DİĞER
Giriş Tarihi : 15-10-2021 11:00   Güncelleme : 15-10-2021 11:00

14-15 Ekim Ülke Gündeminden

Halktan gizlenen ülke gündemleri

14-15 Ekim Ülke Gündeminden

 

-Devrimci Parti: Devletin devrimci, demokrat ve yurtseverlere yönelik kaçırma, taciz etme, ajanlaştırma politikaları ile hepimiz karşı karşıya kalıyoruz.Son dönemde devletin partimize yönelik bu yönlü saldırılarına, yoldaşlarımızın kaçırılması ve polis tarafından taciz edilmesine dair bir basın toplantısı yapacağız. Tarih: 15 Ekim Cuma. Saat: 12.00.Yer: İHD İstanbul Şube.

……..

-Bugün saat 12.00’de, HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 20’si tutuklu 34 siyasetçinin yargılandığı Kobanê davasının 18 Ekim’de görülecek 5. duruşması öncesi HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu ile Kobanê Dosyası Avukatları Taksim Hill Otel’de basın toplantısı düzenleyecek.

…….

-Bugün saat 14.00’de, Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın’ın da aralarında olduğu 19 kişinin siyasi gerekçelerle infaz edilmesine ilişkin açılan JİTEM Davası, Ankara 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

……

-Bugün saat 10.00’da, Türk Tabibler Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’ın 3 ay tutuklu kaldığı dosyayla ilgili davanın duruşması Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. ….

-Bugün saa4 14.00’de,  Kadın Oyunları Festivali’nin 2021 final etkinliği olan “Uluslararası Kadın Sempozyumu” İzmir’in Karabağlar ilçesinde bulunan Yeşilyurt Mustafa Necati Kültür Merkezi’nde düzenlenecek.

……

-Bugün saat 17.00’de, Konya’da katledilen Dedeoğulları’nın dosyasında yaşanan yeni gelişmelere ilişkin dosya avukatı Abdurrahman Karakurt avukatlık bürosunda basın toplantısı düzenleyecek.

……

-Bu sabah  24 Ekim İşçi Emekçi Mitingi için  Kadıköy Söğütlüçeşme, Kadıköy, Uzunçayır ve Gebze bölgesine afişlemeler yapılarak miting çağrısı yapıldı.

Dünde İşçi Emekçi Mitingi bileşenleri, İstanbul’da direnişlerine devam eden Uzel Makina ve Sinbo işçilerini ziyaret ederek, Haramidere Sanayi Metrobüs Çıkışında işçi ve emekçilere bildiriler dağıtarak 24 Ekim Kartal Mitingine davet edilmişti.

…..

-HABAŞ’ta 2020 yılında iş cinayetinde yaşamını yitiren Kadir Özdemir’in ailesinin açtığı davanın ikinci duruşması 20 Ekim Çarşamba günü saat 13.30’da Aliağa’da görülecek. Dava öncesi Kadir Özdemir’in annesine ziyarette bulunan İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, oğlunun hakkını aramak ve “iş cinayetleri son bulsun” demek için dava açan Ayfer Aburşu’yu ziyaret etti.

Aile ile yapılan görüşmede, 2020 Ekim ayında 8 işçinin yaşamını yitirdiğini, HABAŞ ve diğer fabrikalarda yaşanan iş cinayetlerinin alınmayan önlemler nedeniyle gerçekleştiğinin altını çizen İSİG Meclisi, anne Ayfer Aburşu’nun açtığı davanın havzada yaşanan ölümlere dikkat çekmek adına emsal bir dava olduğunu vurguladı.

…..

-İstanbul Üniversitesi Dayanışması, son dönemde yaşanan ırkçı faşist saldırılara karşı Beyazıt

Meydanı’nda “Beyazıt’ta ırkçı saldırılara geçit vermeyeceğiz” şiarıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

…..

-Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun görevden alınmasının ve yerine Naci İnci’nin atanmasının ardından Boğaziçili akademisyenlerin nöbet eylemleri sürüyor.

Boğaziçi akademisyenleri, bugün (14 Ekim) direnişin 284’üncü, nöbetin 191’inci gününde akademisyenler bir kez daha “Kayyumluk” binasına sırtlarını döndü. Akademisyenler nöbetlerinin 191. gününde de “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

….

-Gözaltına alınan arkadaşları için Antalya Kadın Platformu üyeleri eylem yaptı.

Platform, 12 Ekim’de sabah operasyonuyla arkadaşlarının örgüt üyeliği gerekçesiyle gözaltına alınmasına tepki göstererek, iktidara seslendi. Basın açıklaması yapan platform, “Muhalif herkesi terörist, örgüt üyesi algısı yaratan iktidar bloğu her türlü hak talebine i işkence ederek vahşice saldırmaktadır” dedi.

