GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-01-2021 13:02   Güncelleme : 08-01-2021 13:02

Melih Bulu'yu protesto ettiği için gözaltına alınan 21 öğrenci adliyeye sevk edildi

Melih Bulu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanmasını protesto ettikleri için gözaltına alınan 21 öğrenci adliyeye sevk edildi.

Melih Bulu'yu protesto ettiği için gözaltına alınan 21 öğrenci adliyeye sevk edildi

 


Eski AKP milletvekili aday adayı Melih Bulu'nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanmasını protesto ettikleri için Özel Harekat polisleriyle evleri basılarak gözaltına alınan 21 öğrenci adliyeye sevk edildi.

"2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" ve "görevli memura mukavemet" suçlamalarıyla gözaltına alınan öğrenciler, Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından sağlık kontrolünden geçirilerek Çağlayan'daki İstanbul Adliyesine sevk edildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, Beşiktaş'ta Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Ana Giriş Kapısı önünde "Kayyum rektör istemiyoruz" diyerek eylem yapan öğrencilerinden 45'i, 5 Ocak'tan itibaren Özel Hakerat polisleri tarafından evleri basılarak gözaltına alınmıştı.

Dün adliyeye sevk edilen 24 öğrenciden 23'ü adli kontrol şartıyla, 1'i de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Gözaltında tutulan öğrenciler, işkence ve kötü muameleye maruz bırakıldıklarını söylemişti. Öğrencilere ters kelepçe takıldığı ve darbedildikleri öğrenilmişti.

Pek çok kurum ve demokratik kitle örgütünden öğrencilerin derhal serbest bırakılması çağrıları gelmişti. (HABER MERKEZİ)