DİĞER
Giriş Tarihi : 03-11-2021 11:19   Güncelleme : 03-11-2021 11:19

Ülke Gündeminden

-Bugün saat 11.00’de, Sağlık emekçileri Sendikası ( SES), KHK’lerle yapılan ihraçların hukuki süreçlerine ilişkin hazırladığı raporunu Ankara’da bulunan genel merkezlerinde açıklayacak.

Ülke Gündeminden

 

…..

-Bugün saat 12.30’da, Mersin, İstanbul, Urfa ve Ankara’da sağlık meslek örgütleri 7200 ek gösterge taleplerine ilişkin açıklama yapacak.

…..

-Bugün Saat 12.30’da, TÜMBEL-SEN İzmir 2 Nolu Şube, İzmir, Aliağa Belediyesi’nde baskı ve sürgünleri protesto etmek amacıyla Aliğa Demokrasi Meydan’ında basın açıklaması yapacak.

…..

-Bugün saat 09.30’da,  KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi’nde çalışan 5 gazeteci hakkında yeniden görülmeye başlanan davanın duruşması İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

…..

-Bugün saat 10.00’da,  Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2022’de bütçesi ele görüşülecek.

….. 

-Bugün saat 10.00’da,  Barış Annelerinin de aralarında olduğu 14 kadın hakkında açılan davanın karar duruşması İstanbul 35’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

……

-Bugün saat 10.00’da,  TÜİK Ekim ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak.

…..

-Bugün saat 14.00’de,  Selahattin Demirtaş’ın Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla Mersin 14’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın duruşması görülecek.

…..

-PSAKD Kadın Meclisi Antalya’da 5-6-7 Kasım tarihlerinde çalıştay gerçekleştirecek. Düzenlenecek çalıştayda, Alevi toplumunda kadının yeri ve Alevi kadınların yapacakları çalışmalar konuşulacak. Çalıştayda, toplumsal cinsiyet eşitliği ve Alevilikte kadının yeri üzerine seminerler de düzenlenecek. 

…..

-Form: 5 Kasım Cuma saat 18:00 i not edelim! Belgesel;  Hakan Tosun. HDK Ekoloji Perspektifi; Cemil Aksu . Validebağ Korusu’nun Ekosistem’deki Yeri; Yüksel Demirtaş .Fenerbahçe Direnişi; Hakan Hopanoğlu. İnşaat ve İmar Rantı Projesi’ne Dönen Kanal; Gökhan Kaya. Yer: Kadıköy HDP İlçe.

……

-6 Kasım İklim Adaleti İçin Küresel Eylem Günü nedeniyle, COP TÜRKİYE KOALİSYONU 26 tarafından, İstanbul Bostancı  Vapur İskelesinde  saat 12.00’de, Bisiklet Turu, saat 14.00’de, Eminönü iskelesinde basın açıklaması , saat 16.00’da Gazhane’de form yapılacak.

……

-Kaldıraç’tan çağrı: “Ekim Devrimi’nin 104. yılında bir panelle “gelmekte olan”ı, bugün mümkünlüğünü, dinamiklerini konuşacağız.Siz dostlarımızı da aramızda görmek isteriz.7 Kasım Pazar.Kadıköy Eğitim-Sen. 15.00”

……

-DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, Gebze’deki Enka Sac’ta grev kararının asıldığını duyurdu.

Sendika tarafından Twitter’dan yapılan açıklamada, “Gebze Şubemizde son dönem örgütlenen Enka Sac işyerinde toplu iş sözleşmesi sürecinde anlaşma sağlanamadığından dolayı grev kararımızı üyelerimizle sloganlar eşliğinde astık” denildi.

……

-Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyesi Sinbo işçisi Dilbent Türker Kod 29’a karşı direnişinin 283. gününü geride bıraktı.

Sendikalaştıkları için ücretsiz izine çıkartılan TOMİS üyesi Sinbo işçileri 31 gün süren direniş gerçekleştirmişti. Bu direniş kazanımla sonuçlanarak TOMİS üyesi 6 işçi iş başı yapmıştı. Sendikalı 6 işçinin hukuk dışı ve keyfi olarak ücretsiz izine çıkartılması karşısında açılan sendikal tazminat davası sonuçlandı. Sinbo yönetimi tek tek her bir TOMİS üyesi için sendikal tazminata mahkûm edildi. 

