SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-06-2020 23:21   Güncelleme : 02-06-2020 23:21

Kamuda çalışan hamile personel için idari izin düzenlemesi

Kamu kurumlarında görev yapan hamile personel, gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içinde idari izinli sayılacak

Kamuda çalışan hamile personel için idari izin düzenlemesi

Yoğun bakım ve ameliyathane hemşiresi olarak görev yapan Dilek Akçabelen'in yakalandığı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmesinin ardından gebe çalışanlar, kendilerinin ve bebeklerinin sağlığından endişe ederek seslerini Twitter üzerinden yetkililere duyurmaya çalışmıştı.

Sosyal medyada konunun gündeme gelmesinin ardından, kamu kurumlarında görev yapan hamile personelin, gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içinde idari izinli sayılacağı açıklandı.Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı imzasıyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarına konuyla ilgili bir yazı gönderildi.

Yazıda, "Covid-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarında (Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) istihdam şekline bakılmaksızın görev yapan hamile personelin, gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içerisinde idari izinli sayılması Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür" ifadelerine yer verildi.