BİYOGRAFİ
Giriş Tarihi : 29-09-2018 03:29   Güncelleme : 29-09-2018 03:29

Canan Kaftancıoğlu kimdir?

Canan Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 36. Olağan İl Kongresi'nde İstanbul İl Başkanlığı'na seçildi. Cemal Canpolat'ın yerini alarak il başkanı seçilmesiyle hakkında soruşturma başlatılan Kaftancıoğlu, vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Vatandaşlar, "Canan Kaftancıoğlu kimdir?" sorusuna yanıt bulmaya çalışıyor.

Canan Kaftancıoğlu kimdir?

Canan Kaftancıoğlu, 1972 yılında Ordu'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini memleketi Ordu'da tamamlayan Kaftancıoğlu, ardından üniversite eğitimi için İstanbul'a geldi. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Kaftancıoğlu, 1997 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nda Adli Tıp alanında ihtisasına başladı. TiHV(İnsan Hakları Vakfı)‘de vaka taraması yaparak “İşkence Olgularının Adli Tıbbi Değerlendirilmesi” isimli teziyle ihtisasını tamamladı. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dernek ve demokratik kitle örgütlerinde görev aldı. Toplumsal Bellek Platformu'nun kurulmasında önayak oldu.

Türkiye'nin faili meçhul bırakılan cinayetlerine dikkat çeken Kaftancıoğlu, Yalın Ses Yayınları'ndan Benim Babam Bir Kahramandı isimli derleme kitabını yayımladı. Yine İletişim Yayınları'ndan Müge Tuzcuoğlu'nun derlemesi Roboski İstenmeyen Çocuklar ve Um:Ag Yayınları'ndan Eren Aysan'ın derlemesi Bir Eflatun Ölüm isimli kitaplara katkıda bulundu. Bilimsel ve sosyal alanlarda yayımlanmış çok sayıda makalesi bulunan Canan Kaftancıoğlu, Birleşik Haziran Hareketi geçici yürütmesinde görev almıştır. Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri düzenleme komitesinr.

2011-2012 yılları arasında  İstanbul Basın, Kültür ve İletişimden sorumlu il başkan yardımcılığı, 2012-2014 yılları arasında İl başkan vekilliği, basından sorumlu il başkan yardımcılığı görevini sürdürmüştür. Motorsiklet kullanmak ve seyahat etmekten hoşlanır. Halen kurucu ortağı olduğu özel bir sağlık kuruluşunda genel koordinatör olarak çalışmaktadır. Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu ile evli olup Çağım Işık isminde bir kızı vardır.