GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-06-2020 08:25   Güncelleme : 12-06-2020 08:25

Aklınızdan bile geçirmeyin!

Milyonlarca emekçi salgın kriziyle boğuşurken hükümet yine kıdem tazminatına göz dikti. İki formül üzerinde 10 gündür çalışıldığı iddia edildi. Sendikalar sert tepki gösterdi

Aklınızdan bile geçirmeyin!

 

Koronavirüs krizini fırsata çeviren hükümet kıdem tazminatı sisteminde değişiklik için yine adım atmaya hazırlanıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘İstihdam Kalkanı’ paketinde yer alan ‘Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin (TES) içerisinde kıdem tazminatının fona dönüştürülmesi de yer alıyor. İşverenlerin bile istemediği değişikliğin yeniden gündeme gelmesine sendikalar tepkili: “Aklınızdan bile geçirmeyin!”

Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada, “Tesis edilecek karma model ile işçilerin kazanılmış hakları korunacak. Tamamlayıcı emeklilik sigortası ile aynı zamanda ilave emeklilik desteği alınabilmesini de sağlayacağız. Bu kapsamda oluşacak fon ile Türkiye’nin istihdam kalkanını sürekli hale getirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin istihdam kalkanını hızlıca devreye aldıktan sonra tamamlayıcı emeklilik sistemini de inşallah 2022’de yürürlüğe sokacağız” dedi.