SAĞLIK
Giriş Tarihi : 28-11-2020 20:45   Güncelleme : 28-11-2020 20:45

COVİD-19 Bilimsel Danışma Kurulu Üyelerinin İstifası

COVİD-19 Bilimsel Danışma Kurulu Üyelerinin İstifası
Uzm.Dr. Mustafa TORUN(Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı-TTB Kurultay Delegesi)
Cafer KESKİN(Eğitimci-Yazar)

 

Konuşabildiğimiz “Bilimsel Danışma Kurulu üyeleri” başlarının adeta darda olduğunu,bile bile başlarını öne eğdirdiklerini,yüzlerini yere değdirdiklerini üzülerek belirttiler..Linç kültürünün devreye girdiğini ayrıca  vurguladılar..

***
Toplumda “Bilim kurulu” diye bildiğimiz kurul; Aslında “Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilimsel  Danışma Kurulu’dur..” Sağlık Bakanlığının onayı ve Üniversite rektörleri’nin izni ile; 2020 Ocak ayında kuruldu”.Üyelerinin çoğu Üniversite öğretim üyesi olup,yasal olarak YÖK PERSONELI durumundadır.Kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi ve birçok tanınmış gazeteci ve yazarın dediğinin aksine kesinlikle ücret al(a)madıklarını düşünüyoruz.Ocak ayı 2020’de kurul oluşturulup, Sağlık Bakanlığının istemi  ve daha sonra onayı alınarak YÖK kanalı ve ilgili Üniversite rektörlerinin izni ile üyelik görevlendirmeleri yapılıp, kurul üyeliği görevlendirmesinin öğretim üyelerine tebliğ edildiğini biliyoruz.Yanılıyorsak düzeltile..

***
Toplantılarda görüşülen konuların gizliliği ve açıklanmaması amacı ile sözleşme imzalatıldığını düşünüyoruz.. Dolayısı ile danışma işlevi dışında bir görevi olmayıp,iyi şeyler üretilirse, onları görevlendiren yetkili kişi(ler?)’ye, kötü olursa Bilim Kuruluna maledileceğini bilmek için kâhin olmaya gerek yok..Aynı kişi ve yöntemlerle farklı sonuçlar beklemenin akılsızca olduğunu belirtmeye de ayrıca  gerek duymadığımızı belirtelim.

***
Dolayısı ile Kurul Üyelerinin kuruldan istifası  olamaz..Tebliğ edilen görevi yapmak istemiyor(lar)sa;Ya mazeretini( sağlık veya iş yoğunluğu v.b.) ilgili rektörlüğe bildirmesi ve onayı, veya  üniversite (yada kurumundan) ayrılması (istifa veya emeklilik)gerekir diye düşünüyoruz..Buradan şu anlaşılmasın;Biz buradan  kurul üyelerini ne  aklıyor, nede temize çıkarıyoruz(Zaten yorum kısmında düşüncelerimizi belirteceğiz)..Sadece  kurul üyelerini yersiz dövmenin anlamsızlığını,baş çelişkinin ve asıl sorumlu(lar) ve yetkili(ler)in herkes tarafından bilindiğini ve susulduğunu bilmenizi isteriz..

YORUM VE ÖNERİLERİMİZ

Sorumluluk hiç kuşku yok ki siyasi iktidarındır.Sadece Covit-19 ile ilgili değil, her konuda ki sorumluluk sahibi biliniyor.
Bu nedenle toplumda yanlış bir algı bilerek oluşturuluyor.Oda sorumluluğun BİLİM KURULUNDA olduğu ile ilgili.


Özerk ve özgür Üniversiteler olmadan bilim kuruluna seçilen üyelerin de,tüm kamu görevlileri gibi özgür davranmalarını istememiz zordur. Şurasını da belirtmeden geçmeyelim;
Bütün bunlara rağmen “Bilim Kurulu Üyeleri kişisel fikirlerini açıklama özgürlüğüne de sahiptirler.”Bilim namusu bunu gerektirir.
Bu özgürlüğü ne pahasına olursa olsun (Gerekirse bedel ödeyerek)halkın temel çıkarları için kullanma cesaretini göstermelidir..

Sözümüzü Dursun Ali Akinet’ten alınma  güzelim bir türkü  sözleri ile
bitirelim…

 

Turnam Başım Darda Benim
Şu Yaban Diyarda Benim
Bir Sevenim Var Mı Bilmem
Gözden Uzaklarda Benim

Başım Öne Eğdirdiler
Yüzüm Yere Değdirdiler
Saçıma Kar Yağdırdılar
Yaz ile Baharda Benim

Sevgilerimizle..

Mustafa Torun(Uzm.Dr.)
Cafer Keskin (Eğt-Yazar)