GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-08-2020 14:08   Güncelleme : 08-08-2020 14:53

Cumartesi Anneleri 803. Haftasında: Kayıplarını arıyor

Adalet arayışında 803. haftalarına giren Cumartesi Anneleri, adalet talebini bir kez daha yineleyerek, “Kayıp yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılmasını talep etmek amacıyla sosyal medya hesaplarından “açıklama yapacak.

Cumartesi Anneleri 803. Haftasında: Kayıplarını arıyor

 

Cumartesi Anneleri, gözaltında katledilen ve kaybedilen çocuklarının akıbetini sormak, faillerin cezalandırılması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 803. haftasına girdi. 803. haftalarında Cumartesi Anneleriyle 25 yıldır süren mücadeleleri devam ediyor. Adalet talebini yineleyen aileler bir kez daha, “Kayıplarımızın akıbetini açıklayın, kaybedenleri yargılayın” diyerek seslerini yükseltiyor.

 

Gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, tek taleplerinin adalet olduğunu vurgulayarak, “Bugün zaten oğlumun 45. yaş günü. Benim için ayrı bir acı. Ve ben o doğum gününü 25 yıldır kutlayamıyorum. Bizim kimseden bir şey istediğimiz yok. Bizim istediğimiz sadece adalet.  Bizden aldıkları canlarımıza ne olduğunu bilmek istiyoruz” dedi.

Gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız

 

‘HER ŞEYE RAĞMEN YAŞAMI SAVUNDUK’

25 yıldır gözaltında kaybedilen yakınlarına ne olduğunun ortaya çıkarılması, faillerin yargılanması ve başka kayıplar yaşanmasın diye mücadele ettiklerini söyleyen Kenan Bilgin’in kardeşi İrfan Bilgin de “Üç tane önemli talebimiz vardı. Şimdi baktığımızda gözaltında kayıplar olgusunun büyük bir oranda yaşanmadığını, bunu engellediğimizi düşünüyoruz. Mücadelemizin bunu engellediğini düşünüyoruz. Ama diğer iki talebimiz sürüyor. Bu insanları kimlerin kaybettiğini, cesetlerinin nereye atıldığını bilmiyoruz. Bizim bu taleplerimiz, insanı talepler, yaşamı savunan talepler. Ama bu talepler devlet için çok ağır. Bu insanlarımızı devletin kaybettiğini herkes biliyor. Devleti yönetenler ve idare edenler de biliyor. Onun için kimin kaybettiği talebimizi bunların açıklaması çok zor. Açıklama şansları yok. Bilinçli, örgütlü devlet tarafından organize edilen eylemler” ifadelerini kullandı. 25 yıl içinde kayıpların akıbetini öğrenmek için çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Bilgin, “65-70 yaşındaki anneler, babalar, kardeşler, eşler yerlerde sürüklendi, işkence gördü. Buna rağmen biz yaşamı savunduk. Onların dediği gibi biz ‘çapulcu’ değiliz. Biz kaybedilen yakınlarımızın başına ne geldiğini öğrenmek istiyoruz. Bu da en insani hakkımız. Son kayıp bulunana kadar mücadelemiz ve ısrarımız devam edecek” diye konuştu.

 

‘KAYIPLARIMIZIN AKIBETİNİ AÇIKLAYIN’

Gözaltında kaybedilen Hasan Gülünay’ın kızı Deniz Gülünay

Gözaltında kaybedilen Hasan Gülünay’ın kızı Deniz Gülünay da “Yıllar boyu süren mücadelemizde değişen tek şey haftaların, yılların artması. Bizler ilk günkü gibi mücadelemize devam ediyoruz, devlet ise ısrarla kayıplarımızın akıbetini açıklamıyor. Üstüne bir de dosyalarımızı zaman aşımına uğratarak bir kez daha kayıplarımızı kaybetmeye çalışıyor. Yaşadığımız duygunun tarifi yok. Kaybedilen yakınınızın artık gelmeyecek olmasını kabul edemezken onun artık bir mezara dahi sahip olamayacağını düşünmek, bilmek bunu hissetmek de ayrı bir travmaya sebeptir” dedi. “Ben ilk kez babamın hesabını sormak için o meydana oturduğumda babamın hemen geri geleceğini düşünmüştüm” diyen Gülünay sözlerine şöyle devam etti: “İlk kez o meydanda annemle birlikte 12 yaşımda gözaltına alındığımda devletin polisin gerçek yüzü ile karşılaştım. Annemi ve diğer yakıp yakınlarını gözümün önünde dövdükleri zaman sadece ağlamıştım. Oradaki gözyaşlarım zamanla öfkeye dönüştü, öfkemle birlikte mücadele azmine. Haklı bir mücadele veriyoruz diye düşünüyor insan zamanla. Bu da vazgeçmemeyi öğretiyor insana. Devlet kayıplarımızı bize geri vermezken bizim mücadelemizden de korkuyordu aslında. Yaşadığımız bunca yok sayma, engelleme, dayak ve yasaklamaya rağmen adalet mücadelesine sarılmamız bizi güçlü kıldı. Ve bu inancımızdan da en son kaybın akıbeti açıklanana kadar da vazgeçmeyeceğiz. Kayıplarımız arama mekânımız olan Galatasaray Meydanına konulan yasaklamaya rağmen 800 haftadır hesap sormaktan, kayıplarımızı aramaktan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz.  Kayıplarımızın akıbetini açıklayın, kaybedenleri yargılayın. Bitmek bilmeyen inancımla babamın bıraktığı yerden devam ediyorum.”

803. HAFTA EYLEMİ DE ONLİNE YAPILACAK

25 yıldır eylemlerini sürdüren Cumartesi Anneleri’nin 800’üncü haftası da salgın nedeniyle sosyal medya hesaplarından gerçekleştirilecek. Her hafta cumartesi günü saat 12.00’de yapılan eylem, bu hafta da Cumartesi Anneleri’nin (@CmrtesiAnneleri) sosyal medya hesabından canlı yayınlanacak. Gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun, 800’üncü hafta eylemine ilişkin, “Adaletsizliği kanıksamak da adaletsizliği üretmek kadar utanç vericidir; kanıksama, susma çağrısı herkesedir.” dedi.

(İstanbul/SOLMEDYA)