SİYASET
Giriş Tarihi : 25-12-2020 15:10   Güncelleme : 25-12-2020 15:15

Siyasetin yeni, sakin kadın gücü, yükselen yıldızı Özlem Ağırman. Ulusal medyaya rağmen güneş gökyüzünde yükseliyor.

Uzun  zamandır Özlem Ağırman’ı izliyorum. Her ne kadar ulusal medya ve CHP medyası onu görmese de, sosyal medyada görüşleri, takipçiliği ve anlık etkili çıkışları ile siyasetin önemli siması, fenomeniydi bana..

Siyasetin yeni, sakin kadın gücü, yükselen yıldızı Özlem Ağırman. Ulusal medyaya rağmen güneş gökyüzünde yükseliyor.

 


Uzun  zamandır Özlem Ağırman’ı izliyorum. Her ne kadar ulusal medya ve CHP medyası onu görmese de, sosyal medyada görüşleri, takipçiliği ve anlık etkili çıkışları ile siyasetin önemli siması, fenomeniydi bana göre. Dezavantajı, her şeyin etiket görüldüğü yüzeysel siyasette vekillik vb yapmamış olmasıydı. 
 

Geçen hafta Gelişim ve Demokrasi Partisi’nin kuruluş dilekçesini, sessiz, sakin ve törensiz şekilde İçişleri Bakanlığına verdi Özlem Ağırman. Bu sakinlik onun aynı zamanda siyaset iletişimi, gücü haline de geldi. Bu nedenle Mustafa Sarıgül’ün yarattığı boş gürültü, ilkokul müsameresi tadında kuruluş şovu, Muharrem İnce’nin bir türlü parti olma kıvamına gelememesi Özlem Ağırman’ın Gelişim ve Demokrasi Partisi’ni bu yakanın alternatif seçenekleri arasına sokabilir.

Bugün paylaşacağım kulis bilgileri belki hiç ispatlanmayacak, açığa çıkmayacak ama bir tarafa yazın, siyaset yeni, güçlü, sakin bir kadın lider kazanıyor, o lideri ne kadar geç görürlerse o, o kadar güçlenmiş olarak rakiplerinin karşısına ve hazır olarak çıkacak. TV Ekranlarında, medyada olmayı umursamıyor, Youtube kanallarından gelen tekliflere aldırmıyor, yüzünü içe, partisinin örgütlenmesine çeviriyor.

Gelişim ve Demokrasi Partisi’nin 37 kurucusunun da özelliği değişik dallarda uzman olmaları, hatta bazılarının halktan olmaları dışında özelliğinin olmaması. Bu bir eksi değil, katılımcı ve demokratik bir parti için olmazsa olmaz, bizim ülkemizde unutulan bir özellik. Özlem Ağırman son günlerde kendisini öne çıkarmak yerine, kurucularının resimleri ile ülke sorunlarını ve çözümlerini paylaşıyor.

Siyasette Sarıgül, İnce, Babacan, Davutoğlu dışında figür görmeyen kitleler Gelişim ve Demokrasi Partisi’nin daha önce siyasete bulaşmamış temiz, tutkun kadrolarını sorunları ve çözümleri ile birlikte görüyorlar. Tiyatrocu da var, işçi de, ev kadını da, yönetici de, iş adamı da. Meslek ve coğrafya çeşitliliği de oldukça geniş bir alanı kapsıyor.

Bunları tarihe not için yazıyorum, Özlem Ağırman hem sosyal medyada siyasi rakiplerine haddini bildirecek şekilde, ölçüde paylaşımlar yapıyor ama her şeyi de sosyal medyada çözmüyor, tabana dayana bir örgütlenme ile sessiz ama disiplinli bir çalışma ile insanların gönlünde her geçen gün yer ediyor.

