GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-12-2020 11:52   Güncelleme : 09-12-2020 11:52

"Umarım bir daha kimseyi taciz edemeyecek": Hasan Ali Toptaş özür diledi

Kadınların yazar Hasan Ali Toptaş tarafından cinsel tacize uğradıklarını teker teker açıklamalarının ardından, yazar taciz suçlamasını kabul ederek özür diledi. Toptaş tarafından tacize uğrayan yazar Pelin Buzluk "Onca travmanın tetiklenmesi, onca gözyaşı.... Ama umarım bir daha kimseyi taciz edemeyecek. Özür dilemiş" ifadelerini kullandı.

 

Aralarında yazarların da bulunduğu çok sayıda kadın, sosyal medya hesaplarından yazar Hasan Ali Toptaş'ın tacizine uğradıklarını anlattı. Sosyal medya hesabından yayınladığı bir mesajla özür dileyen yazar, "Bilmeden farkında olmadan yaptığım davranışlar nedeniyle kırdığım, üzdüğüm, yaraladığım bütün insanlardan samimiyetle özür diliyorum” ifadelerini kullandı.

"BÜYÜK BİR HAYAL KIRIKLIĞIDIR KENDİSİ"

Dünyada da kadınların taciz faillerini açıkladığı "Mee too" (Ben de) hareketine dönen açıklamalar Leyla isimli bir hesabın Toptaş'ı kastederek, "Bu adamın ifşalanmasını heyecanla bekleyen kaç kişiyiz? Ben ve pek çok arkadaşımın kendisi ile nahoş anıları var üniversite yıllarına ait. Şu anki bilinç ve cesarete sahip olsam kesinlikle ifşa ederdim. Klasik orta yaş üstü cis erkek edebiyatçı. Gerçekten büyük bir hayal kırıklığıdır kendisi" ifadelerini kullanmasıyla başladı.

"O İTİBARI YERLE BİR ETMEMİZ LAZIM"

Daha sonra ise yazar Pelin Buzluk kendisinin de tacize uğrayanlardan biri olduğunu açıkladı. Buzluk, "Benim de kendisiyle çok korkunç bir anım var. O zaman evliydim, eşime bile anlatamadım. Yıllar sonra güçlükle anneme anlatabildim.Sonraları bazı yazar arkadaşlarıma yine zorlanarak anlattım.Bir hafta sonra kendisiyle yan yana fotoğraf paylaşan oldu. Leyla asla yalnız değilsinizYıllar geçti ama yazarken şimdi bile gözyaşlarımı tutamıyorum. Hiç kolay değil dile getirebilmek. Ama dur dememiz lazım. O itibarını arkasına alıp bunu yapıyorsa o itibarı yerle bir etmemiz lazım. Dayanışma sağaltıyor, her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Yalnız değiliz" ifadelerini kullandığı bir paylaşımda bulundu.