DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-12-2020 11:46   Güncelleme : 25-12-2020 11:46

Kübalı doktorlar koronavirüsle mücadele için Panama’ya ulaştı

Son 1 ayda koronavirüs vaka ve ölüm sayılarında hızla artış yaşayan Panama'da Sağlık Bakanlığı dayanışma başlatırken, dayanışmaya ilk cevap veren ülke olan Küba, 200 doktorunu Panama'ya gönderdi

Kübalı doktorlar koronavirüsle mücadele için Panama’ya ulaştı

Orta Amerika ülkesi olan Panama’da koronavirüs salgının hızla artmasının ardından Kübalı doktorlar hastalıkla mücadele için Panama’ya gittiler.

Yerel saatle Perşembe günü Panama’ya giden 200 kadar Kübalı doktor, Panama Sağlık Bakanlığı ile koordineli şekilde çalışmalarını sürdürecek.

Sadece Kübalılar yok

15 Kasım tarihinden itibaren hızla koronavirüs vaka artış hızı yaşıyan Panama’da sağlık çalışanı ve sağlık ekipmanlarının yetersiz olması sebebiyle yardım çağrısında bulunulmuştu.

Venezüela, Meksika ve Kolombiya da Küba ile birlikte Panama’ya doktor gönderen ülkeler arasında yer alıyor.

Öte yandan 4.2 milyon nüfusu bulanan Panama’da bugüne kadar 220.261 koronavirüs vakasına rastlanırken ölü sayısı ise 3 bin 664 olarak kaydedildi. Pan-Amerikan Sağlık Örgütü (PAHO) ise yaptığı açıklamada Latin Amerika ülkeleri arasında 13 Kasım’dan itibaren her 100 bin kişiden 4 bin 511’nin koronavirüse yakalandığı Panama’nın duruma dikkat çekerken bu sayının endişe verici olduğunu belirtti.

Karar tartışma yaratmıştı

Yaklaşık olarak 200 Kübalı doktorun Panama’ya ulaşmasının ardından farklı ülkelerden doktorların gelmesi ve tedaviye katılmaları ülkede tartışma yarattı.

Panama hukukuna göre tıp alanındaki uzmanların görev halinde bulunabilmeleri için Panama’da doğmuş olması gerekiyor.

Ancak tüm tartışmalara rağmen Panama Sağlık Bakanı Luis Surce, tüm sağlık çalışanlarını koronavirüs pandemisine karşı Panama’da mücadele etmeleri yönünde çağrıda bulundu.