GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-02-2021 12:31   Güncelleme : 08-02-2021 12:31

Beyza Buldağ mahkemeye sevk edildi!

Üniversite öğrencisi Beyza Buldağ Boğaziçi protestolarıyla ilgili “WhatsApp grubu kurma” iddiasıyla tutuklama istemiyle mahkemeye gönderildi.

Beyza Buldağ mahkemeye sevk edildi!

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Sinema ve Televizyon bölümü öğrencisi Beyza Buldağ, Boğaziçi Dayanışması hesabını yönetmek ve "12. Cumhurbaşkanı'na açık mektup" bildirisi gerekçesiyle Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla İzmir'de gözaltına alındı.

Buldağ, bu sabah saat 05.00 sularında İzmir’deki evi basılarak gözaltına alındıktan sonra İstanbul’da getirildi ve savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Bu sabah saatlerinde İzmir'deki evinden polis baskınıyla gözaltına alınan MSGSÜ Sinema ve Televizyon Bölümü öğrencisi Beyza Buldağ, Buca Karakolu'ndan tutulduktan sonra Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne getirildi.


 

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, Buldağ'ın avukatı Özgür Urfa, müvekkilinin Boğaziçi Dayanışması hesabını yönetmek ve '12. Cumhurbaşkanı'na açık mektup' bildirisi gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla gözaltına alındığını belirtti. Urfa, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Boğaziçi Dayanışması hesabını yönettiği iddiasıyla, 12. CB'ye mektup sebebiyle CB'na hakaret, diğer paylaşımlar sebebiyle halkı kin, nefret, düşmanlığa tahrik etme ve suç işlemeye tahrik. Tek delil ise telefon numarasının son iki hanesinin 12 ile bitmesi" dedi.