SAĞLIK
Giriş Tarihi : 30-03-2021 12:31   Güncelleme : 30-03-2021 12:31

Kalıcı bir öksürüğün üstesinden nasıl gelinir?

Soğuk algınlığı (soğuk), grip veya Covid-19 durumunda öksürük birkaç gün devam edebilir. Diğer semptomların ortadan kalkmasından birkaç hafta sonra bile, sürekli öksürmek endişe verici olduğu için insan rahatsızlık duyar.

Kalıcı bir öksürüğün üstesinden nasıl gelinir?
Burhanettin Yılmaz

SOLMEDYA- Soğuk algınlığı (soğuk), grip veya Covid-19 durumunda öksürük birkaç gün devam edebilir. Diğer semptomların ortadan kalkmasından birkaç hafta sonra bile, sürekli öksürmek endişe verici olduğu için insan rahatsızlık duyar.  Öksürük nöbetine tutulan herkes, çevrenizdekilerin rahatsız etmemek için özen gösterir  ve hasta olmadığını başkalarının  anlamasını sağlamak ister.

Doktorlara göre bu fenomen oldukça normaldir. Çünkü post-viral enflamatuar yanıt, bronşiyal hiper-reaktiviteyi ve dolayısıyla aşırı mukus salgılanmasını içerebilir. Ancak, tetikte kalmalıyız. İnatçı bir öksürük bile tamamen iyileştiğinizde durmalıdır. Bu iki aydan fazla sürerse daha dikkatli olmak gerekir. Aslında alerji, mide reflüsü veya astım gibi başka bir patolojinin belirtisi olabilir.

 
Öksürük nereden geliyor? Kuru öksürük ve yağlı öksürük arasındaki fark

Öksürük, vücudun hava yollarındaki mikroplara ve yabancı partiküllere tepkisinin bir sonucudur. Bu nedenle, mukusun yanı sıra istenmeyen ve tahriş edici maddelerin atılması için kullanılır. Bu nedenle vücudun hastalıklara karşı savunmasında önemli bir unsurdur.

 

Farklı öksürük türleri vardır, ancak özellikle kuru öksürük ile yağlı öksürük arasındaki fark netleştirilmelidir. Genellikle kuru öksürük, soğuk algınlığı veya soğuk algınlığının ilk belirtilerinden biridir. Birkaç gün sonra yağlı bir öksürüğe dönüşecek. Balgamın yokluğu, daha yorucu ve ağrılı olabilen kuru bir öksürüğü karakterize eder. Enflamasyon daha fazla olduğunda, öksürük, hava yollarındaki balgamın tahliye olmasına izin veren yağlı bir öksürüğe dönüşebilir. Uygulanacak tedavi bu öksürük belirtisini dikkate almalıdır

 

Kalıcı öksürük durumunda ne yapmalı?

Zamanında kendinizi koruma altına alın. Zamanında halledilen soğuk algınlığı veya grip, kalıcı öksürük riskini önler. Bu nedenle, ilk belirtiler ortaya çıkar çıkmaz kendinize iyi bakmanız tavsiye edilir. Tedavinin daha etkili olabilmesi için dinlenmek önemlidir. Aslında bu, vücudun daha hızlı iyileşmesine izin verir ve bağışıklık sistemine harekete geçmesi için zaman verir. Genel olarak dinlenme, tüm semptomların genel süresini azaltmaya yardımcı olur.

 

Soluduğunuz havaya dikkat edin

Öksürdüğünüzde havanın kirli olduğu yerlerden uzak durmaya çalışın. Çünkü bu öksürüğün devam etmesine yardımcı olacaktır. Parfüm gibi alerjiniz olan duman ve kokulardan kaçının. Boğazı tahriş edebilecek toz veya parçacıkları temizlemek için hava temizleyicileri kullanmaktan çekinmeyin. Isıtıcıların havayı kurutma eğiliminde olduğunu da bilmelisiniz. Bu öksürüğün kalıcılığını artırabilir. Bu durumda ortam havasını nemlendirmek için nemlendirici kullanmak gerekebilir.

 

Bal tüketmek oldukça önemlidir.

Balın öksürüğü gidermeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Boğazdaki tahrişi yatıştırmak için çay veya ballı sıcak içecek içebilirsiniz. Bal, antibakteriyel özellikleri sayesinde enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilir. Sıcak sıvı ise göğüste ve sinüslerde biriken mukusun seyrelmesine yardımcı olur. Bal ayrıca doz başına bir kaşık oranında doğrudan tüketilebilir. Aralık 2007'de Jama Pediatrics dergisinde yayınlanan bir araştırma, dekstrometorfana benzeyen balın, çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle gece öksürüklerini ve uyku güçlüğünü gidermede olumlu etki yaptığını gösteriyor.

İnhalasyon al

Sıcak içeceğe çok benzer şekilde, ılık, nemli hava, öksürüğe neden olan mukusun atılmasını sağlar. Sıcak suyu solumak, nefes almayı iyileştirmek için burun yollarını ve solunum yollarını hidratlamaya da yardımcı olur. Daha fazla verimlilik için, antiviral ve antimikrobiyal özelliklerinden yararlanmak için birkaç okaliptüs yaprağı eklemekten çekinmeyin. Herhangi bir yaprak bulamazsanız, solumadan önce kaynar suya birkaç damla uçucu yağ ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde, sıcak bir duş rahatlamanıza izin verirken öksürük üzerinde faydalı bir etkiye sahip olabilir.

 

Burun kanallarını temizleyin

Fazla mukusu çıkarmak için bir neti kabı kullanmak veya sinüs durulaması yapmak mümkündür. Ancak günde birden fazla yıkama yapılmaması tavsiye edilir. Bunun nedeni, çok fazla sümüğü çıkarırsanız burnu kurutabilir ve enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin miktarını azaltabilir.

 

Hâlâ öksürükten kurtulmadınız mı?  Doktorunuzdan tavsiye isteyin

Çabalarınıza rağmen öksürüğünüzü durduramazsanız, en iyi seçeneğiniz doktorunuzdan tavsiye almaktır. Doktorunuz öksürük kesici ve balgam söktürücü reçete edebilir. Yani, ince mukusa yardımcı olan ilaçlar. Reçetesiz satılan ilaçlar kullanıyorsanız, bir haftalık tedaviyi geçmemeye dikkat edin. Aksi takdirde daha az etkili olurlar. Boğazın kaşınıyorsa, onu rahatlatmak için stili emmeyi de düşün.

SOL-MEDYA HABER MERKEZİ