DÜNYA
Giriş Tarihi : 14-01-2021 02:14   Güncelleme : 14-01-2021 02:14

Son dakika... ABD'de tarihi gün! Trump için azil kararı çıktıSon dakika haberi... ABD 6 Ocak'taki kanlı

Kongre baskınının ardından tarihi günler yaşıyor. Başkan Donald Trump'ın beş kişinin hayatını kaybettiği hadiseleri kışkırttığı gerekçesiyle azledilmesi yolundaki teklif, Temsilciler Meclisi'nde oylandı. Karar 232'ye karşı 197 oyla geçti. Fakat bu, Trump'ın görevden alınacağı anlamına gelmiyor. Son sözü yargılama makamına dönüşecek olan Senato söyleyecek...

Son dakika... ABD'de tarihi gün! Trump için azil kararı çıktıSon dakika haberi... ABD 6 Ocak'taki kanlı


ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden alınması için Demokratların yanı sıra 10 Cumhuriyetçi Kongre üyesi de lehte oy kullandı. Bu sonuçla Trump, hakkında iki kez azil kararı alınan ilk ABD Başkanı olarak tarihe geçti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Donald Trump'ın azledilmesi yolunda karar çıktığını resmen duyurdu. Meclis 232'ye karşı 197 oyla Trump'ın 6 Ocak'taki olaylarda "isyana teşvik" rolü üstlendiğini kabul etti ve görevden alınması gerektiğine hükmetti.

AZİL OYU KULLANDIM, ÇÜNKÜ...

Trump'ın görevden alınması için Demokratların saflarında yer alıp tarihe geçen Cumhuriyetçi üyeler şöyle: Dan Newhouse, John Katko, Jaime Herrera Beutler, Adam Kinzinger, Fred Upton, Liz Cheney, Peter Meijer, Anthony Gonzalez, Tom Rice ve David Valadao.

Cumhuriyetçilerin safında Trump aleyhine bu kadar çok fire verileceği tahmin edilmiyordu. CNN'in haberine göre; Cumhuriyetçi Jim Jordan, Trump'ın azledilmesi için oy kullanan Cumhuriyetçilerin sayısı karşısında şaşırdığını söyledi. Jordan, "Daha az olacağını umuyordum" dedi.