SİYASET
Giriş Tarihi : 14-11-2020 01:46   Güncelleme : 14-11-2020 01:46

Hep Erdoğan için mahkemeye gidiyorlardı

HKP, CHP Genel Başkanı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hep Erdoğan için mahkemeye gidiyorlardı

 


Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında rüşvet belgesini sakladığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

10 Kasım’da CHP Grup toplantısında Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rüşvet aldığı iddiasında bulunmuştu. Bu iddianın sonrasında HKP’nin avukatları harekete geçti.   

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

HKP avukatları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında “Görevi kötüye kullanma suçu”, “Kamu görevlisinin suçu bildirmeme suçu”, "TCK 281 de düzenlenen suç ve delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme suçu" işlediği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve Ankara İl Başkanı Avukat Sait Kıran açıklama yaptı.

Avukat Kıran açıklamada şöyle dedi:

“Tayyip Erdoğan'ın rüşvet aldığını ve bu konuda ellerinde belge bulunduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu bu belgeleri Cumhuriyet Başsavcılığına vermekle görevliyken bunu yapmadığı için Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu konuda suç duyurusunda bulunduk. Değerli halkımız bildiğiniz gibi rüşvet önemli bir suçtur, yüz kızartıcı bir suçtur ve rüşvetten ceza alan bir kişinin bırakın cumhurbaşkanı olmasını muhtar bile olması mümkün değildir. böylesine önemli bir suçu gizlemenin kendisi türk ceza kanunumuzun hükümleri gereğince başlı başına bir suçtur. Bu nedenle Kılıçdaroğlu hakkında suçu gizleme ve kamu görevlisinin suçu ve suçluyu bildirmeme suçlarından dolayı suç duyurusunda bulunduk. Cumhuriyet Başsavcılığının gerekli soruşturmayı yaparak ilgililer hakkında takibat başlatacağını ve ilgililerin cezalandırılması için gerekeni yapacağını umuyoruz. Çünkü böylesine önemli bir suç hakkında takibat yapmamakta Cumhuriyet savcıları açısından başlı başına bir görev suçudur. Halkın Kurtuluş Partisi olarak halkımıza yönelik bu tür suçların üzerine gitmeye devam edeceğiz. Çünkü inanıyoruz ki halkımızın alınterinden biriktirilmiş değerlerle Cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve milletvekilliği yapan halkımızın vergilerinden alınan paralarla beslenip halkımızın aleyhine halkımıza karşı çaba gösterenlere karşı Halkın Kurtuluş Partisi'nin hiçbir müsamahası yoktur, onlarla her türlü olanaklarla mücadeleye devam edeceğiz.”