GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-10-2020 09:53   Güncelleme : 13-10-2020 09:53

  Kılıçdaroğlu'nun yeni başdanışmanı belli oldu: Exeter detayı

Ekonomist yazar Prof. Dr. Mehmet Hasan Eken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na başdanışman olarak atandı.

  Kılıçdaroğlu'nun yeni başdanışmanı belli oldu: Exeter detayı

 

Prof. Dr. Mehmet Hasan Eken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na başdanışman olarak atandı.

Eken, gelişmeyi Twitter adresinden duyurdu:

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve Ana Muhalefet lideri Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun teveccühleriyle Genel Başkan Baş Danışmanı olarak gorevlendirildim. Allah utandırmasın. Teşekkür ederim.

YOLU EXETER'DEN GEÇTİ

Mardin-Derik 1965 doğumlu olan Eken 1987 yılında İktisat Lisansı (Anadolu Üniversitesi), 1992 yılında Finans alanında yüksek lisans (The University of Exeter, İngiltere) diplomalarını alarak 1999 yılında Bankacılık Doktora (Marmara Üniversitesi) çalışmalarını tamamladı. 2007 yılında Muhasebe Finans Anabilim Dalında Doçent unvanını aldıktan sonra 2013 yılında profesörlüğe yükseltildi.

Türkiye Ekonomik ve Mali Araştırmalar (TEMAR) Vakfı’nın 21 Haziran 2019 tarihinde yapılan genel kurulunda vakıf başkanlığına üç yıl süreyle seçilen Eken, halen Kırklareli Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü ve Bankacılık ve Finans Bölümü öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

EXETER'DEN KİMLER MEZUN OLDU

Yeniçağ yazarı Arslan Bulut, Exeter Üniversitesi'ni şu satırlarla anlatmıştı:

İngiliz Üniversiteleri arasında “Kürt Araştırmaları Enstitüsü” olan tek yüksek öğretim kurumudur. Exeter Üniversitesi’nde ayrıca Arap ve İslami Araştırmalar Enstitüsü de bulunuyor!

İngiliz istihbarat servislerinin yurt dışı görevlere gönderilecek ajanlarının önemli bir bölümü Exeter Üniversitesi’nde eğitim görür. Ayrıca Arap ve İslam Dünyası ile Kürtler hakkında uzmanlaşması gereken İngiliz ajanlar da bu üniversitenin hocaları tarafından eğitilir. Üniversite yayınlarında, Irak’ın kuzeyinden “Irak Kürdistanı” diye söz edilir.

* * *

İngiliz istihbarat servisinin bir yan kuruluşu olan Green Peace (Yeşil Barış) örgütü de Exeter Üniversitesi tarafından kurulmuştur.

Exeter Üniversitesi’nden mezun olan veya doktorasını burada yapan kişileri, daha sonra özellikle İslam ülkelerinde önemli ekonomik ve siyasi kuruluşların başında veya devlet görevlerinde görmek mümkündür.

Mesela İslam Kalkınma Bankası’nın bütün önemli yöneticileri Exeter Üniversitesi’nde yüksek lisans veya doktora yapmıştır!

Tabii buraya gönderilecek öğrencileri de kendi ülkelerindeki “İslami kuruluşlar” seçer!

İngiliz tarihinde kullanılan işkence aletlerinden biri “Exeter Dükünün Kızı” olarak anılır.

* * *

İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş seneler önce İngiliz Dışişleri Bakanlığı’nın kendisini Londra’ya ve güneye Exeter Şatosuna davet ettiğini, burada medyanın demokrasiyi tahrip etmesi üzerine bir beyin fırtınasına katıldığını bir Meclis konuşmasında açıklamıştır.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Exeter Üniversitesi’nde iki yıl eğitim-öğretim görmüştür. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da Abdullah Gül’ün bu üniversitedeki sınıf arkadaşıdır!

Abdullah Gül, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş ve Prof. Sebahattin Zaim gibi hocalarının teşviki ve sağladıkları Milli Kültür Vakfı bursu ile 1976-1978 yıllarında Fehmi Koru ve Şükrü Karatepe ile birlikte İngiltere’ye gönderilmiştir.

