SİYASET
Giriş Tarihi : 08-06-2020 16:37   Güncelleme : 08-06-2020 16:37

HDP'li Buldan, Her parti ile ittifaklara açığız

Pervin Buldan, gizli ittifakların içerisinde olmayacaklarını bundan sonra tamamen şeffaf ittifaklar kuracaklarını söyledi.

HDP'li Buldan, Her parti ile ittifaklara açığız

 

HDP, seçmeni son yerel seçimlerde CHP-İyi Parti ve Saadet Partisi'nin oluşturduğu Millet İttifakı'na destek vermesine ses çıkarmadı. 
Hatta seçime germedikleri yerde demokrasi adına seçmenlerinin demokrasiye inancınız doğrultusunda, yurtsever adayları destekleye bikirsiniz mesajı vermişti. 

Seçimlerin ardından HDP'den uzak durmaya başlayan partiler, aradaki gerilimin artmasına neden oldu.
HDP'nin 'öcü parti' olarak gösterildiğini ifade eden Pervin Buldan, bundan sonra seçenimizi uyararak bizi öcü gösteren partilere değil, bizimle açık ittifak yapacak partilerle seçine gireceğiz.   
"İSTEYEN GELİR, İSTEMEYEN GELMEZ"
Buldan, "Bakalım biz başkalarıyla ittifak yapacak mıyız? Kazandıran ve kaybettiren bir pozisyonda olan milyonlarca insanın oy verdiği bir parti, başkalarına gitmek yerine diğer partilere kapısını açacak, şeffaf ve demokratik bir ittifakın kapısını açacak. Vallahi isteyen gelir, istemeyen gelmez. Bu kadar basittir ve nettir bizim anlayışımız" ifadelerini kullandı.

"HALKIMIZ ŞEFFAF VE AÇIK BİR İTTİFAK İSTİYOR"
HDP'li Pervin Buldan, "Halkımız şeffaf ve açık bir ittifak istiyor. Bunun için kapımız tüm muhalefet partilerine açık. Gelecek, bizimle ittifak yapacak tüm muhalefet partilerine kapımız açık" şeklinde konuşmasını noktaladı.

HDP'DEN İYİ PARTİ'YE:  BİZİM SAYSESİNDE MECLİS'TESİNİZ
HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, "İyi Parti, size söylüyorum: Size rağmen, içinde bulunduğunuz ittifaka, HDP ye  gönül vermişlerin de olduğu insanlar oy verdi. Şu an koltuklarınızda HDP'nin oylarıyla oturuyorsunuz. Bu ittifakta, CHP'yle yaptığınız ittifakta HDP'nin oylarının etkisi vardır. Ne yapacaksınız şimdi? Ne diyeceksiniz şimdi buna?" ifadeleriyle ittifaka olan desteklerini dile getirmişti.