GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-03-2021 21:50   Güncelleme : 21-03-2021 21:50

Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’den hükümete kritik Suriye çağrısı

Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye-Suriye ilişkilerine dair dikkat çeken açıklamalar yaptı. Görev verildiği takdirde iki ülke arasındaki ilişkileri çözmeye yönelik Şam’a gidebileceğini belirten Tüzmen, 2012 yılında hükümetten bu yönde izin talep ettiğini, ancak kabul edilmediğini anlattı.

Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’den hükümete kritik Suriye çağrısı

Suriye ve Irak’ı yakından tanıyan, eski Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen Ankara-Şam ilişkileriyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Maltepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal’ın YouTube kanalına konuk olan Tüzmen, iki ülke arasındaki krize ilişkin bilinmeyenleri anlattı, görev talep ettiğini ancak kabul edilmediğini belirtti.

Tüzmen “Ben davet aldım. Suriye Devlet Başkanı görüşmek istedi 2012 yılında. Ben de -tabii normal memuriyetten ve bürokrasiden geldiğimiz için- üstlerimizden izin alarak gitmek istedim. Ama ‘gittiğiniz zaman aman dediler, bizim politikamızı bitirirsin.’ Dönemin Dışişleri Bakanı(Ahmet Davutoğlu) ve Başbakanı(Tayyip Erdoğan)… Bir politika var, o politikayı ben anlayamadım, 2021’e geldik, anlayamadık.” ifadelerini kullandı.

‘SİZ GİDERSİNİZ O GİTMEZ’

Aynı dönemde Türkiye’nin en üst kademedeki devlet yöneticisinin kendisine “Senin adam(Beşar Esad) 3 aya kadar gider” dediğini anlatan Tüzmen, “’Siz gidersiniz, o gitmez’ dedim. Coğrafyayı ben biliyorum, sen bana soracaksın, burada ne var ne yok ben biliyorum. 2 takım elbisesine iddiaya girdik. Takım elbiseler hala gelmedi. Ne zaman görsem onları havalimanında diyorum ki ‘bak gördünüz değil mi?’ ‘Yapma ağabey artık, söyleme bunları’ diyorlar” şeklinde konuştu.

'HER TÜRLÜ HİZMETİ VERİRİM'

Kürşad Tüzmen görev verildiği takdirde iki ülke arasındaki ilişkileri çözmeye yönelik görev alacağını da belirtti:

“Böyle bir görev verilirse ülkem için her türlü hizmeti veririm. Hiç sıkıntı yapmam, doğru olan iş neyse ülkem açısından yaparım. Ülkem için ve insanlık için bunu yaparım, barışla yapılan bir adımdır, tereddüt etmem. Bir gerçek var sahada. Boş durmuyorlar. AB yetkilileri terörist başlarıyla fotoğraf çektiriyor. Türkiye buralardan çıksın diyorlar. Özellikle bunu Çanakkale zaferi sırasında yapıyorlar “

Programın tamamı için tıklayın: