DİĞER
Giriş Tarihi : 19-10-2021 11:03   Güncelleme : 19-10-2021 11:03

18-19 Ekim 2021 Ülke Gündeminden

18-19 Ekim 2021 Ülke Gündeminden

 

-Bugun saat 09.00’da, İzmir’de “Las Tesis” dansı gerekçesiyle 24 kadın hakkında açılan davanın duruşması, Bayraklı Adliyesi 7’inci Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.
…….

-Bugün saat 10’00da, Kobane Davası’nın 5’inci duruşmasının 2’nci oturumu, Sincan Cezaevi Kampüsü duruşma salonunda görülecek.

-Bugün saat 11.00’de, HDP heyeti, bütçe buluşmaları kapsamında KESK Genel Merkezi’ni ziyaret edecek.
……
 
-Bugün saat 12.00’de, Birleşik Mücadele Güçleri, polisin zorla alıkoyma ve baskılarına ilişkin Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapacak.
…….. 

-Bugün saat 12.30’da, Mersin Nükleer Karşıtı Platformu, nükleer felakete ilişkin Akkuyu’da yapılan açıklama nedeniyle üyeleri hakkında açılan davaya ilişkin Eğitim Sen Şubesi’nde açıklama yapacak.
…….

-Bugün saat 09.30’da, boşanmak istediği erkekten şiddet gördüğü sırada kendisini savunmaya çalışan Dr. Filiz Yıldırım hakkında açılan dava Sincan Batı Adliyesi 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

-24 Ekim’de Kartal Meydan’da gerçekleşecek “Emeğimiz ve Özgürlüğümüz için İşçi Emekçi Mitingi”nin çağrısı  Kadıköy, Gaziosmanpaşa, Esenyurt, Kartal ve Gebze’de devam etti.

Kartal’da 24 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek İşçi Emekçi Mitingi’nin çağrıları İstanbul’un farklı ilçe ve semtlerinde sürüyor. İşçilerin emekçilerin kendi kürsülerini kuracağı ve taleplerini dile getireceği mitingin çağrıları devam etti.

…..

-TAYAD’lı Aileler’in gözaltında yaşanan hukuksuzluklara karşı Çağlayan Meydanı’nda yapmak istediği eyleme polis saldırdı.  Aileler, darp edilerek gözaltına alındı. 

Gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması için Çağlayan Meydanı’nda açıklama yapan TAYAD’lı Ailelere polis saldırdı. Aileler, darp edilerek gözaltına alındı. 

İstanbul merkezli 16 ilde, 15 Ekim Cuma günü günü gerçekleşen operasyonda 85’ten fazla kişi gözaltına alınmış, saray medyası tarafından yapılan haberlerde ise 126 kişi hakkında arama kararı öğrenilmişti.

-Sendikal hakları için mücadele eden Cargill işçileri yetki belgesini aldı ve mücadelelerinin artık yeni bir aşamaya ulaştığını ilan etti.

Bursa Orhangazi’de üretim yapan Cargill fabrikasında sendikal hakları için mücadele eden işçiler 1280. gün düzenledikleri basın açıklaması ile sendikal yetki belgesini aldıklarını ilan ederek fabrika önüne kurdukları çadırı kaldırdı.

Tek Gıda-İş Sendikası’nın yürüttüğü örgütlenme çalışmaları sırasında 14 işçinin işten atılması ile başlayan süreç, ülkedeki en uzun fabrika önü direnişlerinden birine dönüşmüştü.

….

-Suruç Aileleri İnisiyatifi, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), 33 düş yolcusunun hayatını kaybettiği ve sorumluların korunması için tüm eksiklikleriyle kapatılmak istenen Suruç katliamı davasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. 

22 Ekim’de görülecek Suruç davası, katliamın sorumluları korunmak için tüm eksikleri ile kapatılmak isteniyor. Suruç Aileleri İnisiyatifi, SGDF ve ESP, davaya katılım ve birlikte mücadele çağrısı yaptı. Aileler adına konuşan Murat Budak, mahkeme sona erse de adalet mücadelesine devam edeceklerini kaydetti ve 33’lerin yoldaşı olan SGDF’nin hedef gösterilmesine karşı sosyalist gençlerle yan yana mücadele edeceklerini vurguladı. 

……

-BTS’nin, sürgün ve baskılara karşı başlattığı oturma nöbeti 40’ıncı haftasında devam etti.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın (BTS), TCDD yönetimi tarafından uygulanan sürgün ve baskılara karşı başlattığı oturma nöbeti 40’ıncı haftasında Alsancak Garı önünde devam etti.

BTS İzmir Şubesi Başkanı Erdal Akyol, Türkiye’nin bir yandan sermaye için cennet haline getirilirken diğer yandan emekçiler için cehennem haline dönüştürüldüğünü ifade ederek, “Demiryolu emekçilerinin attığı çığlık, tüm Türkiye işçi sınıfının sesidir. Ortaya koyduğu irade tüm ezilen, sömürülen emekçilerin ortak iradesidir. Bu direniş başlangıçtır, uyanıştır, umuttur. Özelleştirmeye karşı, ayrımcılığa, ötekileştirmeye karşı direnişimiz daha önce olduğu gibi şimdi de devam edecek. Emeğe ve emekçiye saygısı olan herkesin, bu kavgaya omuz vermesi, emeğin yarınları açısından hayati öneme sahiptir” dedi.

….

-Katledilen kadınlar için Avcılar’da yapılmak istenen açıklama polis tarafından engelledi. Barikata yüklenen kadınlar kendilerine çizilen sınırlarda açıklama yapmayacaklarını vurguladı. Kadınlar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini kaydetti.

Avcılar Kadın Platformu’nun katledilen Esra Yıldız için düzenlemek istediği açıklama polis tarafından engellendi.Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen kadınlar, “Esra Yıldız isyanımızdır” yazılı pankartla Deprem Anıtı’na yürümek istedi.

Kadınlar daha sonra açıklama yapmayı reddetti. Platform adına söz alan Gamze Yıldırım, kendilerine çizilen sınırlarda açıklama yapmayacaklarını vurguladı. Yıldırım, “Kadın katillerine barikat kurmayanlar bize barikat kuruyor. Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” dedi. Eylem, alkış ve sloganlarla sona erdi.

…..

-Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun görevden alınmasının ve yerine Naci İnci’nin atanmasının ardından Boğaziçili akademisyenlerin nöbet eylemleri sürüyor.

Boğaziçili akademisyenleri, bugün (18 Ekim) direnişin 288’inci, nöbetin 193’üncü gününde akademisyenler bir kez daha “Kayyumluk” binasına sırtlarını döndü. “Can Candan yalnız değildir” yazılı dövizler taşıyan akademisyenler, nöbetlerinin 193. gününde de “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

-Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) tarafından yapılan araştırmaya göre açlık sınırı 2 bin 955 lira, yoksulluk sınırı ise 10 bin 221 liraya yükseldi.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarını hesaplayan BİSAM, “Açlık sınırı 2 bin 955 TL’dir. Bu harcama tutarı sadece gıda için yapılması gereken minimum tutardır. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 10 bin 221 TL olarak gerçekleşmiştir” ifadelerini kullandı.

….

DOSTLUK VE KÜLTÜR DEMİRCİ

(DKDER)