GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-04-2021 14:22   Güncelleme : 04-04-2021 14:22

Karşı Derim Hızla Devam Ediyor

AKP’nin anket sonuçları üzerinden iktidarı kaybedebilmesi ihtimali her ne kadar yüreğimize su serpse de bazı gerçeklerin gözardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Karşı Derim Hızla Devam Ediyor

 

Cumhuriyetin ilanından itibaren emperyalist işbirlikçilerin şeriat odaklı muhalif çabaları Cumhuriyet karşıtı bir kitlenin keskin biçimde karşı devrim safında yer almasına sebep olmuştu.

Bu kitle, 1950’de ellerine geçen ilk fırsatta iktidarı ele geçirmiş, bugün yaşanan gerici faaliyetleri o dönemde uygulamaya başlamışlardı. 1961 darbesi sonrasında sessizliğe gömülen bu güruh 1980 darbesi sonrası badem bıyıklı ve zararsız müslümanlar algısı çerçevesinde daha güçlü biçimde örgütlenmeyi başarmış, darbe sonrası ANAP iktidarının kendilerine ılımlı bakışı sayesinde fırsatları yine doğru biçimde kullanarak kamu kurumlarında kolaylıkla kadrolaşmayı gerçekleştirmişlerdi.

Başından bu yana laiklikle kavgalı olan, laikliğin bireysel düşünce ve ibadet özgürlüğü olduğunu kabullenememiş, dogmatik ve şekilci bir inancın arkasından gitmeyi kendilerine uygun bir yaşam biçimi olarak benimsemiş olan bu güruh, çağdaş eğitim yerine tarikat cemaat yurtlarında çocuklarının din eğitimi alarak yetişmesini inancın gereği saymışlardır.

İslam inancının gerektirdiği yaşam tarzının yozlaştırılmış olmasını yargılamadan ya da umursamadan inancına sahip çıktığını ifade eden AKP ile özgürlüklerine kavuştuklarına inandırılmışlardır.

Diğer yandan bu kitleye maddi kaynak ve istihdam yaratan, liberal ekonomik sistemin nimetlerini ucundan kıyısından onlarada koklatan iktidar seçmen kitlesini kendisine bağımlı hale getirmiştir.

Öyle ki AKP giderse yaşam hakları ellerinden alınacakmış algısı ile AKP ne zaman dara düşse hemen desteğe koşan bir topluluk haline gelmişlerdir.

Anket sonuçları üzerinden yorum yaparken aslında ülkenin demografik yapısının seçimlere ne kadar etki ettiği gerçeğini de göz ardı etmemeliyiz.

CHP’nin mevcut muhalefet anlayışının yetersizliği üzerine sıkça yorumlar yapmakta ve buna karşı partiyi ciddi şekilde eleştirmekteyiz. Acilen toplumsal muhalefeti bilinçlendirerek harekete geçirmesi gereken CHP’nin hala salon toplantılarıyla ve yalnızca genel başkana dayalı lider partisi görünümü ile bırakın güçlüsünü normal parlamenter sisteme nasıl dönebiliriz sorusuna cevap bulmanın bile ne kadar zor olduğu kanısındayım.

Hakan Kılıç
04 Nisan 2021