…..

-KESK Şubeler Platformu’nun KHK ve ihraçlara karşı başlatmış oldukları oturma eylemi 181. hafta da devam ediyor. Karşıyaka İş Bankası önünde saat 18.00’da gerçekleştirilen oturma eyleminde basın açıklaması okundu.Açıklamada “Haksız ve hukuksuz ihraçlara karşı 181 haftadır sokaklardayız ve işimize geri dönene kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz “ denildi.Açıklamanın devamında 2023 yılında KHK ile ihraç edilenlerin geri döneceğini söyleyen iktidara seslenildi ve şunlar ifade edildi:

“Bizler zaten işimize geri döneceğiz. Artık daha fazla bu süreci uzatmayın. İşçilere, emekçilere yaptığınız bu zulüm yeter diyerek öğrencilerin yurt bulamalarına değinilerek beşli çeteye gelince bütçe var ama öğrencilerin barınma ihtiyacına gelince bütçemi yok.”

…..

-Dersim Yenigün Kadın Dayanışma Derneği, barınma sorunu yaşayan kadın öğrencilerin tacize maruz kaldıklarına dikkat çekmek amacıyla Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Okulların açılması ile birlikte barınma sorununun kadın öğrenciler için güvenlik sorununa dönüştüğünü ifade eden Yenigün Kadın Dayanışma Derneği, öğrencilerin tacize maruz kaldıklarını söyledi.

…..

-KESK’e bağlı Haber-Sen, sendikal faaliyetleri nedeniyle TRT iş yeri temsilcisi Deniz Salmanlı’nın ardından PTT’de çalışan Kadın Sekreteri Esra Ademhan ve Haber-Sen üyesi Faruk Ayhan’nın ihraç edilmesine ilişkin basın açıklamasında bulundu. Üyelerinin hiçbir delil ve gerekçe gösterilmeden ihraç edildiğini belirten Haber-Sen Genel Başkanı Mesut Balcan, ihraç edilen üyeleri ve daha önce ihraç edilen bütün üyelerinin işlerine iade edilene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

…..

-Açlıkla mücadele örgütü, şu an dünya çapında 811 milyon insanın açlık çektiğini ve 41 milyon kişinin açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Alman yardım kuruluşu Welthungerhilfe (Dünya Açlıkla Mücadeleye Yardım), dünyada açlık sorununun giderek ciddileştiğini belirtti.

Kuruluşun Genel Sekreteri Mathias Mogge, şu an dünya çapında 811 milyon insanın açlık çektiğini ve 41 milyon kişinin açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Açıklanan son Dünya Açlık Endeksine göre 47 ülkenin 2030 yılına kadar düşük açlık kategorisine bile ulaşamayacağının görüldüğünü belirten Mogge, gıda sıkıntısı yaşayan insan sayısının geçen yıl 2019’a göre 20 milyon kişi daha artarak 155 milyona ulaştığını dile getirdi.

….

-12 yıl süren KESK davasında karar açıklandı. Mahkeme heyeti, eylemin suç oluşturmadığını belirterek tüm sanıklar için beraat kararı verdi.

Anayasa Mahkemesinden dönen KESK davasının karar duruşması dün İzmir Bayraklı Adliyesi 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme heyeti, eylemin suç oluşturmadığını belirterek tüm sanıklar için beraat kararı verdi.  

NE OLMUŞTU?
KESK Genel Merkezine ve bağlı sendikalara 28 Mayıs 2009 tarihinde polis tarafından baskın düzenlenmiş, çoğunluğu İzmir’de olmak üzere KESK’e bağlı sendikaların üye ve yöneticisi 36 kişi gözaltına alınmıştı.Gözaltına alınan KESK yönetici ve üyelerinden 22’si İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesinin 15 Haziran 2009 gününde verdiği kararla tutuklanmıştı. Mahkemenin 28 Kasım 2011 tarihli karar duruşmasında 25 kişiye “yasa dışı silahlı örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla ceza verilmişti.

-Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Antalya ayağı 16 Ekim’de yapılacak açılışla başlayacak, gösterimler 31 Ekim’e kadar sürecek.

16. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Antalya ayağı 16 Ekim Cumartesi günü, saat 19.00’da Konyaaltı 23 Nisan Ulusal Egemenlik Parkı içerisinde yer alan amfi tiyatroda yapılacak etkinlikle başlayacak.

Bu yıl “Hangi Kadraja Sığar?” sloganıyla düzenlenen festival öncesi DİSK Akdeniz Bölge Temsilciliği, KESK Antalya Şubeler Platformu, Antalya Tabip Odası ve Antalya Halkevi’nden oluşan festival komitesi basın toplantısı düzenlendi.

…..

DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ

(DKDER)