SAĞLIK
Giriş Tarihi : 15-12-2020 01:28   Güncelleme : 15-12-2020 01:28

Sigara İçenlerde Covid-19 ve Grip

Sigara İçenlerde Covid-19 ve Grip

Dr. Mustafa TORUN (Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı)

Hâlihazırdaki bilgilerimizi gözden geçirirsek,Sigara içenlerde COVİD-19 VE GRiP bağlantısı konusunda yazı yazmanın zor olduğunu gorebiliriz.Bu konuda yayınlar yetersiz olduğundan,biz daha çok gözlem,duyum ve deneyimlerimiz ile genel tıp ilkelerinden hareket ederek bu yazıyı kaleme aldık. Umarız yararlı oluruz..

***
Biz hekimlere ve sağlıkçılara çoğu sigara tiryakiler son zamanlarda Sigaranın gribi ve COVİD-19 Enfeksiyonunu azalttıgina dair yayınlar varmış,ne dersiniz diye? Sorduklarını çok gozledik.. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi içinde bulunduğumuz "Kış Mevsimin de"maalesef Korona ve Grip aşısı bulamama,bulursa ol(a)mama eğilimi olabilecektir. Özellikle risk gruplarında, Korona veya Grip enfeksiyonu olma durumunda(Ya da ikisi beraber) hastanede yatma ile ölüm oranlarının artacağını söyleyebilirim.

***
Yapılan çok yönlü araştırmalarda “DEVAMLI SİGARA İÇİMİNİN GRİP OLMA RİSKİNİ ENAZ 5 DEFA ARTTIRDIĞI” gösterilmiş olup, buna paralel olarak korona riskinin de artabileceğini düşünmekteyim.
0 zaman sigara içenlerin de bu riskli gruplara eklenmesi doğrudur dersem yanılmış olmam herhalde. Şu sıralarda "Öncelikli Korona aşısı yapılacaklar sıralamasın da, sigara içenlerin de mutlaka bu listeye dahil edilmesi gerekir derim..

***
GRİP VE KORONA AŞISINI ŌNCELiKLi YAPTIRMASI GEREKEN RİSK GRUBUNU TEKRARLAMAKTA YARAR VAR.
BUNLAR:

• Sağlık çalışanları
• 65 yaş ve üzerindekiler
• Süreğen kalp ve akciğer hastalığı olan yetişkinler ve çocuklar (astımlı çocuklar da dahil).
• Böbrek hastalığı olanlar
• Diyabet (Şeker hastalığı olanlar)
• Bağışıklık sisteminde yetersizlik veya baskılanma durumları (kanser hastaları, AIDS enfeksiyonu olanlar, organ nakli yapılmış olanlar, steroid ilaç alanlar, kemoterapi ya da radyoterapi uygulananlar)
• Kan hastalıkları tedavisi görmüş veya hastanede görmekte olanlar
• Okul, fabrika gibi yerlerde bulunanlar,
• Bakımevlerinde kalan ve sürekli hastalığı olanların hepsi,
• Devamlı üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları geçirenler
• SiGARA TiRYAKiLERi?

***
YORUM VE ÖNERİLERiM

“Mevcut sigara içenlerin; Sigara içmeyenlere göre daha fazla grip geçirme olasılığı vardır.Buna paralel olarak COVİD-19 Enfeksiyonu geçirme oranı yüksekliğine(ACE Reseptör sayısında artışa bağlı?) sahiptir dersek fazla iddialı sayılmayız."Ülkemizde Maalesef sigara içme oranları giderek azalacağına artmaktadır. Korona sürecinde;"Sigaraya bağlı hastalıklar(özellikle kanser ve solunum yolu hastalıkları) "ve buna paralel olarak ölüm sayılarının da doğal olarak çoğalacağını tahmin edebiliriz..Bu konu ile ilgili yayınlar çıktıkça, bu düşüncemizin doğru çıkacağını düşünmekteyim.. Maalesef özellikle bu süreçte sigarasız günler dilemekten başka elimizden bir şey gelmiyor.
Keşke hiç sigara içilmese..

***
Sözümüzü güzel bir Sivas Zara türküsü ile bitirelim..

Yeşil ördek gibi daldım göllere
Sen düşürdün beni dilden dillere..

Sevgilerimle...

 


Mustafa Torun <19torunmustafa57@gmail.com>