….

-Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Caferbey Mahallesi’ne 200 metre yakınlıkta olan ve Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Salihli Belediyesi işbirliğiyle yapılmak istenen katı atık depolama tesisi için köylülerle jandarma karşı karşıya geldi. Sabahın erken saatlerinde tesisin yapılmak istendiği mera alanına gelen iş makinelerini gören köylüler direnişe geçti. Talana izin vermeyeceklerini söyleyen köylülerin alanda nöbeti sürüyor.

……

-Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Ekim 2021 Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, Ekim ayında 18 kadın katledildi, 19 kadın ise şüpheli şekilde hayatını kaybetti.

Raporda, katledilen 18 kadından 12’sinin hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemezken, 6’sı da boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile öldürüldü.

….

-Mardin’deki bir çağrı merkezinde çalışanların yaşadığı sorunları aktaran İletişim-İş Sendikası, sektör çalışanlarını örgütlenmeye davet etti.

DİSK’e bağlı İletişim-İş Sendikası Yönetim Kurulu, çağrı merkezlerindeki çalışanların koşullarına yönelik basın açıklaması yaptı. Sendika, çağrı merkezinde çalışmanın dünya genelinde en zor meslek gruplarından biri olduğunu belirtti ve çalışanlara yönelen mobbinge dikkat çekti.

…..

-İstanbul’da Onur Yürüyüşü’nde işkenceyle gözaltına alınan LGBTİQ+ Meclisleri’nden sekiz kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. Anayasal haklarını kullanmak üzere eyleme giden ve işkenceyle gözaltına alınan sekiz kişi duruşmalardan vareste tutuldu. Duruşma, Aralık ayına ertelendi. 

İstanbul’da haziran ayında düzenlenen Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınanların yargılandığı davanın ilk duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görüldü

….

-Bütçede eğitime ayrılan payın 20 yıl öncesinden az olduğunu belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul, taleplerinin, “insan onuruna yakışır bir ücret ve sağlıklı çalışma koşulları” olduğunu belirtti.  

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri başlayan Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine dair öneri ve taleplerine ilişkin sendika Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. 

Toplantıda konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul, 2022 eğitim bütçesinin, öğrencilerin ve eğitim ve bilim emekçilerinin yaşadığı sorunlara çözüm üretmekten uzak bir yaklaşımla hazırlandığına vurgu yaptı. Okullarda, üniversitelerde ve diğer eğitim kurumlarında yaşanan eşitsizliklerin ve en temel ihtiyaçların görmezden gelindiğini ifade eden Kurul, “Bu koşullarda sadece zorunlu harcamaların dikkate alındığı bir bütçe hazırlanmıştır. Eğitim bütçesinin her yıl oransal olarak arttığı söylense de MEB bütçesinin milli gelire oranı yüzde 2,6’dan yüzde 2,4’e; yükseköğretim bütçesinin milli gelire oranı ise yüzde 0,8’den, yüzde 0,73’e gerilemiştir. Eğitim bütçesine ilişkin sayısal veriler her yıl bütçe döneminde en çok payı eğitime ayırdıklarını iddia edenleri açıkça yalanlamaktadır” diye konuştu. 

…….

-Etiyopya, kuzeyde ilerleyişini sürdüren Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’nin (TPLF) nedeniyle ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan etti. Etiyopya Bakanlar Kurulu, halkı TPLF’nin saldırılarından korumak için ülke çapında OHAL ilan edildiğini duyurdu.

Etiyopya Bakanlar Kurulu, halkı TPLF’nin saldırılarından korumak için ülke çapında OHAL ilan edildiğini duyurdu. Öte yandan, bugün, TPLF’nin Addis Ababa’ya yapabileceği muhtemel saldırılara karşı savunma görev birliklerinin oluşturulduğu duyuruldu. Ağır çatışmaların ardından Amhara eyaletindeki Dessie ve Kombolcha kentlerini alan TPLF güçlerinin başkente uzaklığı yaklaşık 350 kilometre.