Gül, burada İslam ülkelerinde ileride görev alacak olan doktora öğrencileri ile sıkı bir arkadaşlık kurmuştur.

Dönüşte Sebahattin Zaim’in daveti ile Sakarya Üniversitesi’nde görev almıştır.

Doktara tezi, “Türkiye ile İslam Ülkeleri Arasındaki Ekonomik İlişkilerin Gelişimi” başlığını taşır. Tez hocası ise Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’tır!

Abdullah Gül, 12 Eylül’den birkaç gün sonra evinden alıp götürülür ve İstanbul’da Metris Askeri Cezaevine kapatılır!

Çıktıktan bir süre sonra 48 İslam ülkesinin üye olduğu İslam Kalkınma Bankası’nda diğer Exeter mezunu arkadaşları ile birlikte ekonomi uzmanı olarak görev alır.

* * *

İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğu, Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yapmıştır. Harry Potter serisinin yazarı Joanne Rowling, Exeter Üniversitesi’nde, Fransızca ve klasik edebiyatlar okumuştur!

YILMAZ ÖZDİL: İYİ Kİ ŞU EXETER VAR

Daha önce Hürriyet'te yazıları yayımlanan Yılmaz Özdil 17 Haziran 2014 tarihinde Exeter Üniversitesi hakkında şu satırları yazmıştı: 

Exeter Üniversitesi’nden.
Ekmeleddin İhsanoğlu...
Exeter Üniversitesi’nden.

*

Ne hoş tesadüf di mi?

*

Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek de Exeter Üniversitesi’nden.

*

İngiltere’nin prestijli eğitim kurumlarından biridir. Arap ve İslami Araştırmalar Enstitüsü vardır. Kürt Araştırmaları Enstitüsü vardır.
Bu iki enstitüsü vesilesiyle... Arabistanlı Lawrence’ın torunları, İngiliz istihbarat servisi elemanları, Ortadoğu uzmanı olabilmek için, burada eğitilir. Petrol zengini Arap ülkelerinden bol sıfırlı, yüklü bağışlar alır. Bu çetrefil durumlar, elbette burada okuyan diğer öğrencileri bağlamaz. Özellikle finans alanında ve kamu yönetiminde gayet başarılı insanlar yetiştirir.

*

Mesela...
Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterimiz Muammer Türker, Exeter’dendir.

*

Siirt valimiz, Elazığ valimiz, Eskişehir valimiz, Gümüşhane valimiz, Kilis valimiz, liste çoook uzundur, Exeter’dendir.

*

İstanbul’da İzmir’de Bolu’da Erzurum’da Şanlıurfa’da Muş’ta Rize’de Batman’da Kırşehir’de Sivas’ta Tunceli’de vali yardımcılığı yapan birbirinden değerli yöneticilerimiz, ki, hepsini yazmaya kalksak ansiklopedi olur, Exeter’dendir.

*

Geçen ay görevden alınan, Polis Akademisi Başkanımız Profesör Remzi Fındıklı, Exeter’dendi.

*

Bayrampaşa kaymakamı, Araklı kaymakamı, İspir kaymakamı, Ardeşen, Bayramiç, Dilovası, Göksun, Pazarcık, Bulanık, Bergama, Konak, Kula, Osmangazi kaymakamları, ben diyeyim 100 kaymakam, siz deyin 200 kaymakam, Exeter’dendir.

*

Kamu İhale Kurumu başkanımız, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü başkan yardımcımız, İller İdaresi Genel Müdürlüğü daire başkanımız, Toprak Mahsulleri Ofisi genel müdürümüz, daha sayayım mı, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı başkanımız, Mülkiye Teftiş Kurulu başkan yardımcımız, Araştırma ve Etütler Merkezi başkanımız, Türkiye Cumhuriyeti Şeker Kurumu Başkanımız, inanın saymakla bitmez, Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü Daire Başkanımız, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcımız, Exeter’lidir.
Bürokrasimizde yolu Exeter’den geçmeyen neredeyse yok gibidir.

*

İyi ki var şu Exeter yani.
Yoksa maazallah...
Nasıl yönetecektik biz bu devleti.