GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-02-2021 21:26   Güncelleme : 08-02-2021 21:26

Samsun’da Atatürk Büstü Skandalına ADD Başkanı Dr. Işık Özkefeli el koydu.

Bir süredir, Tekkeköy Hurdacılar Sitesindeki Atatürk Büstü Samsun Kamuoyunun gündeminde… ADD Samsun Şube olarak bizde olayın takipçisi idik. 3 Şubat 2021 Çarşamba günü birçok kişinin de yaptığı gibi, Büstün bahçesinde bulunduğu Şalcı Metal hırdavatla telefon görüşmesi yapılarak, büstün satılık olduğu ve bir bedelinin olduğunu öğrendik. 

 Samsun’da Atatürk Büstü Skandalına ADD Başkanı Dr. Işık Özkefeli el koydu.

 

CHP Tekkeköy İlçe Başkanımız Nihat Yurt ’un da devreye girmesi ile bu büstü satın almaya karar verdik. Yapılan görüşmede iş yeri sahibi büstü Samsun Polis Okulu tadilatından çıkan hurdalar ile satın aldığını söylüyordu.  
Evet, bu muhteşem görünümlü büstü alacaktık ama nereye koyacaktık. Bunun için Atakum Belediye Başkanımız Sayın Cemil Deveci’yi aradım. Kendisi de ‘’alalım ve tadilatını yaptırıp Atakum ’un güzel bir köşesine koyalım’’ dedi. 

Fakat aynı akşam Basından Halk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Yener Cabbar’ın twiter hesabından yaptığı paylaşıma verdiğim cevap üzerine ortalık bir anda karıştı ve biz bu twitten hemen sonra Samsun Emniyet Müdürlüğünün yaptığı basın açıklaması üzerine, bu büstün Emniyet Müdürlüğü tarafından oraya tadilat için bırakıldığını ve tekrar alınacağını öğrendik. 

Bir Sanat Eseri durumundaki bu Atatürk Büstünün tadilat yeri burası olmamalıydı. Tadilat için 19 Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültemiz vardı. Oraya gönderilebilirdi ama ben Emniyet Müdürlüğünün apar topar yaptığı bu açıklamaya çok da itibar edemedim. Çünkü hurdacı ile yapılan telefon görüşmesi ve koyulan bedeli biliyordum. 

4 Şubat 2021 Perşembe Sabahı yani bugün, CHP Tekkeköy İlçe Başkanımız ve yönetimi ile Büstü almak için Tekkeköy Hurdacılar Sitesine gittiğimizde, Atatürk Büstü Emniyetten görevliler nezaretinde durduğu Şalcı Metal Bahçesinden karşıdaki kapalı hangara çekiliyordu. 

Büstü almaya geldiğimiz zaten biliniyordu. İş yeri sahibi satılık olmadığını tadilat için orada olduğunu söyledi. Bu arada Emniyet Müdürlüğü mensubu usulde hata yaptıklarını, tadilat için büstün orada olduğunu, metal aksam onarıldıktan sonra, boya yapılıp Emniyet Müdürlüğü Spor salonu önüne konulacağını söyledi.
Bizde tadilat yerinin burası olmadığını, büst için pazarlık yaptığımızı, büstü alıp daha uygun bir yerde tadilatını yaptırabileceğimizi ve tekrar kendilerine iade edebileceğimizi söyledik ama alamadık.

Atatürk Şehri, İlkadım Şehri Samsunumuza bu görüntüler asla ama asla yakışmadı. Bizler özellikle bu şehirde, Atatürk’ün Hemşerilerim dediği Samsun Halkına ve şehrine yaşanılan bu olayı ve hakareti asla kabul etmiyoruz. 

Atatürk Büstünün o hurdacılar sitesinde yeri olamaz. ADD Samsun Şube olarak olayın takipçisi olduğumuzu Samsun Kamuoyuna duyuruyoruz. 

Samsun Valiliğini bu olayla ilgili gerekli araştırılmaların yapılması için acil göreve davet ediyoruz. Emniyet Müdürlüğünde bu hurda satışı ya da tadilatının sorumlusu kimdir?

Türk Milletinin değişmez Lideri, ortak değeri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yapılacak hiçbir saygısızlığa tahammülümüz yoktur. 
Basına ve Kamuoyuna duyurulur.

ADD Samsun Şubesi
Dr. Işık ÖZKEFELİ