GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-01-2021 12:43   Güncelleme : 08-01-2021 12:43

İHD: Metin Göktepe için adalet, Unutmadık unutturmayacağız!

"İnsan hakları savunucuları olarak, aramızdan ayrılışının 25. yılında Metin Göktepe’yi ve yaşananları unutmadık, katillerini biliyoruz ve adalet gerçekleşinceye kadar olayın takipçisiyiz."

İHD: Metin Göktepe için adalet, Unutmadık unutturmayacağız!

 


İHD İstanbul Şubesi tarafından Metin Göktepe’nin katledilişinin 25. yılında yapılan açıklamada “Metin Göktepe’yi ve yaşananları unutmadık, adalet gerçekleşinceye kadar olayın takipçisiyiz” denildi.

Açıklamada “İnsan Hakları Derneği'nin, gözaltında kayıplara karşı mücadelenin, muhalif toplumsal hareketlerin haberlerine yürekten koştururken tanıdığımız Metin Göktepe’nin,  Evrensel Gazetesi muhabiri iken 8 Ocak 1996 tarihinde gözaltına alınıp götürüldüğü Eyüp Kapalı Spor Salonu'nda dövülerek, işkence edilerek  yüzlerce insanın gözleri önünde katledilmesinin üzerinden tam 25 yıl geçti” denildi.

Metin Göktepe'nin gazetecilik görevini yaparken gözaltına alındığı vurgulanan açıklamada, “Gazetecilere özel muamele” denilip işkence edilerek katledildiğinin altı çizildi.

Açıklamada, suçlarını gizlemek isteyenlerin, Metin Göktepe'nin önce gözaltına alındığını, sonra da ölüm nedenini gizlemeye; “sandalyeden düştü, öldü” diyerek olayı karanlıkta, suçu cezasız bırakmaya çalıştığı hatırlatıldı.

Açıklamanın devamında “Açılan dava 3 yıl boyunca İstanbul’dan Aydın’a, oradan Afyon’a sürüldükten sonra, yoğun ve ısrarlı bir çaba neticesinde, Metin’in ölümüne neden olan 6 polis memuru hakkında sadece 'kastı aşmak suretiyle adam öldürme' suçundan ceza verildi ve üstüne bir de iyi hal indirimi yapılarak katiller açıkça korundu" hatırlatması yapıldı.

Metin Göktepe'nin işkence edilerek, kasten öldürüldüğünün vurgulandığı açıklamada "Yargı, katilleri korudu; işkenceye iyi hal indirimi uyguladı. Adalet gerçekleşmedi. İnsan hakları savunucuları olarak, aramızdan ayrılışının 25. yılında Metin Göktepe’yi ve yaşananları unutmadık, katillerini biliyoruz ve adalet gerçekleşinceye kadar olayın takipçisiyiz. Unutmadık, unutturmayacağız” denildi. (MEDYA SERVİSİ)