GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-12-2020 01:10   Güncelleme : 25-12-2020 01:10

Büyük  Devlet Adamı İsmet İnönü’yü Saygıyla Anıyoruz

Büyük Atatürk’ün yakın silah ve dava arkadaşı; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı, ikinci Cumhurbaşkanı; devlet ve siyaset adamı, Lozan Kahramanı ve Kurtuluş Savaşımızın Garp Cephesi Komutanı İsmet İnönü’yü aramızdan ayrılışının 47. yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.

Büyük  Devlet Adamı İsmet İnönü’yü Saygıyla Anıyoruz

 

İsmet İNÖNÜ, vatan savunmasında mükemmel bir asker; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda eşsiz bir diplomat, bir dava ve inanç adamı; tarihi görevler ifa etmiş bir büyük liderdir…

Her adımını milletinin ve devletinin geleceğini düşünerek planlayan İsmet İNÖNÜ; Kurtarıcımız ve Kurucumuz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün hayali olan; sağlığında tüm çabalarına rağmen hayata geçiremediği, çok partili siyasi yaşama geçişi; kansız, kavgasız ve barış ortamı içinde gerçekleştirebilmiştir. 14 Mayıs 1950’de yapılan çok partili genel seçimlerin sonucunda iktidarın el değiştirmesini; “en büyük yenilgim, en büyük başarımdır. Sükûnetle ve sulh yoluyla iktidarı devir ediyorum bundan daha büyük mutluluk var mı?” sözüyle açıklamıştır. Bu sözü tarihi önemde bir ders niteliğindedir. 

“Bir memlekette namuslular, en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memleket için kurtuluş yoktur” sözü, bugün, Atatürkçü Düşünce Derneği başta olmak üzere, tüm yurtseverlerin mücadele azmini ifade eden kıymetli bir paroladır.

Her eylem ve sözünde uyarı, çözüm ve inanç aşılayan İsmet İNÖNÜ; dünya siyasetinde Türkiye Cumhuriyeti’nin onurunu ve bağımsız duruşunu korumak için çalışmıştır. Ülkemizi 2. Dünya Savaşı’nın büyük yıkıntılarından koruyan İsmet İNÖNÜ, “gerekirse yeni bir dünya kurulur ve Türkiye orada yerini alır” diyerek, çok net bir tavrın sahibi olmuştur.

Laikliğin değerini çok iyi bilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin laik niteliğini yaşamsal önemde görmektedir.
“İrtica, Reisicumhur’dan cesaret bulursa, kim onun sokağa dökülmesine engel olabilir? İrticanın sokağa dökülmesi ise ülkenin kana bulanmasıdır.” 

Bu sözüyle, İsmet İNÖNÜ, gericiliğin büyük bir tehdit olduğunu anlatmaktadır. İsmet İNÖNÜ’nün gericilikten kurtuluş yolu nettir: “ülkeyi irticadan korumak için siyasiler, milletin dini değerlerini asla sömürmemelidir.”

Çok acı çeken, çok kan ve gözyaşı döken Türk Milleti, çağdaş dünyanın ayrılmaz bir parçası olarak yaşamalıdır. Bunun için, Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin temel niteliklerini korumalı, aklın ve bilimin gereğini yapmalıdır.

Bu vesile ile Cumhuriyet ve bağımsızlığımız uğruna ömrünün vakfetmiş İsmet İNÖNÜ’YE saldırarak Kuruluş değerlerimize, kurucu kadrolarımıza zarar verebileceğini zanneden, kalbimizdeki ATATÜRK sevgisinde ve ATATÜRKÇÜLÜK surlarında gedik açabileceğini zanneden gericiler şunu iyi bilmelidir Tarih, kahramanlarına saygılı, vefalı olmayan toplumların yükselemediklerinin örnekleriyle doludur. Türk toplumu, kendisine ölçüsüz hizmetler eden İnönü’nün aziz anısına saygılıdır.

İsmet İNÖNÜ; vatan, millet ve demokrasi yolunda her zaman saygıyla anılacaktır. İsmet İNÖNÜ’ye Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.

 
ADD Samsun Şube 
Dr. Işık ÖZKEFELİ