SPOR
Giriş Tarihi : 19-01-2021 01:57   Güncelleme : 19-01-2021 01:57

“Türk Futbolunun Acı Günü”

Türk Sporunda unutulmayacak acı bir gün, 1989 sezonunda Samsunspor un yaşadığı trafik kazası anılardan silinmedi...

 “Türk Futbolunun Acı Günü”

 

Yıl 20 Ocak 1989..

Aradan tam 32 yıl geçti ancak unutmadık..

 Malatyaspor ile oynayacağı Türkiye 1. Futbol Ligi karşılaşması için yola çıkan Samsunspor takımı, sabah saat 9:30 sularında Amasya'nın Havza ilçesinde bir kamyonla çarpışmış, kafileyi taşıyan otobüs uçuruma yuvarlanmış ve Teknik Direktör Nuri Asan, futbolculardan Muzaffer Badalıoğlu ve Mete Adanır ile otobüs şoförü Asım Özkan olay yerinde, futbolcu Zoran Tomić ise Yugoslavya'da altı ay komada kaldığı hastanede vefat etmiş, birçok oyuncu ve kafile üyesi de ciddi şekilde yaralanmış ve içlerinden sakat kalanlar olmuştu..

Bu elim kaza nedeniyle Samsunspor 1988-89 sezonuna devam edememiş, sezonun sonuna dek tüm maçlarda hükmen 3-0 mağlup sayılmış ancak federasyon tarafından sağlanan özel statü ile ligde bırakılmış ve o sezon ligin "Onur Şampiyonu" ilan edilmiştir..

Bir süre sonra da Samsunspor, kırmızı ve beyaz olan renklerine kaybettiği isimlerin anısına siyah rengini de eklemiştir..

Bir Samsunlu ve Samsunspor taraftarı olarak merhumları rahmetle yad ediyor, ailelerine bir kez daha sabır ve metanet diliyorum. Allah böyle bir acıyı bir daha yaşatmasın..

Haber: Dr. Vecdet Öz