KADIN
Giriş Tarihi : 22-01-2021 09:59   Güncelleme : 22-01-2021 09:59

TBMM’ye EŞİK’ten ev ödevi: Tatil yeter, erkek şiddetini durdurun

EŞİK, "Derhal özel bir gündemle toplanın; kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin nasıl önleneceğini tartışın!" Çünkü bugüne kadarki izleme raporlarımıza göre sınıfta kaldınız, biraz çalışın" diye seslendi.

 TBMM’ye EŞİK’ten ev ödevi: Tatil yeter, erkek şiddetini durdurun

 

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) TBMM İzleme Grubu, arasındaki süreci kapsayan ikinci izleme raporunu yayınladı. Rapor,  parlamentonun kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği dersindeki zayıf notlarını ortaya koydu.

“Merak ediyoruz”
EŞİK’ten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Aralık ayında 2021 Bütçesi’ni hiçbir muhalefet itirazını ya da önerisini dikkate almadan; kadınların taleplerini görmezden gelerek olduğu gibi iktidarın gönderdiği haliyle kabul eden; üstüne bir de sivil toplum kuruluşlarının anti demokratik uygulamalarla denetim altına alınmasına, hatta kapatılmasına yol açabilecek Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Teklif’i kanunlaştıran TBMM, kadınlar ve sivil toplum için çok yararlı çalışmalar yapmış gibi 27 Aralık gecesi tatile girmişti, halen tatilde

“Eşitlik İçin Kadın Platformu-EŞİK olarak talep ettiğimiz konuları, yeni yasama yılında meclisin gündeminde görüp görmeyeceğimizi henüz bilmiyoruz; ancak görmek istemediklerimizle, yıllarca ısrarla geri çevirdiklerimizle yeniden karşılaşma ihtimalimiz yüksek görünüyor. Çünkü kulislerden sızanlar ve kimi ısmarlama haberler, asla görmek istemediklerimizle ilgili hazırlıklara hiç ara verilmediğini gösteriyor.

'Sınıfta kaldınız'
"Merak ediyoruz; önümüzdeki günlerde karşımıza çıkarılacak olan 4. Yargı Reformu Paketi’nde, mesela kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için gerekli adımlar olacak mı; yoksa yıllardır gündemde tutulan Medeni Yasa değişikliği yapılarak yoksul kadınların nafaka hakkı mı gasp edilecek? Ya da artık ‘cinskırım’ halini alan kadın cinayetlerini önlemek için İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Yasa’nın etkin uygulanmasına yönelik bir reform mu olacak bu; yoksa bu paket de kadınların kazanılmış haklarının budanmasına mı yarayacak?

"Yoksa defalarca püskürtüp geri çektirdiğimiz çocuğa yönelik cinsel istismar suçu hükümlülerinin affı (TCK 103 affı), ‘genç evlilik mağduriyetlerini gidermesi (!)’ propagandaları eşliğinde, reform sosuna bulanmış olarak yeniden ısıtılıp önümüze mi konacak?

"Biz hazırız; merakla bekliyoruz. Ancak bu arada tatilden dönecek meclise şimdiden bir ev ödevi veriyoruz: Derhal özel bir gündemle toplanın; kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin nasıl önleneceğini tartışın!"

Çünkü bugüne kadarki izleme raporlarımıza göre sınıfta kaldınız, biraz çalışın. (EMK)