GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-04-2021 11:09   Güncelleme : 28-04-2021 11:09

İDF Genel Sekreteri Hüsnü Bediroğlu’ndan alkol yasağına sert tepki

İDF Genel Sekreteri Hüsnü Bediroğlu’ndan, Perşembe gecesinden itibaren Türkiye'de başlayacak sokağa çıkma yasakları ve tam kapanmada alkollü içki satış yasağını sert bir ifadelerle eleştirdi.

İDF Genel Sekreteri Hüsnü Bediroğlu’ndan alkol yasağına sert tepki

Tam kapanma kararıyla birlikte alkol satışını da yasaklar arasına alınmasına sert tepki gösteren İDF Genel Sekreteri Hüsnü Bediroğlu, alınan karara büyük tepki gösterdi. “Toplumun her kesimi alınan bu karara bir anlam veremiyor. Hiçbir akılcı tarafı olmayan nasıl bir uygulamadır anlamış değilim" diyen Bediroğlu, "Burada amaç,  kalabalıkları ve kapalı ortamları azaltmak. Barlar, restoranlar kapalı. Bu ortamlarda alkol içilirse sıkıntı olabilir. İnsanların evinde alkol almasında ne sakınca var? Hiçbir şekilde anlamış değilim" ifadelerini kullandı.
 
‘LAİKLİĞİN TASFİYESİ’

İDF Genel Sekreteri Hüsnü Bediroğlu: Kapanma sürecindeki alkol yasağının hiçbir hukuki dayanağı yoktur. Bu süreçte zaten pandemi bahane edilerek pek çok özgürlüğü kullanamaz hale getirdiler. Yurttaşların basın açıklaması yapmak hakkı, demokratik kitle örgütlerinin genel kurula gitmesi gibi daha birçok şeyi engellediler. Özgürlüklere kamu gücü kullanılarak el konuldu. Ayrıca bu yasağa baktığımızda bir kimse alkol aldığı zaman koronavirüs ona daha fazla mı bulaşıyor? Alkol satışı yasak, Cuma namazına leba leba gitmek ise serbest. Camide virüs bulaşmıyor mu? İktidar laik Cumhuriyetin tasfiye edilmesine yönelik taşlar döşemeye devam ediyor. Alkol yasağı da bu zincirin son halkası oldu. Bir laik devlette kamusal yaşam, dinsel kurallara göre biçimlendirilemez.