GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-01-2021 10:14   Güncelleme : 28-01-2021 10:14

Naz Durakoğlu kimdir? (ABD Dışişleri Bakanlığında en üst düzey göreve getirilen Türk oldu)

ABD'de Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı'na üst düzey pozisyonlara Türk kadınlar getirildi. Didem Nişancı ve Özge Güzelsu'nun ardından Naz Durakoğlu ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Yasama-Kongre İlişkilerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı oldu. Peki, Naz Durakoğlu kimdir, mesleği ne?

 Naz Durakoğlu kimdir? (ABD Dışişleri Bakanlığında en üst düzey göreve getirilen Türk oldu)

 

ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Yasama-Kongre İlişkilerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı görevine getirilen Naz Durakoğlu, ABD Dışişleri Bakanlığını tarihinde en üst düzey göreve getirilen Türk oldu.


NAZ DURAKOĞLU KİMDİR ?

Kariyerine ABD Temsilciler Meclisi'nde başlayan Durakoğlu 2015-2017 yılları arasında Obama Yönetiminde Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland'ın Kıdemli Danışmanı olarak görev yaptı.

Ardında 2017-2021 yılları arasında Senatör Jeanne Shaheen'de Kıdemli Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yaptı.

Görevi sırasında, Avrupa ve Bölgesel Güvenlik İşbirliği Senatosu Dış İlişkiler Alt Komitesinde Demokrasi meseleleri üzerine faaliyetleri yönetti ve Senato NATO Gözlemci Grubunu yeniden kurdu.

Naz Durakoğlu, daha önce kıdemli araştırmacı olarak "Dış kaynaklı seçim müdahalesi eğilimleri" üzerine çalışmıştır.

İyi seviyede Türkçe ve İngilizce bilen Durakoğlu, üniversite eğitimini Rutgers üniversitesinde aldıktan sonra mastarını Naval War College’da tamamladı.