YEREL
Giriş Tarihi : 13-12-2020 20:45   Güncelleme : 13-12-2020 20:45

Cevdet Şentürk Kura Nehir’i mücadelesini, yargıya taşıdı

Merkezi İstanbul Kartal’da bulunan Ardahan İli Sosyal, Kültürel ve Dayanışma Derneği Onursal başkanı Emekli Başkomser Cevdet Şentürk, yılan hikayesine dönen Kura Nehir’i mücadelesini yargıya taşıdı.

Cevdet Şentürk Kura Nehir’i mücadelesini, yargıya taşıdı

Emekli olduktan sonra demokratik kitle örgütlerinde etkin kişiliği ile öne çıkan, Ardahan İli Sosyal, Kültürel ve Dayanışma Derneği Onursal başkanı Emekli Başkomser Cevdet Şentürk, Kura Nehri’nin Çoruh’a akıtılmaması için başlatılan mücadelesini yargıya taşıdı.

Konu hakkında gazeteci Özkan Karakaya’ya açıklama yapan Ardahan Akarsu ve Göllerini Koruma Derneği Başkanı Emekli Başkomser Cevdet Şentürk, “Erzurum 1. İdare Mahkemesi’nin 30.01.2019 gün ve 2017/132 Sayılı kararının hukuka, yüksek yargı kararlarına aykırı olmasından dolayı temyizi ile bozulmasına davamızın kabulü ile dava konusu işlemin iptaline karar verilmesi için hukuk mücadelesi başlattık. Yargı süreci devam ederken, Avukatımız tarafından istenilen keşif yapıldı. Ne yazık ki Ardahan’ın çıkar ve menfaatleri doğrultusunda feryatlarımızı yargı mensuplarına inandıramadık. Neticede aleyhimize karar çıktı. Daha sonra yürütmeyi durdurma davası açtık, ancak Yüksek Mahkeme oy birliğiyle bu iddiamızı kabul etmedi. Burada çıkan sonuç, Kura Nehri kaybedilmiştir” dedi.

Ardahan’da yetişen daha önce BBP Genel başkanlığını ve Turizm Bakanlığı yapan Yalçın Topçu, AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ve Cumhurbaşkanı Ekonomi Politikler Üyesi Korkmaz Karaca’nın girişimleriyle konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taşınması gerektiğinin altını çizen Şentürk: “Derneğimizin içinde olması kaydıyla bir gurup kurum ve STK temsilcileriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştürülmesi halinde haklılığımızı ortaya koyup, Kura Nehri’ni ve Ardahan’ı kurtarabiliriz. Aksi takdirde mahkeme kanalıyla kaybedilen Kura Nehri’nin yönünün değiştirilerek Karadeniz’e aktarılması durumunda, Beşikkaya barajından sonra Çayırlı Reg. ve Hes, Said Reg. ve Hes, Köroğlu Barajı ve Kotanlı Hes, Kayabeyi Barajı ve Akıncı Hes, Gürcistan sınırında ise Gürtürk Barajı ve Hes projelerinin susuz kalması nedeniyle iptal olması söz konusu olacaktır. Yine Uluslararası Su Sözleşmeleri kapsamında Gürcistan ve Azerbaycan’ın açacağı uluslararası davalarda Türkiye kaybedecektir. Dost ve kardeş Azerbaycan ve Gürcistan ülkeleriyle aramızda sorun yaşanacaktır. Bu tür gelişmelerin gerek Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye için çok önemli olduğunu, idarecilerimizin bu önemli ve Ardahan için hassas konuyu gündemde tutup ülkemiz lehine karar çıkmasına öncülük etmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.