Bazı CHP li kadın ve erkek siyasetçilerin, hatta eski ve yeni vekillerden bazılarının Gelişim ve Demokrasi Partisi ile ilgilerini kesmedikleri bütün paylaşımlarını dikkatle izledikleri, beğendikleri yeni, katılımcı siyasi model için Özlem Ağırman’ı siyasi bir lider, genel başkan olarak yavaş yavaş görmeye hazır oldukları yönünde.  Benim görüş ve kanaatim, CHP deki skandallar bu hızla giderse, Gelişim ve Demokrasi Partisi’ni seçime katılımını sağlayacak sayıda vekil kaymasını herkes ihtimal olarak görmelidir. Seçeneksiz siyasette yarın yeni seçeneklerin çıkmasını kimse önleyemez.

Eskimiş, kokuşmuş partilerin, düzenin temsilcisi haline gelip halktan kopan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’la neredeyse artık kişiselleştirdiği muhalefet modeli pek çok CHP liyi artık sıkıyor. Atatürk’le sorunu olanları etkili yerlerde hala olmaları, başarısızlığın hiç cezalandırılmaması, muhaliflerin partiden uzaklaştırılmaları boşlukta ve kararsız bir yapı doğuruyor.

CHP de olup gelişmelerden rahatsız olanların önemli bir bölümünün Muharrem İnce ile de sorunları var. Yani CHP olmaz derlerse gidecekleri yer Muharrem İnce değil, muhtemelen Özlem Ağırman’ın partisi olacaktır. Okuyanlar bu satırları abartı olarak görebilir ama saklayın yakın zamanda bu öngörülerin sonuçlarını göreceksiniz. 

Özlem Ağırman aynı zamanda, kulislerin de akıcı bilgilerini etkiliyor. Küçük partilerin neredeyse tamamı ile ilişkide ve bazıları ile çok daha yakın dirsek temasında çalışıyor. Devlet yardımlarının yeni kurulan partilere destek, seçime girmeyi hak edenlere de seçim yardımı olarak verilmesi önerisini de yakında küçük partilerin önüne götürmeye hazırlanıyor. 

Kısacası siyaseti, yerim dar deyip oynayamayan gelin gibi değil, en geniş yelpazede, bütün koşullarını yerine getirerek oynuyor Özlem Ağırman, salgının getirdiği kapanmayı da dijital ortamda çok güzel değerlendirip, örgütlenmelerini hızla Zoom toplantıları ile sürdürüyor, kurucularının örgütlenme çalışmalarını buradan yürütüyor.

Gelişim ve Demokrasi Partisi’nin programına ve tüzüğüne Muharrem İnce’nin hiç bir itirazı olmayacağına inanıyorum ben. Çünkü 24 Haziran seçimleri öncesi ve sonrasında İnce ve Özlem Ağırman’ın çok yakın çalıştıkları, görüştükleri biliniyor. İnce’nin CHP de kalma ısrarı Özlem Ağırman’ı kendi partisini kurmaya yöneltti ama İnce’nin gelişine de kapıyı hep açık bıraktı.

Önümüzdeki günlerde, parti kurma meşakkatine katlanmak yerine, İnce’nin Özlem Ağırman’ın kurulmuş, programı ve örgütlenmesi hız almış partisine gelmesine de şaşırmamak gerekir. Zaten sosyal medyada pek çok İnce gönüllüsü hesabının Özlem Ağırman ile yakın çalışması biliniyor. 24 Haziran seçimlerinde “İnce Gönüllüleri” gençlik hesabını da kuran Özlem Ağırman bu konuda da sosyal medyaya en geniş şekilde hakim durumda.

Bütün bu gerekçeler, Özlem Ağırman’ın arka planında çalışan danışman kadrosunun da siyasetin bütün kıvraklıkları içinde, detaycı, takipçi ve görsel açıdan güçlü, hızlı olduğu gözden kaçmıyor. Geniş ve uzun istişare toplantıları, 7/24 çalışma zamanları ile bu ekibe, Gelişim ve Demokrasi Partisi’ne dikkat edin, bir fikriniz varsa söylemek için biraz yutkunun, ilerde pişman olabilir, şaşırabilirsiniz olacaklar karşısında.