SİYASET
Giriş Tarihi : 09-12-2020 13:58   Güncelleme : 09-12-2020 13:58

Sn.Kılıçdaroğlu'nun Tarihi Bütçe Görüşmesi...

Sn.Kılıçdaroğlu'nun bütçe görüşmesi bir anda gündem yarattı. Çok iyi hazırlanmış tarihi bir konuşmaydı. Bu konuşmayı geniş bir kısım yandaş basın sadece kendisinin adaylığı üzerinden ele aldı. Çünkü ana metinde geçen içerik ve rakamlar hiçbirisinin işine gelmiyordu. 

Sn.Kılıçdaroğlu'nun Tarihi Bütçe Görüşmesi...

 

 

Konuşmanın içeriğine baktığımızda yıllardır bu iktidar için CHP iddialarının özeti niteliğindeydi. Bence tatmin edicide oldu. Zaten bu gerçekleri gören salondaki az sayıdaki Cumhur İttifakı Milletvekilleri gerçekler işlerine gelmeyince işi sulandırmak istediler. Oturdukları sıralarından laflar atarak bu güzel ve etkileyici konuşmayı Sn.Kılıçdaroğlu'nun CB adaylığına kadar getirdiler. 

İyikide bu hatayı yaptılar. Ağızlarının payınıda olması gerektiği şekilde bir cümleyle alıp, oturdular. 

Peki konuşmanın asıl metnini bastırıp, üzerini kapatabildiler mı? Bana göre hayır. Tam tersine TBMM'de doğru, yanlış hükümetin her eylemine el kaldıran Cumhur İttifakı Milletvekillerinin Halk ve kamuoyu nezdinde bir kez daha maskeleri düşmüş oldu. Şimdi gerisini onlar düşünsünler.

Sn.Kılıçdaroğlu'nun "aday olmayacağımı size kim söyledi?" sözleri CB adaylığı konusunda birçok tartışmanında önünü kesmiş oldu. 

...Ve daha sonra yaptığı adaylığı konusundaki basının sözlerine karşılık "buna zamanı gelince İttifak olarak birlikte karar veririz" açıklamasıda aynı zamanda Millet İttifakı partilerine vermiş olduğu güveni bir kez daha artırmış oldu.

Gelelim Sn.Kılıçdaroğlu'nun CB adaylığı için bir cümlelik sözünün gerek iç gerekse dış siyasetteki  yaptığı etkiye;

Öncelikle bu söz ortada erken seçim vs. yokken kendisi hakkındaki spekülasyonlara son verilmesi açısından çok önemliydi.                     
     
Birincisi; CB adaylığına soyunmuş olan bir kısın CHP'lilere hatta bazı Belediye Başkanlarına durun bakalım, dereyi görmeden paçaları sıvamayın, kendi asıl işlerinize, görevlerinize konsantre olun mesajı vermiş oldu. Böylece parti içinde çıkabilecek sen, ben kavgalarının şimdilik önünü kesmiş oldu.  

İkincisi; "Sn.Kılıçdaroğlu aday olmayacaksa ben olurum" diyen Sn.İnce'ye şimdilik kısmen cevap oldu. 

Üçüncüsü; Birçoklarının ve bilhassada iktidar ve yandaşlarının CHP'yi yıpratmak üzere adını israrla telaffuz ettikleri Sn.Gül spekülatörlerinin önünü kesti.

Dördüncüsü; Yeni kurulan partilerin Genel Başkanları Sn.Babacan ile Sn.Davutoğlu'ya da ben burdayım diye mesaj vermiş oldu.

Beşincisi; Bence en önemli olanı ise Millet İttifakı'nın yaratıcısı ve isim babası olarak bunun bileşenleri olan partilerede güven verdi, onlarıda bir bakıma rahatlatmış oldu. Bu ilk turda sizler gibi bende kendi partimden aday olabilirim ve sizleri yalnız bırakmam mesajıydı. 

Sn.Kılıçdaroğlu aday olur yada olmaz onu bilemem. Bunu söylemek için çok erken. Ancak bir gerçek varki kendisininde adaylık sinyallerine karşı Millet İttifakı Partilerinden herhangi bir tepki çıkmaması öyle bir gelişmede kendilerininde buna destek vereceklerini göstermiştir. Doğrusuda budur. İttifakı kuran ve en çok oyu olan parti CHP'dir. Tabiki adaylık onun Genel Başkanının en tabi hakkıdır.

İlk turda tüm Millet İttifakı partileri kendi başkanlarını aday göstereceklerine ve seçimin kuvvetli ihtimalle ikinci tura kalabileceği bir durumda bunu en akla yatan bir siyaset şekli olarak görebiliriz. Sadece buda değil tabiki. Aynı zamanda Millet İttifakı partilerinin HDP konusunda kamuoyu önünde dahada rahatlamalarına neden olacaktır. Çıkıp hiç kimse HDP ile Millet İttifakı ortak diyemeyecektir. Zira o durumda HDP'de kendi adayını çıkaracak, birleşme ikinci turda olacaktır. 

Dikkat edilirse Cumhur İttifakı ve tabiki yandaşları olan basın Meclis kürsüsünde yapılan Sn.Kılıçdaroğlu'nun bu sözüne karşılık telaşlanmış ve hala bunu yalanlayıcı açıklama ve yorumlar yapmaktadır. Zira bu durumda önümüzdeki süreçte karalayıcı, maksatlı yorum ve spekülasyonlarının, isim telaffuzları yaparak Millet İttifakı'nı yıpratmalarının bir bakıma önü kesilmiş oldu. 

Sonuçta Sn.Kılıçdaroğlu'nun hem Hükümet hakkındaki gerçekleri anlatan tarihi konuşması, hemde adaylık konusundaki bir cümlelik görüşü bile Cumhur İttifakı'nın yüzünde tokat gibi patlamıştır. 

Ben bu duruşun ilerki süreçlerde Millet İttifakı'nın lehine olacağını ve çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.