30 Kasım'da

Kartal Belediyesinin ev sahipliğini yaptığı ve 64 Sanatçının katılımından oluşan ‘Ekim Geçidi’ Disiplinler Arası Resim ve Heykel Sergisi, 15-30 Kasım tarileri arasında, sanatı ve sanatçıları sanatseverlerle buluşturuyor.

‘Ekim Geçidi’ Disiplinler Arası Resim ve Heykel Sergisi 15-30 Kasım'da

 

İstanbul Kartal Belediyesinin ev sahipliğini yaptığı ve 64 Sanatçının katılımından oluşan ‘Ekim Geçidi’ Disiplinler Arası Resim ve Heykel Sergisi, 15-30 Kasım tarileri arasında, sanatı ve sanatçıları sanatseverlerle buluşturuyor.

‘Ekim Geçidi’ Disiplinler Arası Resim ve Heykel Sergisi, Yukarı mahalle, Belediye Caddesi, No: 6 Adresinde bulunan Kartal Belediyesi Ana hizmet binası, Meclis Katı -1 Fuaye Alanında, gerçekleşecek.

15 Kasım, Saat 14:00’de düzenlenecek kokteyl ve Trio Müzik Grubunun sunacağı müzik ziyafeti ve sanatçıların katılımıyla gösterime açılacak serginin açılışını Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel yapacak.  

20.si düzenlenen, Disiplinler arası sergilerden biri olan Ekim Geçidi kurucu ve proje sahibi Gülsün Erbil öncülüğünde, aynı anda 27 il ve belde de, 1500’ü aşkın gönüllü sanatçıdan oluşan, sanal ve canlı olmak üzere eş zamanlı düzenleniyor.

‘Ekim Geçidi’ adına Basın Sözcüsü Perihan Koca tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kültür ve Sanat; Toplumların seviyesini gösterdiği gibi ülkeler arasında bulunduğu ülkenin çıtasını yükselten en değerli araçlardan biridir. Bu değerleri hayata geçirecek en yaygın, en anlaşılır ve en kalıcı aracılardan biri de sanatçı, sanatsever, kurum ve kuruluşlardır.
-Sanatsız kalmış bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir-
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, armağan ettiği Cumhuriyeti, yaygınlaştırarak kazandırdığı edinimlerden biri olan sanatla kutluyoruz.
Sanatın görevlerinden biri de toplumları aydınlatmak, gerçekleri açığa çıkarmak, alışkanlıkları irdelemek, uygulamaları sorgulamak, nedenleri araştırmak, sorgulatmak çözümleri arattırmaktır. Geçmişten günümüze, günümüzden geleceğe kalıcı eserler üretmektir. Elbette ki bu çıkarımlar sanatın ışığında buluşan sanatçıların elleriyle, gözleriyle, becerileriyle, aklıyla, zekâsıyla ve tarafsız dik duruşuyla gerçekleşir.
Sanatçılar yaşadıkları toplumda sanat ruhunun şekillenmesinde yol göstericilerdir. Sanatlarını sergilemede de kurum ve kuruluşların katkısı ihtiyaç ve arzu edilen hususlardır.
Bu sanat ruhu ve yaklaşımı ile Kartal Belediyesi tarafından, katalog ve Plaket sunumunu takiben katılımcı belgeleri, açılış konuşmaları ve sanat sohbetleri ile donanan sergi, davetlilerin varlığıyla taçlanarak, izleyicisi ile buluşacaktır.”