SİYASET
Giriş Tarihi : 31-01-2021 14:18   Güncelleme : 31-01-2021 14:18

Fatih Erbakan'dan ABD çıkışı: İncirlik ve Kürecik kapatılsın

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Habertürk'te gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, ABD’ye ait Kürecik ve İncirlik askeri üslerinin kapatılması gerektiğini savundu.

Fatih Erbakan'dan ABD çıkışı: İncirlik ve Kürecik kapatılsın

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, HaberTürk’te katıldığı bir televizyon programında Türkiye-ABD ilişkilerine dair değerlendirmelere bulundu.

‘Gerçek Fikri Ne?’ programında konuşan Erbakan, “Kürecik ve İncirlik Üssü kapatılmalı” açıklamasında bulundu.Erbakan ayrıca, Türkiye-ABD ilişkileriyle ilgili olarak da “Milli menfaatlere zarar vermeyecek şekilde ilişkiler devam etmeli ama Amerikan yönetiminin PKK/YPG sicili ortada” ifadelerini kullandı.
Erbakan CHP ve HDP ile ittifaka sıcak bakmıyor

Öte yandan Erbakan, “İttifak meselesini geniş çerçevede açtınız ama bu 3. ittifak meselesini birazcık daha somuta indirgeyebilir miyiz? Yani siz kimlerle bir araya gelirsiniz veya kimlerle gelmem dersiniz? Biz oradan da bir sonuç çıkartabiliriz. HDP ile CHP ile sanırım gelmiyor musunuz?” sorusuna “Bunun toplumdaki karşılığı faydadan çok zarar getiriyor” diyerek HDP ve CHP ile ittifaka sıcak bakmadığını söyledi. Erbakan, şu ifadeleri kullandı:

“Bunun toplumdaki karşılığı faydadan çok zarar getiriyor. Yani sinerji yerine tam tersine negatif etkisi oluyor. İktidara da çok hazır bir argüman oluyor. Önünde CHP’nin HDP’nin olduğu bir ittifakta kim oraya geçerse geçsin bir sürü söylenecek sözler oluyor. İşte Saadet Partisi’nin yaşadıkları ortada.

“Dolayısıyla bununda ortadan kalkması, kırılması bakımından… İşte sağ partiler, muhafazakar insanların olduğu bir 3. ittifak… Örneğin İYİ Parti olabilir, Demokrat Parti olabilir, Saadet Partisi de olabilir. Sayın Davutoğlu’nun partisi (Gelecek Partisi) de olabilir, Büyük Birlik Partisi olur, Yeniden Refah Partisi olabilir. Yani olabilir diye konuşuyorum ben.

“Böyle bir çerçeve çizildi, görüşme oldu gibi bir ifadem yok. Ancak olabilir.”